YEPYENİ BİR IT BAG YÜKSELİŞTE!

0 0
Read Time:1 Minute, 37 Second

Elbette moda var olduğu sürece ikonik sayılan pek çok parça kendinden söz ettirdi ve yıllara meydan okudu. Özellikle çantalar için zamansızlık özelliği bilhassa önem taşırken, bir de “It bag” kavramı girdi hayatımıza. Tasarımcı imzalı olmalarının getirdiği sükse, 90’ların başından başlayarak şimdilere kadar son derece ciddi bir yere taşıdı bu kavramı. Markalar ise o zamanlardan beri adeta birbirleriyle bir yarış halindeler ve trendleri belirleme gücüne sahipler.

Günümüzün moda dinamikleri çok hızlı bir değişkenlik gösterirken, sosyal medyanın payı bunda çok büyük. Hatta influencer’ların önlenemez popülerliği, çoğu parçanın sadece sezonluk bir üne sahip olmasına neden oluyor. Zira ulaşılabilirlik seviyesi artış gösteriyor ve bazı çantalar bir statü sembolü olmaktan çıkıyor. Tabii bu durum Fendi Baguette ya da Dior Saddle gibi varlığını ve güçlü stilini senelerdir sürdürmüş çantalar için geçerli değil. Ancak onlar da zaman zaman değişimin bir parçası olmak durumdalar ve buna uygun olarak köklü miraslarını güncel detaylarla harmanlıyorlar.

Yüksek modanın üyeleri her sezon kendi çizgilerini bir şekilde yeni jenerasyona adapte etmeye çalışırken, çoğu zaman zevklerimizin de gidişatını değiştirmeye yöneltiyorlar bizleri. Mesela mini çantalar ilk başta pek çok kişi için işlevsiz olsa da sonrasında geniş bir kitle tarafından benimsenmeyi başarmıştı. 2019 Sonbahar/Kış koleksiyonlarında kendini gösteren, varlığını şimdilerde de sürdüren ve muhtemelen 2021’e de aktaracak olan yeni It bag unvanı ise hilal şeklindeki çantalara ait. Aslında devrim niteliğinde olduklarını söylemek güç. Çünkü Victoria Beckham ve Michael Kors bundan dört yıl kadar önce hilal çantaları koleksiyonlarına dahil etmişlerdi. Yine de yüksek sesli bir şekilde geri dönmeye niyetliler.

Adına ister eskiye dönüş diyelim istersek de eskiden ilham almak, moda haftasının sokak stillerine baktığımızda pek çok tasarımcının radarında bu geometrik çantalar var. Köklü markalar işin içine monogramlarını ve asaletlerini dahil etmeyi esirgemezken, Cult Gaia ya da The Row gibi yeni nesli temsil edenler daha modern bir yaklaşım sergilemeyi tercih ediyorlar. Ancak sonuç ne olursa olsun, Instagram’ın gücünü de arkasına alan hilal şeklindeki çantaların minimal duruşu, çok yönlülüğü ve farklı stillere uyum sağlayışı, yerini gerçek anlamda sağlamlaştırıyor.

About Post Author

Fatih Akgün

Yazar ve Kurucumuz, 1999 yılından bu yana aktif bilişim işi ile uğraşan, bilgisayar donanım konusunda uzman E-Destech Datacenter (veri merkezi) Tic. A.Ş. (e-destech.com) Kuruculuğunu halen yürütmekte olan ve teknoloji alanında bilgilerini güncel tutmayı hedefleyen bir vizyona sahiptir..İş'de YETER Online Muhasebe sistemlerinin Kurucu ortağı olarak yazılım alanında da kendi projelerini yürütmektedir. (isdeyeter.com) Teknolojixhaber.com ve Laflaf.Net portallerinin de kurucusudur.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir