Salda Gölü Beyaz Adalar ilgi çekiyor

Salda Gölü Beyaz Adalar ilgi çekiyor
0 0
Read Time:1 Minute, 3 Second

Salda Gölü Beyaz Adalar ilgi çekiyor

Muhteşem güzelliği ile görenleri mest eden Salda Gölü’nün Beyaz Adalar kısmına girişler, 15 Ekim 2020’de yasaklandı. Buna rağmen bölge, yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olmayı sürdürüyor. Gölün daha önce girilebilen en güzel yerlerinden Salda Gölü Beyaz Adalar ilgi çekiyor. Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Burdur’un Yeşilova ilçesindeki göle gelenler Tabiat Parkı, Doğanbaba, Kayadibi ve Belediye Halk Plajı’na yönelerek göle girebiliyor.

Beyaz kumu ve turkuaz mavisi suyuyla son yılların en önemli cazibe merkezleri arasında yer alan, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nce (NASA) Mars’taki Jezero Krateri’yle benzer özellikler gösterdiğinin açıklanması ile daha fazla ilgi gören Salda Gölü….

Gölün Beyaz Adalar kısmı, geçtiğimiz günlerde 15 Ekim 2020 tarihi itibari ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kararı ile ziyaretçi girişine kapatıldı. Bu bölgeyi korumak adına jandarma ekipleri de devriye gezerek, vatandaşları uyarıyor.

Artık bu bölgeye göl kenarına giriş yapılamıyor. Göl kenarındaki doğal güzelliğin korunması için alınmış önlem olarak görülüyor.

Salda Gölü Beyaz Adalar ilgi çekiyor

Salda gölünü günde 200-250 kişi ziyaret ediyor.

Salda gölünün bu kısmındaki beyaz kumlar, göldeki magnezyumu bakterilerin emmesi, hidromenyezit minerali olarak çökelmesi sonucu oluşmuş. Bu yapı taşları hidromenyezit minerali olan bakteriler stromatolitleri oluşturmuş. Bakterilerin yıllar içinde bıraktıkları kalıntılar Çevrenin ve zamanın etkisiyle, ayrışarak bu beyaz kumu meydana getirmiş.

Kaynak: hürriyet

Diğer gezi ve seyahat haberlerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

About Post Author

Fatih Akgün

Yazar ve Kurucumuz, 1999 yılından bu yana aktif bilişim işi ile uğraşan, bilgisayar donanım konusunda uzman E-Destech Datacenter (veri merkezi) Tic. A.Ş. (e-destech.com) Kuruculuğunu halen yürütmekte olan ve teknoloji alanında bilgilerini güncel tutmayı hedefleyen bir vizyona sahiptir..İş'de YETER Online Muhasebe sistemlerinin Kurucu ortağı olarak yazılım alanında da kendi projelerini yürütmektedir. (isdeyeter.com) Teknolojixhaber.com ve Laflaf.Net portallerinin de kurucusudur.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir