Son Ada – Kitap İncelemesi

‘Eşitlik, dostluk, demokrasi… Bunlar hep zayıfların uydurduğu saçmalıklar. Çünkü onların yaşayabilmek için bu gibi kavramlara ihtiyacı var. Güçlünün ise bir tek isteği vardır: Daha fazla güç! ’

 

 

Ütopyadan distopyaya…

Roman mekanı kırk haneli, dış dünya ile sadece seyrek işleyen bir vapur aracılığıyla iletişim kuran halkın yaşadığı bir ada. Ada halkı sade mi sade bir yaşam süren, komşuluk ilişkileri ve arkadaşlıkları çok güçlü insanlar. Ada dünyanın karmaşalığından uzak, döneme damgasını vuran toplumsal ya da siyasi sorunların yaşanmadığı, herkesin elinden geleni yaptığı, sahillerinde martıların uçuştuğu bir yer. Kim böyle bir yerde yaşamak istemez ki!

 

Evet, kitabın ilk sayfalarını okunurken bu düşüncelere dalıyor insan. Sonrasıysa… Adada boşalan bir eve, bir başkan yerleşiyor. Bütün hikaye buradan sonra başlıyor. Başkanın adaya gelmesinin ardından,  adada  komşuluk, özgürlük ya da huzur adına bir şey kalmıyor. Başkan adaya geldiği anda, sanki bir ülke yönetiyor gibi demokrasi kılıfının altında kendi isteğine göre düzenlemeler yaparak, hem adayı hem ada sakinlerini yönetmeye girişiyor. Ayrıca, kendi uygulamalarına karşı gelenlere de terörist muamelesi yapmaktan geri kalmıyor.  Başkanın bütün baskılarına yalnız ada halkı değil adada yaşayan diğer canlılar da maruz kalıyor.

 

 

Bütün bu bozulan düzene boyun eğen ada halkı ve hatta adı verilmeyen ana karakterin sakinliği okurken sizi gerebilir. Haksızlığa karşı korudukları sessizlikleri, başkan kadar adalıları da suçlu çıkarıyor okuyucunun gözünde. Romanın sonunda kazanan kim oldu diye soracak olursanız…  Ne başkan ne de ada halkı. Adada sadece kazanan  kendilerinden taviz vermeyen martılar oldu.

 

Ne yaparsan yap, ama adalıların rüyalarını çalmaya kalkma. Bir umuda bağlanmak isteyen komşularına bunun yalan olduğunu söyleme, kimseyi gerçekçi olmaya çağırma. Çünkü bunalan insanların, yalan bile olsa bir umuda sığınma ihtiyaçları, gerçeği söyleyenlerden nefret etmesine yol açıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir