Sağlıklı ve formda kalmak 5 öneri

Fit bir vücuda sahip olmak herkesin hayalidir. Bunun için diyet, sağlıklı beslenme, spor ya da birçok farklı yöntem denenebilir. Zorlu diyet programları kısa süreli olarak etkili olsa da aslında sağlık açısından oldukça zararlıdır ve verilen kilolar diyet bırakıldıktan sonra hızlı bir şekilde geri alınabilir.

Fit ve sağlıklı kalmak için işe yaşam şeklinizi ve alışkanlıklarınızı değiştirerek başlayabilirsiniz.

1 Doğal Beslenme Yöntemleri Geliştirin

Günümüzde birçok gıdada koruyucu maddeler, gıda boyaları ve kimyasallar bulunuyor. Bu tarz yiyeceklerin besin değeri oldukça düşük ve metabolizma doğal olmayan yiyecekleri işlemekte zorluk çekiyor. Bu da beraberinde kilo sorunu ve sağlık problemlerini getirebiliyor.

İşlenmiş gıdaları hayatınızdan çıkararak kilo verme yolculuğunuz için iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Ayrıca yaşam tarzı olarak doğal yiyeceklere yönelmek kısa süreli ve ağır diyetler yapmaktan çok daha iyi ve sürdürülebilir bir yöntemdir.​

2 Yemek Yerken Aceleci Davranmayın

 

Günlük hayat koşuşturmasının içinde öğünler çoğu zaman kısıtlı zamanlara sığdırılıyor. Birçok kişi yemeğini hızlı yemek gibi bir alışkınlığa sahip. Hızlı yemek yemek size zaman kazandırabilir fakat vücudunuz için oldukça zararlıdır.
Yemeğinizi yavaş yediğinizde çok daha fazla zevk alır ve yemeğin tadını alabilirsiniz. Uzun süre ağzınızda çiğnediğiniz yiyecekler sindirim sisteminizin yorulmamasını ve besinlerin hızlı emilmesini sağlar. Yavaş yemek yemek diş sağlığınıza da katkı sunar.
Ayrıca hızlı yemek yediğinizde doyduğunuzu anlamanız daha zor olabilir. Yavaş yemek yiyen insanlar hızlı yemek yiyenlere göre çok daha az miktarda yemekle doyabiliyor. Bu da fit kalmanız için en önemli kriterlerden biri.

3 Stresi Yönetmek Sizin Elinizde

Stres, birçok sorunu beraberinde getiriyor. Yeme bozuklukları, düzensiz uyku, mutsuzluk, hareketsizlik gibi davranışların altında yatan sebeplerden biri olan stresle baş etmek mümkün. Hayatınızda sizi strese sürükleyen her şeyin bir listesini yapın. Bunlardan bazılarını çok kolay şekilde yönetebileceğinizi hemen fark edebilirsiniz. Stres kaynaklarınızı yok ettikçe daha mutlu olur ve hayatınızın kontrolünü elinize almaya başlarsınız.
Cesaretiniz artar ve önünüzde yeni ufuklar açılır. İyi ruh hali, sağlıklı bir beden için çok önemlidir.

4 Uykunuzu İyi Alın

Günlük koşuşturma içerisinde hayat oldukça hızlı bir tempoda ilerleyebiliyor. Çoğu zaman vücudunuzun ihtiyaç duyduğu uykuyu alamıyor olabilirsiniz. Metabolizmanızın iyi çalışmasını istiyorsanız ve bütünsel sağlığınıza gerçekten önem veriyorsanız uyku düzeninizi mutlaka yoluna sokmanız gerekiyor. Uykusuzluk hormonlarınızı direkt etkiler ve bu da iştahınızı arttırarak kilo almanıza sebep olabilir.
Uykuya dalmakta zorlanıyorsanız; uyku öncesi sıcak duş, kitap okuma ya da meditasyon yapma gibi alışkanlıklar edinebilirsiniz.​

5 Egzersiz Yapmak Rutininiz Olsun

​Her gün rahatlıkla yapabileceğiniz bir egzersiz rutini oluşturun. Bu egzersizler sizi çok yoracak ya da zorlayacak hareketler yerine, her gün kolaylıkla yapabileceğiniz ve size kendinizi iyi hissettiren hareketlerden oluşabilir. Böylece yorgun olduğunuz zamanlarda egzersizlerinizi yapmayı ertelemez ve egzersiz yaparken keyif alırsınız.

Ayrıca tempolu yürüyüşler yaparak hem beden sağlığınıza katkı sunabilir hem de ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir