Bebek Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

1 0
Read Time:2 Minute, 52 Second

Bebeğinizin cildi son derece hassastır…

 Bebeğiniz mükemmel olabilir ama cildi değildir!

Bebeğinizin diğer organ sistemleri nasıl gelişmeye devam ediyorsa cildi de aynı şekilde dünyaya ayak uydurmaya ve olgunlaşmaya devam ediyor. Bu nedenle her zaman söylediğim gibi, bizim cildimiz deri ceketse onlarınki ipek gömlektir. Her zaman yaklaşımlarınızı buna göre yapın.

 Bebek cildinde döküntü ve pişik kolayca oluşabilir

Burada kendinize sormanız gereken 3 soru var: Bu kızarıklığı evde kendim iyileştirebilir miyim? Doktora başvurmalı mıyım? Cildinin bozulmasını önlemek için ne yapabilirim?

 Bebek bezi pişiği en sık karşılaşacağınız cilt sorunudur

Bez bölgesinde kızarıklık görürseniz bu çok büyük ihtimalle beze bağlı pişiktir. Bu pişiğin kaynağı genelde ciltte uzun süre kalmış ıslak bez, poposuna göre küçük bez kullanımı ve son olarak uygun olmayan pişik kremi, ıslak mendil veya sabundur. Bebeğinizin ıslak bezini hızla değiştirmek, SLA ve SLS içermeyen cilt temizleme ürünleri kullanmak, su ve pamuk olan ıslak mendiller kullanmak ve çinkolu pişik kremi kullanmak bu sorunun önüne geçmek için atabileceğiniz en önemli adımlar. Daha fazlasını merak ediyorsanız bebeklerde pişik nasıl geçer yazımıza göz atın.

Bebeklerde sivilce çıkabilir

Sivilceler yaşamın iki döneminde karşımıza çıkar; biri yenidoğan iken ikincisi ise ergenlikte. Bu döküntüler çok normaldir ve geçmesi için herhangi bir ürün kullanmaya gerek yok.

Konak saçlı deride, kaşlarda veya bunun yanında karşımıza çıkabilir

Pullanma ön plandadır. Bebeğin cildinin bazı bölgelerinde aşırı derecede yağ salgılanır, bu kurur ve pul pul bir görüntüye neden olur. Banyodan yarım saat önce iyice sıvı yağ ile o bölgeleri yağlayıp şampuanlayın. Bebek tarağı ile o bölgeleri tarayın. Bunu birkaç gün tekrar edin.

Bebek cildinde egzema

Eğer bebeğinizin cildinin herhangi bir yerinde, yaklaşık 2-3 cm. çapında, kızarık, hafif pullanmış ve ele sertçe gelen cilt kabarcıkları görürseniz bu büyük ihtimalle egzemadır. Doğan dört bebekten birinde görülür ve ailede alerji hikayesi varsa oluşma ihtimali artar, çünkü bu bir çeşit ciltte alerjik tepkidir. Bu alanları nemli tutmak gerekir ancak ona rağmen iyice kızarır hatta sulu yara haline gelirse bir an evvel doktorunuza danışın. Bu tür durumlarda bebeklere uygun çok hafif temizlik ürünleri kullanılmalı.

Bebek cildi neden kurur?

Bebeklerimizin cildi kurumaya çok müsaittir çünkü ilk aylarda yağ ve nem dengeleri ve üretimi henüz tam kıvama gelmemiştir. Bu nedenle kuru cilt için bebeklerimizin cildini nemlendirelim ve yağlayalım. İsilik ise bebek cildinin ısınması ve ardından uygun bir şekilde terleyememesinden kaynaklanır. Bu durumda en önemli şey önlemdir ve bebek çok giydirilmemeli. Oluştuktan sonraysa sıvı pudra tavsiye ederim. Bebeğinizin cildi son derece hassastır ve o hassas cildinin bakımını siz anne ve babalar yapacaksınız. Bu nedenle özelliklerini yakından tanımalısınız. pudraya ihtiyacı yoktur ve aynı zamanda akciğerlerine bebeğimiz bunu kaçırırsa tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor.

 Bebeğinizde doğum lekeleri olabilir

Boynun arkasında kızarıklık görebilirsiniz ve buna leylek ısırığı denir (leylek bebeğinizi boynundan ısırıp uçurarak getirirken oluşur) Bunlar yüzeysel damar yumaklarıdır ve ince ciltte bulunan dolaşımı yansıtır. Bu kızarıklıklar aynı zamanda göz kapaklarında veya yüzde de görülebilir. Aylar ilerledikçe cildi kalınlaşır ve bunları artık biz görmez hale geliriz. Yapılması gereken bir şey yok. Bazen koyu yuvarlak lekeler görülebilir ve bunların adı kahve lekesidir. Herhangi bir özelliği yoktur, bir şey yapmanıza gerek yoktur ve evet, çoğu zaman ömür boyu kalırlar. Moğol lekeleriyse genelde popo civarında bulunan siyahımsı geniş alanlardır. Bunlara da bir şey yapmaya gerek yok ve aylar ilerledikçe geçerler.

 Bebeğinize cilt ürünü seçerken…

Bebeğinize cilt ürünü alırken şu ilke aklınızda bulunsun, “Az içerik her zaman iyidir.” Özellikle şu maddelerin içerikte olmadığından emin olun: alkol, sla, sls, paraben.

NotDoktorunuzu ne zaman aramalısınız? Herhangi bir döküntüye veya kızarıklığa ateş eşlik ediyorsa, döküntüde irin varsa veya minik mor noktalar görürseniz mutlaka doktorunuza başvurun.

About Post Author

Yasemin ACAR

İ.Ü. Okul Öncesi Öğretmeni Bilgisayar Eğitmenliği sertifikasına sahibim. İki yıl Teknolojixhaber.com da yaptım, Üç yıldır da Laflaf.net de editörlük yapmaktayım. İnsanların faydalanacağı bilgileri araştırıp kendi bilgilerimi de katarak yorumlayıp sizlerle paylaşan bir yazarım. Veee bunları yapmaktan çoook keyif alıyorum... Beni takip edip yazılarımı okumaya devam edin lütfennn:)))
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir