ustun-zekali-cocuk
ANNE & BABA Eğitim ve Meslek Tercihleri

Üstün Zekalı Çocuk ve Eğitimi

Üstün zekalı çocuk eğitim sistemi tarafından en fazla dışlanan çocuktur. Eğitim sistemimiz ve uygulamaları hep normalleştirme amacındadır. Geride olan çocuklar için devlet desteği varken üstün zekalı çocuk kaderine terke edilir. Üstün çocuğun bu özelliği sanki suç gibi durur bu sistemde. Çünkü sorulan soruların çoğunluk tarafından çözülmesi için gereken zamana onun ihtiyacı yoktur. O daha öğretmen soruyu sorarken işlemi yapar ve sonucu hemen söyler. Hangi öğretmen kendinden fazla şey bilen bir çocuğu sınıfında ister ki?

Üstün Zekalı Çocuk Ne Demektir

Anne babaların çocuklarını büyütürken en çok merak ettiği şeylerden biri de;” Acaba benim çocuğum üstün zekalı mı?” sorusudur. Bunun cevabını insan öğrenme düzeyleri ve bilişsel becerilerine göre değerlendiren bilim insanları şu şekilde vermektedir. Normal bir insan zekasında IQ  91-110 değerleri arasındadır. 111-119 arası parlak zekalı, 120-130 arası Üstün zekalı ve bunun üzerindeki değerler artık çok üstün zekalı olarak tanımlanmaktadır. ( Bu değerler Vikipedi’den alınmıştır.)

ustun-zekali-cocuk

 

Peki üstün zekalı çocuk başka hangi özellikleri ve yaptıkları ile kendini belli eder?

 • Erken konuşur. Daha yaşı dolmadan cümle kurmaya başlayabilir.
 • Erken yürür ki çoğu emeklemeden yürür. Emeklemek onlar için zaman kaybıdır.
 • Damak tadı bakımından seçicidir. Her meyve suyunu içmez, her yemeği yemez.
 • Zeka gerektiren oyunlarda hep bir adım öndedir.
 • Erkenden okuma yazma hatta öğreneceği ortam varsa dil öğrenir.
 • Bağımsızlığına düşkündür.
 • Hafızası çok güçlüdür.
 • Ortamda kimsenin fark etmediğini görür ve fakına varır.
 • Çok soru sorar. Anlamlı sorular sorar.
 • Ayrıntılara dikkat eder.
 • Gelişmiş bir mizah yeteneği vardır.
 • Kendini çok iyi ifade eder.

Bunlar eğer çocuğunuzda varsa ve siz de öyle olduğunu düşünüyorsanız bazı zeka testleri ile bunu anlayabilmeniz mümkündür. Çocuğun yaşına uygun olan testlerle zekası ölçülebilmekte hangi alanda daha üstün olduğu belirlenebilmektedir.

Üstün Zekalı Çocuğun Eğitimi

ustun-zekali-cocuk

Evet öğrendiniz ki çocuğunuz üstün zekalıymış şimdi ne olacak? devlet kurumları tarafından da tescil edilmiş olsa BİLSEM denilen bir sisteme dahil olması için bile bir sınava girmesi gereklidir. Bu sınava çocuklar aile zoruyla ve öğretmen zoruyla girdikleri için pek fazla ciddiye almazlar. testleri yaptın, uygulamaları gördün bu sınav ne diye Avrupa ve Dünya bize şaşırıyor zaten Çünkü üstün zekalı çok fazla çocuğumuz var. Devlet hepsine eğitim verecek güçte değil. BİLSEM denilen kurumda haftada 2 saat ek ders alacak diye çocukları defalarca sınava sokuyorlar. EN zekileri alacaklar sözde. Aslında aldıkları en zekiler değil en parlaklar ama farkında değiller. Parlak zekalı çocuklar çok çalışırlar ve çok başarılıdırlar. Ama üstün zekalı çocuklar çalışmadan başarabildiklerini fark etmişlerdir. O nedenle ödev yapma ve yazı yazma konusunda hep güçlük çıkarırlar. Öğretmen derste anlatırken o zaten konunun tamamını anlamıştır. bir de tekrara etmek onlara zul gelir.

Üstün Zekalı Çocuk Normalleştirilmeye Çalışılır

ustun-zekali-cocuk

Üstün zekalı çocuk sınıflarda normalleştirirlmeye çalışılır. Keskin olan zekaları köreltilmeye çalışılır. Öğretmen en fazla normal ya da parlak zekaya sahiptir. Üstün zekalı olan öğretmenlerimiz de elbette vardır. Ama üniversite mezunu olabilmek için 110 IQ yeterlidir. Hiç bir yönetici kendinden zeki insanları etrafında istemez. Onlara tahammül etmekte zorlanır. Ayrıca üstün zekalı çocuk sınıftaki düzeni de bozar. Yazı yazmaz, ödev yapmaz. Bu şekilde bir anlamda öğretmenin otoritesine baş kaldırmaktadır. O zaman ne yapılır? Yeteneği köreltilir ve normalleştirilir. İşte bizim eğitim sistemimizin üstün zekalı çocuk kavramına bakış açısı ve yaptıkları bunlardır.

Ailenin parası varsa çocuğunu özel okula ve ya kurslara gönderir ve orada bu çocuğun kıymetini bilecek bir kaç öğretmen bulursa çok şanslıdır. Zekasını parlatacak ve geliştirecek ortamlar bulabilir. Ama devlet okullarında bu kadar kalabalık mevcutlarda üstün zekalı çocuk farkındalığı gelişmiş bir öğretmene rastlayamazsa kaybolur gider. Hatta en fazla dolandırıcı ve suçlu üstün zekalı insanların arasından çıkar.

Benzer İçeriklerimiz

Bebeğiniz Düştüğünde Dikkat Edilmesi Gereken 10 Belirti!

Fatih Akgün

KPSS P1, P2 ve P3 Puanı Ne İşe Yarar?

Meryem ACAR

30 Kasım yarın İstanbul ve Kocaeli’nde okullar tatil mi?

Burcu Yüzbaşıoğlu

Yorum Yapmak İster Misiniz