Yanlış Fondöten Seçimi Tüm Makyajı Mahfediyor

Read Time:2 Minute, 9 Second

Sevgili Okurlarım,her konu da olduğu gibi makyaj yapmanın da ayrıntılarını bilmek gerekir.Zaman harcanmış bir makyajın olmazsa olmazlarından biri de fondöten.En iyi fondötenin, ciltte yokmuş gibi duran bir fondöten olduğunu söyleyebiliriz. Fondöten seçiminde, ten renginizi ve cilt tipinizi bilmeniz önemli. Peki fondöten seçiminin makyajınızın başarılı ya da başarısız sayılmasında çok büyük bir etkisi olduğunu biliyor musunuz? Seçtiğiniz fondöten, ten renginizle ne kadar uyumlu olursa makyajınızla da o kadar güzel bir bütünlük oluşturur. İşte doğru fondöten seçimi yapmak için bilmeniz gerekenler…

 Peki, doğru fondöteni seçebilmek için bilmeniz gereken diğer kriterlerin neler olduğu konusunda bir fikriniz var mı? Hepsi ve daha fazlası sizler için yazımın içeriğindedir.

CİLT ALT TONUNUZU ÖĞRENMELİSİNİZ

Öncelikle cilt tonu fondöten seçiminde en önemli konu. Cilt alt tonunuzu belirlemek için bileğinizdeki damarların rengini referans alabilirsiniz. Eğer sıcak alt tona sahip bir cildiniz varsa cilt renginiz sarılık ve kırmızılık barındırır. Bileğinizdeki damarlar ise belirgin bir yeşil tondadır. Güneşte kolayca bronzlaşıp kızarmıyorsanız da sıcak alt tonlu olabilirsiniz. Sıcak alt tona sahip ciltli kişiler, sarı alt tonlu fondötenler seçebilir.

Nötr alt tonlu kişilerin damarları yeşil ve mavi renktedir. Cilt tonlarında belirgin bir pembelik ya da sarılık bulunmaz, sıcak ve soğuk tonlar eşit şekilde dağılır. Bu kişiler güneşte bronzlaşsalar bile kızarma ihtimalleri de vardır.

Soğuk alt tonlu kişilerin cilt rengi ise belirgin bir pembelik ve mavilik barındırır. Damarları belirgin bir şekilde mavidir. Güneşe çıktıkları gibi yanan bu kişilerin mutlaka güneş kremi kullanması gerekir. Soğuk alt tonlu cilt rengine sahip kişiler, pembe alt tonlu fondötenleri tercih edebilir.

CİLT TİPİNİZİ BELİRLEMELİSİNİZ

Öncelikle cildinizi iyi tanımalısınız. Seçtiğiniz fondötenin yalnızca cilt alt tonunuza uygun olması yeterli olmaz, cilt tipinize de uygun olması gerekir. Hangi cilt tipine sahip olduğunuzu bilmiyorsanız bunu küçük bir test ile öğrenebilirsiniz. Aynanın karşısına geçin ve cildinizi inceleyin, eğer alın ve burun kemiğinizin olduğu T bölgesi yağlı fakat yanaklarınız kuruysa karma cilde sahipsiniz demektir. Yüzünüzün tamamı yağlıysa da yağlı ciltlere uygun olan fondötenleri tercih etmelisiniz. Fakat cildiniz kuruysa, burun kenarlarınız sert ve pürüzlüyse kuru ciltler için önerilen fondötenler sizin cilt tipinize daha uygun olacaktır.

FONDÖTENİ BOYNUNUZDA TEST EDİN

Fondöten başlı başına püf noktalarına dikkat edilmesi gereken bir konu.Cilt alt tonunuzu ve cilt tipinizi belirlediyseniz yapmanız gereken bir diğer şey ise cilt alt tonunuza uygun fondöteni seçmek. Onlarca fondöten rengi arasından hangisini seçeceğinizi bilmiyorsanız yapacağınız şey çok basit; fondöteni cildinizde test etmek. Fondöteni direkt olarak yüzünüzde test edemeyeceğiniz için çene hattınız ve boynunuzun arasında kalan boşluğa uygulayın. Kolunuza ya elinize uygulamış olduğunuz ürün, doğru sonuç almanızı engelleyecektir çünkü kollarımız ve yüzümüzün rengi birbirinden farklıdır. Eğer boynunuzda test ettiğiniz fondöten cilt renginizle uyum sağlıyorsa tebrikler çünkü doğru fondöten rengini bulmuşsunuz demektir!

1 0

About Post Author

Meryem ACAR

M.E.B ÇOCUK GELİŞİMİ & EĞİTİMİ Bilgisayar Eğitmenliği sertifikasına sahibim. 1 Yıldır Laflaf.net ve Teknolojixhaber.com Editörlük yapmaktayım .Teknolojixhaber.com ve laflaf.net sitelerinde kategori başkanlığı yapmaktayım. Teknoloji alanında araştırmalar ve yaşamdan her konuda haberler paylaşmaktan keyif alan bir yazarım. Mesleğimi severek yapmaktayım...
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
100 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir