Türk yatırımcıların yeni gözdesi Balkanlarda Dijital Pazarlama

2 0
Read Time:1 Minute, 48 Second

 

Türk yatırımcılar özellikle Türk Lirası nın değerli olması ve Avrupa Birliği süreçleri daha hızlı ilerlediğinden dolayı Balkan lara olan ilgisini arttırmıştır. Bunun da yanında gerek vize muafiyeti gerek ise gelişen Pazar olmasından da dolayı bu bölgeye ilgili arttırmıştır.

 

Bunun yanında çeşitli Balkan ülkelerinde uygulanan pasaport uygulamalarıyla birlikte AB ülkelerinde serbest dolaşım da elde etmektedirler. Bu durum da Türk yatırımcılarının dikkatini çekmiştir. Özellikle inşaat şirketleri yatırımlarının miktarlarının büyük olmasından dolayı bu programları tercih etmektedirler.

 

Yeni Rota Karadağ

 

Gerek turistik gerek ise hükümet politikalarından dolayı Balkan ülkeleri arasında en popüler olan yerlerin başında Karadağ gelmektedir. Bunun da yanında AB süreçlerinin oldukça hızlı olması ve yakın zamanda AB tam üyeliğinin söz konusu olduğu bu ülke bir çok yatırımcının odağındadır.  Bir çok otel ve residence yatırımında olan Türk yatırımcılarının yanında mikro olarak da yatırım yapan bir çok kobi vardır.

 

Pazarın yeniliği de söz konusu olduğundan kobiler için de cazip bir merkez olan Karadağ , neredeyse her yatırımcının kesesine göre bir avantaj sunmaktadır. Yatırım yapanlara ise oturum izni vermesi bu cazibeyi daha da arttırmaktadır.

 

Tarihi Bağ ticareti güçlendiriyor

 

Bir çok Balkan ülkesi ile tarihi bağımız olması bu ülkeler ile olan ticarimizi de etkiliyor. Karadağ’ın yanında Sırbıstan , Arnavutluk, Makedonya , Bosna – Hersek , Kosova ve diğer balkanlar ile olan kültürel bağımız ticari te etkiliyor. Bu bölgelerdeki Türk yatırımları daha da bir anlam kazanıyor. Sadece ekonomiye değil kültürel dokunun korunmasına da destek olan Türkler , bölge halkı tarafında da oldukça sevilmektedir.

 

Yatırımcı yeni pazarlama kanalları aramaktadır.

 

Tüm bunlar söz konusu olduğunda Türk yatırımcılar özellikle yeni pazarlarda hedef kitlelerine ulaşmak için yeni pazarlama kanalları aramaktadır. Bunların başında hem bütçelerinin daha az olmasından kaynaklı hem de daha kolay ölçülebilir olduğundan dijital pazarlama gelmektedir.

Sosyal medya mecralarının popülaritesinin yanı sıra arama motoru çalışmaları da bu bölgede oldukça işe yaramaktadır.

Sosyal medya da ülkesine göre çalışma oldukça önemlidir.

 

Son yayınlanan raporlara da bakıldığında bu çoğrafyada sosyal medya kullanımları oldukça farklıdır. Ülkemizde instagram oldukça kullanılır iken yatırımcılarımız bu bölgelerde de bu mecranın kullanıldığını sanmaktadır. Halbuki bu çoğrafyalar ağırlıklı facebook kullanmaktadır.

Prestif olarak İngilizce aramaların yanında Türkçe aramalar da kullanılmaktadır. Örneğin bu analiz çalışması Türk yatırımcılar için oldukça kıymetli bir bilgidir.

 

Tolga Kayasu

Koperatiff.com.  – Kurucu ortak

About Post Author

Tolga Kayasu

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık lisans mezunu olmasının yanı sıra MBA tezli yüksek lisansını da Bahçeşehir Üniversitesi’nde yapmıştır. Ulusal ve uluslararası bir çok reklam ajansta çalışmıştır. Daha sonrasında işin marka tarafına geçerek avm lerde ve hastahanelerde pazarlama departmanlarında görev almıştır. AVYM’de iken sektördeki AVM ve Perakende alanında uzmanlaşmış bir ajansın olmadığını fark ederek Türkiye’deki ilk AVM uzmanlığına sahip tam hizmet ajansı Koperatiff’i kurmuştur. Koperatiff bünyesinde AVM , Sağlık ve Turizm alanlarında müşterilerine tam hizmet alanında hizmet vermeye halen devam etmektedirler. Bir çok STK da aktif görevler almasının yanı sıra halen Buldan Vakfı Danışma Kurul üyeliğini de devam ettirmektedir. Bunun yanında Türkiye’nin en büyük derneklerinden olan JCI (Junior Chamber International ) Türkiye’nin üyesi olup , uzun yıllardır İstanbul şubesinde hizmet vermektedir. 2020 yılı itibari ile de Executive Vice President ( Baş Başkan Yardımcısı ) görevini yürütmektedir.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir