SANAT Sinema Dizi Fragman

Tüm yönleriyle çizgi film ve animasyon yapımı

Çizgi Filmin nasıl yapıldığını beraber görelim…

Artık günümüzde  çizgi film izlemeyen neredeyse yok gibi.. Herkes izlemiştir. Çizgi filmler acaba nasıl yapılır? Son derece uzun çalışmalar sonucu çıkarılan çizgi filmlerin, normal filmlere göre maliyeti de oldukça çoktur. Bu yazımda çizgi film nedir?  Çizgi film karakterleri nasıl çizilir? Çizgi film yapılış aşamalarını sizler için araştırdım ve derledim.


Öncelikle Çizgi Film Nedir?

Çizgi film, izleyiciye iki boyutlu sunulan görsel bir sanat çeşididir. Zaman geçtikçe tanımı değişen çizgi filmlerin genel olarak anlamı, gerçek olmayan veya yarı gerçek karakterlerin çizilerek karikatür şeklini alıp bilgisayar ortamında oynatılması sonucu ortaya çıkan filmdir. Bu işle uğraşan kişiye ise karikatürist denir.

 


Çizgi Filmin Yapım Aşamalarına Beraber Bakalım

Çizgi film yapmak tahmin ettiğinizde maalesef çok daha zordur. Oldukça uğraş ve emek isteyen bir iş olan çizgi film yapımı, çeşitli aşamalardan geçerek izleyicilere aktarılmaktadır. İşte Çizgi Filmin yapım aşamaları;

 


1. Senaryo Yazma işi

Öncelikle çizgi film yapılırken her şeyden önce senaryosu yazılmalıdır. Buna Sinopsis deniyor, yazılan sinopsis yazar gruplarına gönderilir. Yapılan değerlendirilmeler sonucu çizgi film yapma aşamasının ilk adımı biter.


2. Mekan ve Karakterler Çizimi

Yazılan senaryoya bağlı olarak, karakterler ve mekanlar animatörler tarafından çizilir. Bu aşama bazen çok uzun yıllarca sürebilmektedir.


3. Çizilen Karakterler Hareketlendirme işi

Çizim yapan Animatör bir karakteri canlandırmak için toplam da bir saniyeye en az 12 kare çizim yapmaktadır. Elbette bu işlem yapılan harekete göre azalır ya da çoğalmaktadır. Yapılan işlem sonucu bilgisayar ortamında canlandırılan karakter izleyiciye sunulur.


4. Karakterler Hayat verme-Seslendirme

Çizilen çizgi filmin sahneleri de hazırlandıktan sonra son olarak karakterler seslendirmesidir. Özel ofislerde gerçekleştirilen seslendirme işlemleri senaryoya uygun yapılmalıdır.

Benzer İçeriklerimiz

Dünyaca ünlü yıldız Mark Blum hayatını kaybetti!

Fatih Akgün

The Batman’in kamera arkası görüntüleri paylaşıldı

Vildan Çelik

Picasso’nun Adamı Olarak Bilinen Hukuk Adamı Henri Matisse: Sanat Camiasına Nasıl Damdan Düşer Gibi Girmiş?

Yasemin ACAR

Yorum Yapmak İster Misiniz