Varisleri Sonlandırmak İçin Bazı İpuçları

Read Time:2 Minute, 9 Second

Varis neden ortaya çıkıyor?

Varisin oluşum mekanizmasında pek çok faktör rol alır. Gebelik, şişmanlık, uzun süre ayakta kalmak, bazı meslekler, kadın olmak, doğum kontrol hapları ve hormon tedavileri, dar giysiler giymek, kabızlık, yaşlılık ve genetik faktörler nedeni ile varis oluşabilir.

Varis, toplardamar kapakçığındaki yetmezlik sonucu oluşur. Kan sürekli geriye kaçar ve göllenir. Bu durum damarda basınç artışına ve şişliğe yol açar. Zamanla damarda genişleme artar ve kıvrılmalar olur. Varisler toplardamarların herhangi bir seviyesinde ortaya çıkabilir. Kasıkta toplardamar yetmezliği olabileceği gibi daha aşağılarda bacak düzeyinde yetmezlik görülebilir. Bazen varisin nedeni bir toplardamara pıhtı atması olabilir. Tıkanan damarın gerisinde kan göllenir ve damar genişler.

Kadınlar genellikle en çok etkilenenlerdir ve 20 yaşından itibaren bile sunabilirler. Yeterli tedavi almak için uzman bir doktora gitmeniz önerilir; Ancak, onları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilecek bazı ipuçları vardır.

 

1. Her 12 saatte bir duş

 

Yanma ve ağrı rahatsızlığını azaltmaya yardımcı olan hidroterapi temelinde, ayaklarınızdan uyluklarınıza basınçlı bir su akışı yönlendirir ve en iyi sonuçlar için soğuk su ile dönüşümlü olarak kullanılır. Sabahları ve geceleri duş alın. Ama özellikle soğuk suyla bacaklara duş yapın. Cilde uygulanan soğuk su kanın kalbe dönüşünü hızlandırır.

 

2. Varis çorapları

 

Bu çoraplar normalde damarlardan kan akışına yardımcı olacaktır. Genellikle biraz sıcak olmalarına rağmen, yaz aylarında kullanmayı bırakmayın.

 

3. Bacak bacak üstüne atmaktan kaçının

 

Bu poz damarları sıkıştırarak kanın doğal akışını azaltır. Yapmayı bırakmak zor olsa da, her zaman bundan kaçınmaya çalışın.

 

4. Nazik masajlar

 

Masajlar için bir krem ​​veya kakao yağı kullanın. Ayak parmaklarından başlayıp kasıkta biten bacaklarına iki elinizle masaj yapın. Krem tamamen emilene kadar her bacakta iki ila üç kez tekrarlayın.

 

5. Tuz alımını azaltın

 

Sadece yemeklere kattığınız tuz sayılmaz, ilave tuz içeren çeşitli ürünler vardır. Günde sadece 5 gram tuz tüketmeniz önerilir; aksi takdirde, ayak bileklerinde ve bacaklarda şişmeye neden olan sıvı tutma oluşur.

 

 

6. Daha fazla hareket et

 

Fiziksel egzersiz yapmak dolaşım sistemimizi aktive eder.  Yürüyüş, yüzme veya bisiklete binmeyi seçin.

 

 

7. Aşırı sıcağa dikkat edin

Sıcak ağda, güneşlenmek, saunalar ve sıcak duşlardan kaçının, çünkü bu damarları genişletir ve sorunu daha da kötüleştirir.

 

 

8. Yoğun nemlendirme

 

Kuruluk yanma, kaşıntı ve rahatsızlığı vurgular. Bacaklarınızı nemlendirici kremler veya doğal yağlarla nemlendirmeye çalışın.

 

 

9. Sağlıklı besinler yiyin

 

Kırmızı meyveler, özellikle yaban mersini, çilek ve ahududu,  damarların korunmasına ve güçlendirilmesine yardımcı olur.

 

 

10. Aloe Vera kullanın

Büyüklerimizin favori doğal nemlendiricisidir ve aynı zamanda büzücü ve ferahlatıcı etkileri vardır.

 

 

11. Uçucu yağları unutmayın

Biberiye, papatya veya lavanta yağları iltihabı azaltmak için idealdir ve ayrıca nemlendirmeyi ve rahatlamayı destekler.

0 0

About Post Author

Fatih Akgün

Yazar ve Kurucumuz, 1999 yılından bu yana aktif bilişim işi ile uğraşan, bilgisayar donanım konusunda uzman E-Destech Datacenter (veri merkezi) Tic. A.Ş. (e-destech.com) Kuruculuğunu halen yürütmekte olan ve teknoloji alanında bilgilerini güncel tutmayı hedefleyen bir vizyona sahiptir..İş'de YETER Online Muhasebe sistemlerinin Kurucu ortağı olarak yazılım alanında da kendi projelerini yürütmektedir. (isdeyeter.com) Teknolojixhaber.com ve Laflaf.Net portallerinin de kurucusudur.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir