Su kabağından doğan sanat

Read Time:1 Minute, 26 Second

Binbir emekle toprağa düşer tohum.

Hasatla başlar ayrılık kök saldığı topraktan. Mevsimler boyu sürecek bekleyiş başlar ardından. Yağmurun ayazın altında bekler, bekler… Sarı benzi kabuk bağlar yara misali. Usta ellerin dokunuşuyla atar üzerinden kiri pası. Özenle açılan alt kısmından dökülür içinde kalanlar. Gövdesine açılan yüzlerce delik renk renk boncuklarla bezenir mücevher misali. Onca uğraşın ardından bir gece vakti ışığa ilham olur su kabağı. Işıl ışıl, desen desen, rengahenk.

Çağlar boyunca işlevsel olarak kullanılan su kabakları; kimi zaman balıkçıların ağ şamandırası olmuş, kimi zaman mutfakta tuz kabı, su tası olarak kullanılmış. Kurutulmuş su kabağı çalgı yapımından (kabak kemane), bebek oyuncağı yapımına farklı alanlara ham madde olmuştur. Çekirdekleri ile birlikte kurutulan küçük su kabakları bebeklerin çıngırakları olurken, içi temizlenerek kurutulanlar yıllarca tarlalarda sürahi yerine kullanılmıştır. Hatta suda batması neredeyse imkansız olduğundan bir neslin yüzmeyi su kabağı ile öğrendiğini söylersek sanırım abartmış olmayız.

Nisan ayında dikilen, Ağustos-Eylül aylarında hasadı yapılan su kabaklarının toplanması bile ayrı özen gerektiriyor. Su kabakları gölgede bir sonraki nisan ayına kadar kurutuluyor. Bu bekleyişte çoğu zaman üzerinde siyah bir katman oluşuyor. Özenle kurutulan kabaklar ustanın maharetli ellerinde işlenmeye başlıyor. Dışının temizlenmesi en zor süreçlerden biri. Bir müddet suda ıslatılan kabakların yüzeyi sert bulaşık teliyle ovuluyor. Temizliğin ardından atölyede altının açılması gerekiyor. Alt kısmına simetrik bir yuvarlak çizilip deliniyor ve kabağın içi temizleniyor.

 

Envai çeşit desenin uygulandığı delme sürecinde ustanın tüm dikkati desen üzerine yoğunlaşıyor. Deniz yıldızları, balıklar, çiçekler, geometrik motifler… Tek sınır ustanın hayal gücü. Gövdesinde açılan onlarca delikten sonra renk renk boncuklar alıyor sırayı. Plastik uçlu bir çekiç yardımıyla desen boncuklarla bezeniyor.

Günün sonunda su kabağının toprakta başlayan hikayesi, ışığın adeta raks ettiği bir sanat eseri formunda geceyi aydınlatıyor.

Eserlerin sahibi Nuray Güveoğlu

instagram adresi (@nuraynasufova) : https://www.instagram.com/nuraynasufova/?hl=tr

 

0 0

About Post Author

Fatih Akgün

Yazar ve Kurucumuz, 1999 yılından bu yana aktif bilişim işi ile uğraşan, bilgisayar donanım konusunda uzman E-Destech Datacenter (veri merkezi) Tic. A.Ş. (e-destech.com) Kuruculuğunu halen yürütmekte olan ve teknoloji alanında bilgilerini güncel tutmayı hedefleyen bir vizyona sahiptir..İş'de YETER Online Muhasebe sistemlerinin Kurucu ortağı olarak yazılım alanında da kendi projelerini yürütmektedir. (isdeyeter.com) Teknolojixhaber.com ve Laflaf.Net portallerinin de kurucusudur.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir