Zamansız,Her Şeyle Kombinleyebileceğiniz 6 Spor Ayakkabısı

Read Time:1 Minute, 25 Second

Hepimiz bir nebze olsun estetik algısına sahibiz. Konu kıyafet seçmek olunca bize güzel geleni ararız. Fakat, konu spor ayakkabı olunca sadece estetiği değil, fonksiyonunu da değerlendirmek gerekir. Bu nedenledir ki estetiği ve fonksiyonu dengeli bir biçimde sunan spor ayakkabı tasarımları çokça tercih edilir ve uzun süre yaşarlar.

Şimdi gelin, ne kadar zaman geçerse geçsin eskimeyen, hepsi birer ikon olmuş tasarımlara göz atalım…

  • Adidas Superstar

Adidas tarafından 1969’dan bu yana sokak futbolu için üretilen ikonik modeldir. Sonradan Pro versiyonlarının üretilmeye başlanmasıyla basketbol ayakkabısı olarak anılmaya başlamıştır.

  •  Nike Air Force 1

AF1 olarak da bilinen model, Nike Air teknolojisini kullanan ilk ayakkabıdır. Adını ABD Başkanı’nı taşıyan Air Force One isimli uçaktan almaktadır. Günümüzde moda ikonu haline gelmiştir.

  • Nike Cortez

1972 yılında Nike’ın kurucularından olan Bill Bowerman tarafından tasarlanan Cortez modeli, Nike’ın ilk koşu ayakkabısı olması açısından büyük önem taşıyor.

  • Adidas Stan Smith

Adidas firmasınca üretilen bir tenis ayakkabısıdır. İsmini ve ayakkabının dil kısmındaki resmini tenis oyuncusu Stan Smith’ten almaktadır. İlk kez ünlü tenis oyuncusu Robert Haillet’in ismiyle Hailet modeli olarak çıkmış fakat sporcunun erken emekliliğiyle isim değiştirmiştir. Adidas’ın bugüne kadar en çok satılan ayakkabı modelidir.

  • Converse All Star

Chuck Taylor All-Stars olarak da bilinen ikonik model 1917 yılından beri üretilmektedir. 2003 yılında Nike’ın Converse firmasını satın almasıyla tüm dünyada yeniden gündeme gelmiş ve yüksek satış miktarlarına ulaşmıştır.

  • Vans Old Skool

 

Vans #36 olarak bilinen Old Skool modeli, ilk olarak 1977 yılında tasarlandı. Vans’ın dayanıklılığı arttırmak için deri paneller kullandığı ilk kaykay ayakkabısı olarak piyasaya sürüldü.Paul Van Doren, rastgele çizdiği şekiller ile Vans Old Skool’un ikonikleşmiş çizgilerini belirlemiş oldu. Bu çizgilere “Jazz Stripe” dendi ve Vans’ın imza simgesi oldu.

 

 

 

0 0

About Post Author

Fatih Akgün

Yazar ve Kurucumuz, 1999 yılından bu yana aktif bilişim işi ile uğraşan, bilgisayar donanım konusunda uzman E-Destech Datacenter (veri merkezi) Tic. A.Ş. (e-destech.com) Kuruculuğunu halen yürütmekte olan ve teknoloji alanında bilgilerini güncel tutmayı hedefleyen bir vizyona sahiptir..İş'de YETER Online Muhasebe sistemlerinin Kurucu ortağı olarak yazılım alanında da kendi projelerini yürütmektedir. (isdeyeter.com) Teknolojixhaber.com ve Laflaf.Net portallerinin de kurucusudur.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir