Rezenenin Cilt, Saç ve Sağlık İçin İnanılmaz Faydaları – 1

Read Time:1 Minute, 59 Second

Meyveler, tohumlar çoğunlukla güçlü bitkisel besinler ve antioksidanlar içerir. Rezene de bu bitkilerden biridir. Rezenenin önemi ve faydaları araştırmalar arttıkça son yıllarda daha çok ön plana çıkmaya başladı. Rezene meyve tohumlarının cilt, saç ve sağlık için faydalarını yazımızda özetledik.

Rezene (Foeniculum vulgare) havuç ailesindeki çiçekli bir bitki türüdür. Sarı çiçekler ve tüylü yaprakları olan dayanıklı, çok yıllık bir bitkidir. Akdeniz kıyılarına özgüdür, ancak dünyanın birçok yerinde de bulunmaktadır. Aromatik ve lezzetli bir bitkidir. Tüm rezene meyvesi genellikle tohum olarak adlandırılarak kullanılır. Tıbbi bitki olarak kullanılmasının yanında içeceklerde ve yiyeceklerde aroma verici olarak da kullanılmaktadır. Rezene Vitamin C, vitamin B6, B3 gibi vitaminler, kalsiyum, potasyum, magnezyum gibi mineraller açısından zengindir.

Rezenenin Cilt, Saç ve Sağlık İçin İnanılmaz Faydaları – Rezene bitki

Rezenenin Cilt Sağlığına Faydaları

Rezene meyve tohumu cildi genç, temiz ve güçlü tutmak için bol miktarda vitaminler ve besinler içerir.

Akne birçok insanın uğraştığı rahatsız edici bir cilt problemidir. Rezenin antiseptik özellikleri bakterileri temizlemeye, iltihabı azaltmaya ve cildi yatıştırmaya yardımcı olan etkileri ile akneye karşı etkilidir. Rezene ve yoğurt ya da yulaf ezmesi karıştırılarak hazırlanan çeşitli maskeler ile cilde uygulama yapılabilir.

– Ayrıca rezene meyve tohumu su ile kaynatılarak hazırlanan çay soğuyana kadar tohumları içinde bekletip süzüldükten sonra cam bir şişede saklanıp içine isteğe bağlı olarak 1-2 damla limon eklenip günlük tonik olarak kullanılabilir.

– Sabahları göz etrafında oluşan şişlikler oldukça rahatsız edicidir. Rezenenin gözaltı bölgesini sakinleştiren ve rahatlatan soğutma ve yatıştırıcı özellikler içerdiği bilinmektedir. Rezene tozunu soğuk suyla karıştırarak yapılan macunun ya da rezene ile demlenen çayın gözlere uygulanmasıyla etkisi görülebilir.

Selülit özellikle kadınların en büyük güzellik sorunlarından biridir. Selüliti azaltmak için rezeneden faydalanılabilir. Rezene meyveleri tohumları, yağ ve toksinleri dokudan temizlemeye yardımcı olan diüretik özelliklere sahiptir. Rezene eklenen bir miktar anason ile demlenen çayın düzenli tüketilmesiyle selülitlerin azalmasında olumlu etkiler gözlemlenebilir.

Rezenenin Cilt, Saç ve Sağlık İçin İnanılmaz Faydaları – Rezene Meyve Tohum Toz

Rezenenin Saçlara Olumlu Etkileri

Rezene saçlar ve saç derisi için de oldukça faydalıdır. Rezenede bulunan antioksidanlar ve besinler saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olur.  Rezene meyve tohumları yüksek hidrasyon gücü ile saç derisinde gerekli bir nemlendirme artışı sağlamanın yanı sıra saç derisinin pH dengesini korurlar. Bunun için birkaç kaşık rezeneyle birlikte kaynatılmış su ile saçların yıkanmasıyla ya da rezene tozu içeren maskelerin saçta bekletilmesiyle olumlu sonuçlar alınabilir.

Yazının devamı için Rezenenin Cilt, Saç ve Sağlık İçin İnanılmaz Faydaları – 2

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir