Rezenenin Cilt, Saç ve Sağlık İçin İnanılmaz Faydaları – 2

Read Time:2 Minute, 5 Second

Rezene meyve tohumlarının önemi ve faydaları son zamanlarda oldukça ilgi çekmektedir. Cilt ve saç için faydalarından Rezenenin Cilt, Saç ve Sağlık İçin İnanılmaz Faydalar-1 yazısında bahsedilmişti. Rezene meyve tohumlarının sağlık için faydalarını da bu yazımızda özetledik.

Rezene (Foeniculum vulgare) havuç ailesindeki çiçekli bir bitki türüdür. Özellikle rezenenin meyve tohumları tüketilmesi önerilen şifalı bitkiler arasındadır. Rezene Vitamin C, vitamin B6, B3 gibi vitaminler, kalsiyum, potasyum, magnezyum gibi mineraller açısından zengindir. Uygun miktarda kullanıldığında sağlık için pek çok faydası olduğu bilinen rezenenin faydalarına kısaca bakalım:

Sindirim Sistemini Rahatlatır:

Rezene meyve tohumları sindirim sisteminin önemli organları mide ve bağırsaktaki hareketliliği arttırarak şişkinlik, mide krampları, ekşime, spazm gibi rahatsızlıkların azaltılmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Yemekten sonra rezene tohumları ile yapılmış çayın tüketilmesi sindirimi kolaylaştırır.

Rezenenin Cilt, Saç ve Sağlık İçin İnanılmaz Faydaları – Sindirim Sistemini Rahatlatır

Nefesin Tazelenmesini Sağlar

Rezene tohumlarının içinde bulunan esansiyel yağlar hem ağız kokusuna neden olan mikroplarla savaşmaya yardımcı olan antibakteriyel özelliklere sahiptir hem de anetol aroması ile nefesin tazelenmesine yardımcı olur.  Sadece 5 – 10 tane rezene tohumunu bir süre çiğnenerek nefes tazelenerek ferahlatıcı etki sağlanabilir.

Solunum Sistemi Problemlerine Yardımcı Olur

Rezene meyve tohumlarının içinde bulunan uçucu bileşenlerden anetolün solunum yollarını rahatlattığı bilinmektedir. Rezene tohumlarındaki bitkisel besinler sinüslerin temizlenmesine yardımcı olur ve böylece burun kanallarının açılmasında etkili olur. Tohumların balgam söktürücü özellikleri bronşit, öksürük ve tıkanıklık gibi diğer solunum rahatsızlıklarını iyileştirir. Astım şikâyeti olanların kullanım için dikkatli olması önerilir.

Kan Basıncı Seviyelerini Düzenler

Rezene meyve tohumları kalsiyum, potasyum, magnezyum gibi mineraller açısından zengindir. Bu minerallerin kan dolaşımındaki sıvı miktarını düzenlediği, gerilen damarları rahatlattığı bilinmektedir. Rezene çayının kan basıncı seviyelerini düşürerek düzenlenmesine yardımcı olur.

Emziren Kadınlara Faydalıdır

Rezene meyve tohumları ile demlenmiş çay özellikle emziren annelere önerilmektedir. Rezene tohumları galaktagoglar (emzirmeyi teşvik eden maddeler) olarak bilindiği için emziren kadınlara yarar sağlayabilir. Ayrıca östrojen hormonunu uyardığı düşünüldüğünden ve içerdiği minerallerle sıvı dengesinin düzenlenmesine yardımcı olduğu için de emziren annelere faydalı olduğu bilinmektedir. Elbette ki emzirme döneminde kullanımı  mutlaka hekim kontrolünde olmalıdır.

Ödemin Tedavisine Yardımcı Olabilir

Dokularda aşırı sıvı birikmesi nedeniyle vücutta özellikle bacak, ayak ve ellerde şişlik olarak adlandırılan ödem sık sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Rezene tohumlarında bulunan bitkisel bileşenler vücutta biriken aşırı sıvının atılmasına ve böylece ödemin tedavi edilmesine yardımcı olur.

 

Rezene meyve tohumlarının cilt, saç ve sağlık için birçok faydası vardır. Fakat tüm bitkisel droglarda olduğu gibi rezene meyve tohumlarının da dikkatli ve ölçülü miktarda tüketilmelisi gerektiği aşırı ya da yanlış tüketiminin sağlığa zararlı olabileceği unutulmamalıdır. Ayrıca düzenli ilaç kullananlar bitkisel drogları tüketirken mutlaka hekime danışmalıdır.

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir