Sıradışı Mimari Özellikleriyle Masuleh Köyü Keşfedildi…

2 0
Read Time:35 Second

Sevgili okurlarım,koronavirüs pandemisinin gölgesinde seyahat etmek isteyenler alışılmışın dışında keşfedilmemiş noktalara yönelmeye başladı.İran’ın başkenti Tahran bulunan Masouleh köyündeki evlerin sıra dışı mimarisi sayesinde turistlerin uğrak mekanlarından biri oldu.Kalabalık şehirlerin yerine pek çok kişi Masuleh Köyü’nü tercih etti. Değişik mimarisiyle odak noktası olan bu köy bir anda sosyal medyanın gündemine oturdu. Sosyal medya üzerinden yapılan yorumlarda kullanıcılar tarafından köy Mardin’in yerleşim ve mimarisine benzetildi.

 

 Yaklaşık 100o yıllık bir tarihi bulunan bu köyde 180 hane ve toplam 554 kişilik bir yaşam sürdürülüyor. Turistlerin büyük talep gösterdiği köyün mimari ise evlerin iç içe geçmesiyle oluşturulmuştur. Köyde bulunan her bir evin çatısı, yukarıdaki evin avlusu olacak şekilde tasarlanmıştır. Taştan yapılan bu evler adeta birbirinin devamı niteliğindedir.

About Post Author

Meryem ACAR

M.E.B ÇOCUK GELİŞİMİ & EĞİTİMİ Bilgisayar Eğitmenliği sertifikasına sahibim.İstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmetler Okumaktayım.4 Yıldır Laflaf.net ve Teknolojixhaber.com Editörlük yapmaktayım .Teknolojixhaber.com ve laflaf.net sitelerinde kategori başkanlığı yapmaktayım. Teknoloji alanında araştırmalar ve yaşamdan her konuda haberler paylaşmaktan keyif alan bir yazarım. Mesleğimi severek yapmaktayım...
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
100 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir