Virüs Çok Yakınımızda! Evimizde, Farkında Olmadan Dokunduğumuz Her Yerde!

Read Time:1 Minute, 39 Second

Günlük rutinlerimiz içerisinde hepimizin farkında olmadan dokunduğu onlarca yer bulunuyor. Sürekli dokunulan bu noktalar, temizlik sırasında unutulduğunda ise virüs, bakteri ve mikroplara ev sahipliği yapıyor. Bu yazımızda evimizde mutlaka temizlememiz gereken ve en çok bakteri barındıran noktalar nelerdir bunlardan bahsedeceğiz.

Pencere Kulpları : 

Hastalıktan korunabilmek adına öncelikle evimizi düzenli aralıklarla havalandırmamız şart.Hal böyle olunca hepimizin elleri pencere kulplarına değiyor… Küçük ama bakteri yuvası olan bu kulpları düzenli olarak antibakteriyel bezlerle silmemiz gerekiyor.

Dolap Kulpları :

Her gün üzerimizi değiştirdiğimizi düşünürsek, gün içeinde farkında olmadan dokunduğumuz noktalardan birisi de dolap kulpları olacaktır. Virüs, bakteri, mikrop barındıran bu küçük noktaları da temizlemeyi unutmazsak bizler için iyi olacaktır.

Lavabo ve Bataryalar :

Ellerimizi temizleyelim derken daha da kirletmeyelim sevgili dostlar… Lavabo içlerini ve bataryaları da düzenli olarak temizleme jelleriyle silmeniz gerekiyor.Özellikle kirli ellerle dokunduğumuz bu musluklar emin olun ki mikrop yuvası olabiliyor!

Sabunluklar :

Batarya ve musluklar için dediğimiz herşey sabunluklar içinde geçerli. Ellerimizi temizlemek için dokunduğumuz sabunlukların başlıklarını banyo temizliğimizi yaparken temizlemeye özen göstermeliyiz.Temiz ellerimizle kirli sabun başlıklarına dokunmak istemeyiz haliyle 🙂

Prizler :

Gün içinde evde yaşayan her bireyin en az bir kere prizlerle temas ettiğini varsayarsak ; evimizi temizlerken çok önemli noktaları es geçiyoruz demektir. Priz aralarında tozların ve bakterilerin biriktiğini göz önünde bulundurursak , bu noktaları da dezenfekte etmeyi unutmayız.

Klimalar :

Sıcak veya soğuk  hava şartlarına bağlı olarak değişkenlik gösterse de evlerimizde sürekli çalışan klimalar,aslında sanıldığı kadar masum değiller.Düzenli olarak temizlikleri yapılmayan klimaların filtreleri sağlığımızı tehdit eden diğer noktalardan biri.

Kapı Kolları:

Farkında olmadan yaşama alanlarımızda en çok dokunduğumuz noktalardan bir diğeri ise kapı kolları.Pek çok elin değdiği kapı kolları bakteri ve virüsler için en elverişli alanları oluşturuyor.Günlük olarak kapı kollarını sirkeli su ve ya antibakteriyel bezlerle silmeye özen göstermeliyiz.

Teknolojik Aletler :

 

Gün içinde işlerimizi yürütmek ve ya keyif yapmak için fazlaca zaman geçirdiğimiz bilgisayar, telefonlar, ve televizyon kumandaları… Peki kaçımız bilgisayarının klavyesini ve telefonlarını düzenli olarak temizliyor? Ve temizlik yaparken aklımızın ucundan geçmeyen kumandalar…. Bakteri yuvaları .. Bu noktada kullandığımız bu teknolojik aletlerin temizliğine de bilhassa dikkat etmemiz gerekiyor.

 

0 0

About Post Author

Büşra Çankaroğlu

Teknoloji x haber ve Laflaf.net yazarı,İstanbul Üniversitesi Sağlık Yönetimi 4.sınıf öğrencisi. Group Florence Nightingale Hastanesi İK departmanında stajını yapmaktadır.Aynı zamanda İş'de Yeter Online Muhasebe sistemlerinde Veri Giriş Uzmanı olarak görev almakta.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir