Google Turhan Selçuk’u doodle yaptı.

Read Time:1 Minute, 53 Second

Google Turhan Selçuk’u doodle yaptı. Peki kimdir Turhan Selçuk ?

Bu günün tarihi 30 Temmuz 2020 arama motoru devi Google’ın  yaptığı doodle görenlerde merak uyandırıyor. Bundan 98 yıl önce bu gün ünlü karikatürist Turhan Selçuk doğmuş. Bir çok gazetede çalışan Turhan Selçuk, Karikatürcüler Derneği’nin kurucuları arasında yer alıyor. Bu ünlü karikatüristin 98. doğum gününde anmak için Google Turhan Selçuk’u doodle yaptı.

Türk mizahının isimlerinden olan sanatçının ilk karikatürleri 1941’de Adana’da yayınlanan Türk Sözü gazetesi ile İstanbul’da yayınlanan Kırmızı ve Beyaz, Şut spor dergilerinde çıkmıştı.

TURHAN SELÇUK KİMDİR?

Google Turhan Selçuk'u doodle yaptı.

Turhan Selçuk 30 Temmuz 1922’de Milasta doğdu. 11 Mart 2010, İstanbul ‘da öldü. 87 yıllık yaşamına birçok başarı sığdırmış olan karikatürist Türkiye’de Karikatürcüler Derneği’nin kurucularındandır. İlk karikatürleri 1941’de Adana’da basılan Türk Sözü gazetesi’nde  ve İstanbul’da basılan  “Kırmızı ve Beyaz”, “Şut” spor dergilerinde yayınlandı.

İlk olarak 1943 yılında Akbaba dergisinde çalışmaya başlayan sanatçı, 1948’de Tasvir gazetesinde karikatürcü ve ressam olarak çalıştı. Selçuk daha sonra Refik Halit Karay’ın çıkardığı Aydede dergisinde baş çizer oldu. Yeni İstanbul, Yeni Gazete, Akşam, Milliyet, Cumhuriyet gazetelerinde Akis, Yön, Devrim, Toplum dergilerinde çizdi. Kardeşi İlhan Selçuk’la birlikte 41 Buçuk (1952), Karikatür (1953) ve Dolmuş (1956) mizah dergilerini çıkardı.

1957’de Milliyet gazetesinde çizmeye başladığı Abdülcanbaz dizisi ile tanınan sanatçının bu karakteri tiyatro ve sinemada da canlandırıldı. Ayrıca Abdülcanbaz 1991 yılında PTT tarafından bir posta pulu üzerinde resmedildi.

Türkiye ve Avrupa’da birçok müzede karikatürleri sergilenen sanatçının “İnsan Hakları” konulu karikatür sergisi Avrupa Konseyi’nin önerisiyle ilk kez Strazburg’da açıldı ve dünyanın birçok ülkesinde sergilendi (1992-1997).

Google Turhan Selçuku doodle yaptı.

“Barış ve Kitap” konulu karikatürü 1992’de Avrupa Konseyi’nin başlattığı kitap okuma kampanyasının afiş ve logolarında kullanıldı. Çizer Turhan Selçuk, en son Cumhuriyet gazetesinde çizmekteydi. Acıbadem Maslak Hastanesi’nde karın içindeki aort damarının yırtılması nedeniyle ameliyat oldu. Bu ameliyat sonrasında yoğun bakıma kaldırılan Selçuk, 11 Mart 2010 tarihinde İstanbul’da yaşamını yitirdi.

Milas Belediyesi tarafından Turhan Selçuk anısına, “Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması” adı altında her yıl düzenli olarak ödüller verilmektedir.

Aldığı ödüller

 • Bordighera Altın Palmiye (1956)
 • Gümüş Hurma (1962)
 • İppocampo Ödülü (1970)
 • Sanatçılar Birliği “Halkın Sanatçısı” Ödülü (1973)
 • Vercelli Ödülü (1975)
 • Gazeteciler Cemiyeti “Yılın Karikatürcüsü” Ödülü (1983)
 • Sedat Semavi Vakfı Görsel Sanatlar Ödülü (1984)
 • Cumhurbaşkanlığı Büyük Sanat Ödülü (1997)

Albümleri

 • Turhan Selçuk Karikatür Albümü (1954)
 • 140 Karikatür (1959)
 • Turhan 62 (1962)
 • Hiyeroglif (1964)
 • Hal ve Gidiş Sıfır (1969)
 • Söz Çizginin (1979)

Diğer sanat haberlerine buradan ulaşabilirsiniz.

0 0

About Post Author

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Astronomi ve Uzay Bilimleri Astrofizik ve Matematik mezunuyum. Aynı zamanda bilgisayar mühendisiyim. Meb bilgisayarlı muhasebe sertifikasına ve İçerik editörlüğü sertifikasına sahibim. Teknolojixhaber.com ve laflaf.net de editörlük yapmaktayım. Teknoloji ,uzay araştırmaları ,yazılım , ürün incelemeleri,otomobil, internet ve dizi sinema haberleri öncelikli ilgi alanlarımdandır. Ancak yaşamın her alanından haberleri paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Mesleğimi severek yapıyorum.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir