Süryanilerin en eski ortodoks manastırı… mor gabriel

Read Time:51 Second

Mor gabriel manastırı dünyanın ayakta duran en eski süryani manastırıdır. 1600 yıllık bir tarih dile kolay….

Bir diğer adı deyrul umur dur. Manastır midyat yolu üzerinde bulunmaktadır. Çok sayıda yerli turiste ev sahipliği yapmaktadır.
Manastır tur abdin bölgesinde bulunmaktadır.
Manastıra gittiğiniz de büyük bir alana kurulu olgunu göreceksiniz. Ilk olarak biletinizi alıp manastıra giriş yapıyorsunuz. Belli gruplar dahilinde manastır içine alınıyorsunuz. Yine size bir rehber eşlik ediyor ve tarihi hakkında bilgi vererek size anlatım yapıyor.

Manastır içinde azizlerin mezarı bulunuyor. Aynı zamanda manastır aktif olarak kullanıldığı için sık sık din adamlarını da görüyorsunuz.
Manastır bin yıllık tarihi içerisin de savaşlar da görmüş tabi ki… mesela timur un istila ettiği yerler arasında bu kadim manastır da bulunuyor
Rehber eşliğinde aynı zaman da duaların edildiği vaftiz törenlerinin yapıldığı yere de götürüyor ve inançları hakkında bilgiler veriyor sonrasın da tür bittigin de fotoğraf cekinebileceginiz alana çıkıyorsunuz ve böylece tur sonlanıyor.
Fakat etkisi uzun süre sizinle oluyor… Daha sonrasın da buradan midyat ilçesine geçerek gezinize devam edebilirsiniz . Bir sonra ki yazımız da Midyat olsun o vakit 🙂

1 0

About Post Author

Gizem Akın Bulut

Öğretmen Hem öğrenen hem öğreten Seyahat sever ❤️
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir