Saç Dökülmesi ve Tırnak Kırılmasına Neden Olan Önemli Faktör…

1 0
Read Time:51 Second

Sevgili okurlarım, son dönemlerde herkes de yaygın olan saç dökülmesi ve tırnak kırılmalarının beslenmenin büyük bir payı olduğunu biliyor muydunuz? Eskilerin ‘ne yersen osun’ sözü kuşkusuz boşuna değil. Öyle ki bu, özellikle saç ve cilt sağlığı söz konusu olduğunda çok önemli. Peki, saç dökülmesi ve tırnak kırılmasını önlemek için nasıl beslenilmeli?

Saç dökülmesi ve tırnak kırılmasının gerisinde beslenmeyle ilişkili olan nedenlere bakacak olursak, bir takım mineral ve vitamin eksikliklerine rastlanır. Örneğin biyotin eksikliğinde saç dökülmeleri ortaya çıkabilir, buna karşılık yumurta yenmesini önerilebilir.

İDRAR SÖKÜCÜ ÇAY VE İLAÇLARDAN UZAK DURUN

Bu minerallerin idrarla atılmaması istenir. Bu nedenle de idrar sökücü çaylardan ve ilaçlardan uzak kalmak gerekir. Eğer bu çok mümkün değilse, bu minerallerin dışarıdan besin desteği şeklinde takviyesi de gerekebilir. Bu nedenle doktorunuza ve beslenme uzmanınıza danışarak uygun besin desteklerini seçebilirsiniz.

ORTAK NEDENLERDEN BİRİ: ANEMİ!

Tırnak kırılmaları ve saç dökülmelerinin ortak nedenlerinden bir tanesi demir eksikliği anemisidir. Beraberinde çinko eksikliğiyle ortaya çıkmaktadır. Demirin kaynaklarının çinkoyla ortak olduğu görülür. Bakliyatlar ve kırmızı et ikisinin ortak kaynağıdır. Kuruyemişler de çinko için iyi bir kaynak oluşturmaktadır.

About Post Author

Meryem ACAR

M.E.B ÇOCUK GELİŞİMİ & EĞİTİMİ Bilgisayar Eğitmenliği sertifikasına sahibim.İstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmetler Okumaktayım.4 Yıldır Laflaf.net ve Teknolojixhaber.com Editörlük yapmaktayım .Teknolojixhaber.com ve laflaf.net sitelerinde kategori başkanlığı yapmaktayım. Teknoloji alanında araştırmalar ve yaşamdan her konuda haberler paylaşmaktan keyif alan bir yazarım. Mesleğimi severek yapmaktayım...
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
100 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir