yurt-disi-egitim
Eğitim ve Meslek Tercihleri

Yurt Dışı Eğitim Olanakları

Ülke dışında gerçekleştirilen her türlü eğitim yurt dışı eğitim kapsamına girmektedir. Bu durumda en fazla gerçekleşen kısım Üniversite ve ya dil eğitimi için yararlanılan yurt dışı eğitim olanaklarıdır. İngilizce dil eğitiminde en revaçta olan ülkeler Malta İngiltere ve Amerika ile birlikte Kanada’dır.

Özellikle Kanada, eğitime verdiği önem ile diğerlerinden belirgin olarak ayrılmaktadır. Malta da 3 haftalık temel seviye İngilizce dil eğitim programları olsa da Kanada temel seviye İngilizce dil eğitimi için en az 24 haftalık bir zaman belirlemiştir. Aradaki farkın ne kadar bariz olduğu süre konusunda dahi kendini göstermektedir.

Yurt Dışı Eğitim Dil Okulları

dil okulları

İngiltere Au Pair diye bir müessese ile İngilizce dil okullarının finansmanını öğrencinin kendisinin gerçekleştireceği bir sistem kurmuştur. Au Pair sisteminde dil öğrenmek isteyen kişi bir aile yanına yerleştirilir ve orada çocuk bakımını üstlenerek kendi dil okulunu kendi karşılar. hem çalışır hem de dil öğrenir. Bu sayede dili yaşayarak da öğrenme fırsatı bulur. Yanında kaldığı aile kendisine hem kalacak yer ve yemek sağlar hem de dil okulunun parasını ödeyecek ve hayatını idame ettirecek kadar harçlık verir. İngiltere’ye dil öğrenmek için giden herkes elbette Au Pair olmaz. onlar için de kendi sponsorları olan ebeveynlerinin finansmanını sağladığı bir barınma imkanı sunulur.

Malta  ve Amerika

yurt-disi-egitim

 

Malta ve Amerika’da bu sistem tamamen sponsorlar tarafından yerine getirilmektedir. Ancak burada da öğrenciler kaçak yollarla çalışıp kendi harçlıklarını çıkarabilirler. Zira ev kiraları oldukça yüksek olduğundan ailelerin çoğu sadece kirayı karşılayabilmektedir. Bazı  İngilizce dil okulları üniversitelerin kapalı olduğu zamanlarda gerçekleştirilir ve bu süre içinde öğrenci yurtları boş olduğundan yurt imkanları olabilmektedir. buralarda konaklamak hem daha az masraflı hem de daha güvenlidir.

Malta dil eğitimini de bir turizm faktörü olarak görmekte olduğundan gelen öğrencilerin eğlenceli aktiviteler yapmalarına olanak sağlayan programlar düzenlemektedir.isteyen öğrencilerin okul programı sonrasında tatil programı yapmalarına olanak sağlayan planları da sunmakta olan Malta için bu tamamen bir eğitim amaçlı turizm çeşididir.

Kanada Dil Okulları

yurt-disi-egitim

Kanada ise eğitimin her alanına verdiği önem gibi dil öğrenme alanına da oldukça fazla önem vermektedir. Dil öğrenmek üzere Kanada’ya giden öğrenciler haftada 4 gün okula gidecek şekilde programlanan müfredata uymak zorundadırlar. devamsızlık ciddi bir problem olup devamsızlık yapan öğrenciler sınır dışı edilirler. Her seviye sonunda çok ciddi ölçekte sınavlar yapılır. Öğrenci başarılı olamazsa seviyeyi tekrar etmek durumunda kalabilir. Bu bağlamda eğer serftifika almak istiyorsa sıkı çalışmalı ve dersleri asla kaçırmamalıdır.

Herkes kendine uygun bir dil okulu bulabilir ve yurt dışı eğitim imkanından yararlanabilir. Bunun için en az 2 yıl çalışıp istikrarlı bir biçimde para biriktirmek yeterli olacaktır. Eğer dil okulunda başarılı olursa üniversiteye de kabul edilebilme olanağına kavuşur.

 

Benzer İçeriklerimiz

2021 yılının YKS tarihini ÖSYM açıkladı

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

2021 KYK Yurt ve Burs Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

Meryem ACAR

Kades ile Kadınlarımız Emniyette

Murat Yap

Yorum Yapmak İster Misiniz