Tüm Püf Noktalarıyla Nefis Sıcak ve Soğuk Latte Yapımı

Latte kelime anlamı olarak İtalyan kökenlidir. “Sütlü kahve” anlamına gelen İtalyanca caffè latte sözcüklerinden türetilmiştir. İtalya’da rastgele cadde üstü kafeye girip bir latte sipariş ederseniz, size bir bardak süt vereceklerdir. Çünkü İtalya’da, özellikle caffè latte olarak belirtmeniz gerekir. Bir kahveyi öteki kahvelerden ayıran yegane şey malzemeleri ve hazırlama aşamalarıdır. Latte genellikle çift shot Espresso kullanılarak hazırlanır. Aslında lattenin içerik bakımından cappuccino ile benzer olduğunu söyleyebiliriz. Sadece daha az köpüklü ve buharda pişmiş süt ilavesi ile birbirlerinden ayrılırlar. Latte oldukça köpüklü ve yoğun bir süte sahiptir. Evinizde espresso makineniz ya da moka potunuz varsa bu makineler ile demlediğiniz kahveyi latte hazırlarken kullanabilirsiniz. Böyle bir makineniz yoksa endişelenmeyin, French press de işinizi görecektir. Lezzetli bir latte hazırlarken en önemli nokta sütü iyice köpürtmektir. Latte nasıl yapılır? Tam kıvamında latte yapımı ve detaylarını sizin için anlattık.

İşte evde latte yapımı detaylarıyla..

Latte yapmanın püf noktaları

Latte yapımına geçmeden önce püf noktalarından bahsetmek istedik. Kahve içmeden güne başlayamayanlar için kahve hassas bir noktadır. Her kahve türünün hazırlık aşamasında gizli püf noktalar bulunur. Latte hazırlanırken en önemli detay ise kahve ve süt tercihidir. İçine şeker ilave etmek ise tamamen sizin damak tadınıza kalmış. Ancak kahve ve süt oranı iyi ayarlanmalıdır. Lattenin lezzetini belirleyen en önemli nokta budur. Bu konuda kabul edilen standart;1 ölçek kahve, 7 ölçek süt oranındandır. Bu ölçeklere uyarak da tadı damağınızda kalacak bir latte yapabilirsiniz. Latte tarifi hazırlarken aromalı şurup tercih edenlerin fazla tatlı olmaması için ilave edecekleri şekere dikkat etmelerini hatırlatmak isteriz.

Sıcak latte tarifi

Malzemeler

  • Bir su bardağı süt
  • 1 tatlı kaşığı granül kahve
  • French press
  • Süt köpürtücü

 Yapılışı:

Sıcak latte hazırlamak için ilk olarak bir cezve yardımı ile sütü ocakta iyice ısıtın. Sütünüz ısınırken diğer yandan kahve makinesi ya da moka potunuz varsa espressonunuzu da hazırlamaya başlayabilirsiniz. Eğer espresso hazırlayacak ekipmana sahip değilseniz endişelenmeyin. French press kullanarak kahvenizi demleyebilirsiniz. Bir başka seçenek olarak da granül kahvenizi bir miktar sıcak suyun içinde iyice çözdürün. Sütünüzün ısındığına emin olduktan sonra sütü temiz bir french pressin içine dökün. Sütü french press içerisinde güzelce köpürtün. Bu aşamayı süt köpükleri koyu bir kıvama ulaşımaya dek sürdürün. Eğer elinizin altında french press yoksa süt köpürtücü çubuklardan kullanabilirsiniz. Sonraki adıma geçelim. Hazırladığınız espressonun üzerine bol köpüklü sütü yavaş yavaş ilave edin. Kahvenizin içine önce hazırladığınız sütün, ardından süt köpüğünün akmasına dikkat edin. Kahve & süt ve en üst tabakada süt köpüğü olacak şekilde lattenizi tamamlayın. Sıcacık leziz latteniz hazır, afiyet olsun!

Soğuk latte tarifi

Malzemeler

  • 1 su bardağı soğuk süt
  • Bir tatlı kaşığı granül kahve
  • Buz
  • French press
  • Süt köpürtücü

Yapılışı:

Soğuk lattenizi hazırlamak için öncelikle kahvenizi demleyin. Demlenen kahveyi serin bir köşede ılımaya bırakın. Buzdolabında bekleyen soğuk sütü french presse dökün. Güzelce köpürtün. French press kullanmıyorsanız, köpürtme çubuğuyla da bu işlemi yapabilirsiniz. Bir sonraki adıma geçelim. Köşede ılıyan kahvenizin içerisine dilediğiniz kadar buz küpü ilave edin. (Buzlu tercih etmiyorsanız sadece soğuk süt kullanarak da hazırlayabilirsiniz.) Ardından köpürttüğünüz sütü yavaş yavaş kahveye ekleyin. Önce süt sonra süt köpüğü gelecek şekilde olmasına özen gösterin.

Eğer latte art çalışmalarında olduğu gibi latteniz katmanlı bir şekilde görünsün istiyorsanız önce sütü ve süt köpüğünü bir bardağa yavaşça aktarın. Daha sonra bir yemek kaşığı alın, bardağınızın üzerine hizalayın. Hazırladığınız kahveyi bu yemek kaşığının üzerinden bardağa aktarın. Buz gibi lattenizde katmanlar oluştuğunu görebilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir