Bakımı kolay ve dekoratif bitkiler ?

Read Time:2 Minute, 31 Second

Bitkiler stres ve gürültüyü azaltabilir, havayı temizleyebilir, tozun etkisini önleyebilir, hoş bir koku yayabilir ve de sağlıklı bir enerji yayarlar. Birçok bilim insanı, çiçeklerin insanlar üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu ve stresi azalttığını söylüyor. Kısacası bitkilerin yalnızca görsel anlamda değil, ruh sağlığımız üzerinde de olumlu bir etkisi söz konusu.

Bitkileri dekoratif amaçlı kullanmaya karar verdiğinizde ilk olarak bir odanızda kaç tane bitki kullanmak istediğinizi düşünün. Dilerseniz sadece bir adet gösterişli bir bitki kullanabilir yahut küçük saksılar içinde minik çiçekler yetiştirebilirsiniz.

Ev dekorasyonunda kullanabileceğiniz az güneş isteyen ve bakımı kolay saksı çiçeklerinden bazılarını paylaşacağız bu yazımızda. İşte o çiçekler;

​Aşk merdiveni

Asıl ismi Fujer olan aşk merdiveni, bakımı kolay bitkilerden biri olup başlangıç için ideal bir seçim. Uzun ve dağınık duran ince yaprakları canlı yeşiliyle her tarz dekorasyona uyum sağlayabilir. Aşk merdivenini iç mekan için kullanışlı kılan sebeplerden biri çok fazla güneş ışığına ihtiyaç duymamasıdır. Direkt olarak güneşe maruz bırakılmamalı, bunun yerine gün ışığından yararlanan aydınlık bir yere yerleştirilmelidir.

Aşk merdiveni suyu sever. Yapraklarını sabah ve akşam olmak üzere günde bir kez sulamalısınız. Saksıyı ise haftada bir kere sulayarak kökün nem almasını sağlayabilirsiniz. Kış aylarında ise bu sulama sayısını azaltabilirsiniz.

Orkide

Orkide, iç mekan dekorasyonu için en güzel çiçeklerden biridir. Beyaz, pembe ve sarı gibi farklı renklerinin bulunması orkideyi daha pratik kıllar. Kullanacağınız mobilyalar bu renklerden biriyse tamamlamak için güzel bir orkide seçebilirsiniz.

Orkideyi tek dal olarak kullanabileceğiniz gibi iki veya üç dal olarak da yetiştirebilirsiniz. Bakımında tıpkı aşk merdiveninde olduğu gibi yazın haftada iki kez, kışınsa bir kez sulamanız yeterli. Orkideler hava akımının olduğu rüzgarlı bir ortamda bulunmamalıdır, aksi takdirde yaprakları dökülebilir.

Paşa kılıcı

Bakımı en kolay ve dayanıklı olan bitkilerden biri paşa kılıcıdır. Çok fazla güneş ışığına maruz kalmak ya da güneş görmeyen yerde yetişmek gibi koşullara karşı dirençlidir. En bilinen cinsi kenarlarında sarı şeritler olan türüdür. Paşa kılıcı bitkisinin yaprakları dimdik durur ve yukarı doğru uzanır. İsmini bu şeklinden ötürü almıştır.

Dekoratif açıdan güzel bir bitkidir. Paşa kılıcının dayanıksız olduğu şeyler kış soğuğu ve yine kış aylarında aşırı sulamadır. Ancak birçok bitkiye oranla bu şartlara da daha çok direnç gösterir.

Sukulent

Bu bitkinin en önemli özelliği uzun süre susuz yaşayabilmesidir.

Sukulentlerin pek çok cinsi bulunuyor. Bu tür bitkileri beyaz renkli çakıl taşları ile çok daha estetik hale getirebilirsiniz.

Air plant

Orta ve Güney Amerika’ya özgü air plant, yaklaşık altı yüz otuz farklı bitki türünü kapsayan Tillandsia cinsindendir. Bu çiçeği ilginç kılan özellik yaşamak için toprağa ihtiyaç duymamasıdır. Yani air plant saksı içerisinde yetişen bir bitki değildir. Bu nedenle hava bitkisi olarak bilinir.

Air plant, yaşamını diğer bitkilerin üzerinde geçirir. Böylelikle diğer bitkiler sayesinde kökleri tutunabiliyor. Beslenmek içinse yapraklarını kullanıyorlar. Saksıda yetişmese de bu bitkinin de diğer bitkiler kadar neme ihtiyacı vardır. Sulamak için püskürtme metodunu uygulayabilirsiniz.

Kaktüs

Kaktüs, dikenli bir bitki olup dekoratif açıdan her yerde kullanabileceğiniz bir çiçektir. Dayanıklı ve bakımı kolay bitkilerden biri olan kaktüs, yazın haftada iki kez kışında bir kez sulanmalıdır.

Kaktüsle ilgili dikkat edilmesi gereken hava akımına maruz kalmamasıdır. Bunun dışında kaktüsü az ışık güneş gören bir noktaya yerleştirebilirsiniz. Ancak tamamen karanlık ve gün ışığından yoksun kalmamalıdır.

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

1 thought on “Bakımı kolay ve dekoratif bitkiler ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir