GEZİ & SEYAHAT LAFLAF

Son Yılların Popüler Akımı “TİNY HOUSE”

“Küçük ev” ya da “mikro ev” olarak da bilinen tiny house, oldukça küçük yaşam alanı anlamına geliyor. Bu minik evler için herhangi bir metrekare sınırı bulunmasa da yaklaşık 10 m² ile 50 m² arasında bir alandan oluşmaktadır.

Bir evden çok fazlasını içeren tiny house, aslında bir yaşam biçimi olarak görülmektedir. Bu nedenle dünyanın pek çok yerinde farklı boyutlarda ve farklı özelliklerde inşa edilmektedir.

Tiny House yani küçük evlerin ortaya çıkışı özellikle 2008 ile 2012 yıllarında yaşanan küresel ekonomik krize dayanmaktadır.

Tiny House’de Yaşamanın Avantajları ve Dezavantajları?

Tiny house’de yaşamak elbette çok güzel, ama bazı zorlukları olduğu da doğru. Bu ev çeşidinde yaşamanın hayatınızda ne gibi değişikliklere sebep olacağına göz atalım:

Tiny house’lara “doğadaki ev” diyebiliriz. Doğanın sunduğu huzuru sonuna kadar hissedebilmek tabii ki büyük avantaj.

Tiny house yapımı ve kullanımı sırasında harcanan enerji daha az. Diğer bir deyişle mikro evler, doğaya saygılı ve sürdürülebilir bir yaşam sağlıyor.

İhtiyaç olmayan eşyadan, fazlalıklardan arınmak daha sade bir yaşam sürmeyi sağlamanın yanı sıra tüketimin azalmasına da yardımcı olabilir.

Daha düşük bütçeyle bir ev sahibi olmak ya da yaşamı sürdürmek, mikro evler sayesinde mümkün olabilir.

Bazı minik ev modellerinin taşınabilir olması, evinizle özgürce seyahat etmenize olanak sağlayabilir. Bu tabii ki güzel bir şey; fakat bazı noktalarda evinizi konumlandırmak için uygun bir alan bulmakta zorlanabilirsiniz.

Uzun yıllar alışılan bir yaşam stiline sahibiz. Dolayısıyla bundan sıyrılıp minimal bir yaşama dönüş yapmak ilk zamanlar zorlayıcı olabilir.

Kariyerinizi evden çalışma modeli ile devam ettiremeyecekseniz her gün işe gitme zorunluluğu, doğada diğer bir deyişle şehrin dışında yaşamayı zor hale getirebilir. Tabii şehir içinde evinizi konumlandırabileceğiniz uygun bir arsanız varsa tiny house bu bakımdan dezavantaj olmaktan çıkabilir.

Eğer elektrik ve su tesisatının olmadığı bir alan seçilirse mikro evlerde yaşamak, çetin bir mücadeleye dönüşebilir.

Daha minimalist bir yaşam tarzı arayanlara hitap etmenin yanı sıra, ekstra gelir sağlamak için bir ev sahibinin bahçesinde rahatça oturan minik evler dünya genelinde popülerlik kazanıyor. Minik ev hareketi, konut ve bazen de kiralama piyasasından fiyatlandırılan gençlerin de dikkatini çekti. Düşük maaşlar, yüksek kiralar ve astronomik ipotek mevduatları gençleri alternatif yaşam çözümlerine bakmaya yöneltti.

 

Benzer İçeriklerimiz

COVID-19 HANGİ MATERYALDE NE KADAR YAŞIYOR?

Fatih Akgün

Evinizden Dünyalara Açılan Gezi Rehberi

Fatih Akgün

21 Mart 2020 Burç Günlük Yorumuları

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yapmak İster Misiniz