SOĞUK SUYUN FAYDALARI

0 0
Read Time:1 Minute, 31 Second

SOĞUK SUYUN FAYDALARI
Soğuk duş etkisi ana damarlar ve kılcal damarlar üzerine olumlu kan akışını başlatır. Soğuk su gövdenin yüzeyi üzerine etki eder. Yüzeye yakın damarlar sıkışarak kanın damarların ve kılcal damarların içine itilmesini sağlar. Kardiyovasküler sistemde kan akımının sistemik direncinin 3/2 si bu kan damarları ile sağlandığı için (arterler,arteriol ve kapiller) kanın yeniden dağıtımına neden olur. Bütün doku ve organların daha iyi kanlanması sağlanır ve buna bağlı olarak kalp akış hızı azalır.
Rus Bilim Adamı Dr. Butoyko’nun ortaya koyduğu görüşe göre soğuk duş uygulamasının düzenli kullanımı sonucunda ısı kayıpları azalır .Butoyko’ya göre iç vücut sıcaklığının 1 derece düşürmesi bile ömrün beklenenden daha fazla uzamasına imkan verir.
Sağlıklı yetişkinler için CP süresi (nefes alış veriş arasında tutma süresi) 40 s. olmalıdır. Dr. Buteyko 4L/dk. havalandırma için dinlenme anında dakikada 8 nefes solunum frekansını normal kabul etmekte ve ideal sağlık standartını 60s. olarak kabul etmekte.Kişi eğer soğuk su aldıktan sonra kendini solunum yönünden iyi hissetmiyorsa o zaman vücutta oksitlenme olduğu bilinmelidir. Kişinin oksijenasyonu az ise genellikle aynı zamanda enfeksiyon,ateş görülür.
Soğuk su adaptasyonu fiziksel kasılmaya veya kas hareketleri yapmadan ısı üretmeyi sağlar. Vücut için gerekli olan kahverengi yağ hücrelerini oluşturur. Alman bilim adamları soğuk duş alımı sonrasında kan parametreleri üzerinde yaptığı araştırmalar sonucunda olumlu etkilere ulaşıldığını buldular.Açıklamada soğuk uyaranlar karşısında tüm vücut üzerinde ürik asit düzeyinde bir doz azalma görüldüğü ifade edilmiştir.Soğuğa maruz kalma antioksidatif uyum oluşturmakta.
Soğuk Duş Uygulaması İçin Genel Tavsiyeler:
Vücudun derin soğuması için 30-60s. soğuk duş uygulamak yeterlidir. Eğer kontrast (bir sıcak, bir soğuk) duş almayı kullanıyorsanız, duşu her zaman soğuk suyla bitirin.Soğuk duş sonrası havlu kullanmadan suyun doğal olarak kurumasını beklerken derideki ısı artışının farkına varın.
Uzun yorucu fiziksel aktivite sonrasında kan şekeri düzeyi düşük olduğunda yada yemeklerden hemen sonra soğuk duş almayın.Soğuk suyun ideal zamanı aç karna yapılandır.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir