Kardeşler Arası İlişkilerde Anne Baba Tutumları Nasıl Olmalıdır?

Read Time:2 Minute, 38 Second

Kardeş çatışmaları çoğu zaman normaldir ve yaşanması beklenir. Peki, bu durumu engellemek mümkün mü? En doğru yaklaşım ne olmalı? Anne ve babanın tutumu ne olmalıdır? 

Kardeşler Arası İlişkilerde Anne Baba Tutumları Nasıl Olmalıdır? ile ilgili görsel sonucu

 

 

Çocuklar anne babaların en değerli varlıklarıdır. Onları ellerinden gelen en iyi şekilde yetiştirmek isterler. Eğer birden fazla çocuğunuz varsa, çocuklar arası rekabet kaçınılmazdır. Peki bu durumda çocuklarınıza nasıl davranmalısınız?

Çocuk sahibi olmak her ailenin en temel arzularından biridir. Fakat çocuk sayısı birden fazla  yaşamak isteyen ailelerin kafalarını kurcalayan ilk şeylerden biri kardeşler arasındaki rekabettir.

Kardeşler Arası İlişkilerde Anne Baba Tutumları Nasıl Olmalıdır? ile ilgili görsel sonucu

Birçok anne baba kendi kardeş ilişkileri üzerinden çocuklarının ilişkileri üzerine fazlaca kafa yorar. Örneğin kendi kardeş ilişkileri kötü olan bir baba çocuklarının arasındaki ilişki iyi olsun diye çocuklarının ilişkilerinin doğasını düşünmeden gelişigüzel müdahalelerde bulunabilir. Bu durum, ilişkiye kalite getirmeyeceği gibi kopuşun da habercisidir.

Kardeş rekabeti birden fazla çocuğun olduğu her yerde vardır. Bu rekabetin dozajı aileden aileye değişir. Sonuçta rekabet edilen şey o kadar değerlidir ki bazen bu değerli şeyi kazanmak için dozaj artabilir. Ve bu artış kontrol dışında gelişebilir.

Kardeşler Arası İlişkilerde Anne Baba Tutumları Nasıl Olmalıdır? ile ilgili görsel sonucu

Peki, bu rekabeti önlemek mümkün olur mu?

Tabi ki hayır! Bu onların gelişimi için gereklidir. Aileyi dışarıdaki sosyal hayat için staj yapılan bir şirket gibi düşünün. Çocuk birlikte yaşamayı, istediğini doğru yollarla almayı, mücadele etmeyi, paylaşmayı, kazanmayı, kaybetmeyi evdeki bu ilişki ağında öğrenir ve büyüdükçe sosyal hayatına taşır.

Peki, bu rekabeti önlemek gerekir mi?

Asla! Burada dikkate alacağımız temel ölçü çocuklarınıza “eşit değil adil davranın!” olmalıdır. ‘‘Eşit değil adil davranmak”kavramı ne demek?

Kardeş ilişkilerinde ihtiyaç ve gereksinimler çocukların yaşlarına, çocuk sayısına, çocuklarla geçirilen zamana, çocukların cinsiyetine, yaşanan duruma göre değişebilir. Bu nedenledir ki her şeyi ortadan ikiye bölmek yani eşit davranmak doğru olmayabilir. Bu süreçte hak ve ihtiyaç temelli düşünerek adaleti sağlamak gerekir.

Kardeşler Arası İlişkilerde Anne Baba Tutumları Nasıl Olmalıdır? ile ilgili görsel sonucu

 

Bu durumu bir örnekle açıklarsak; örneğin sevgi ihtiyacı tüm çocukların ortak ihtiyacıdır. Biz anne babalar çocuklarımıza sevgimizi farklı yollarla gösteririz. Bu noktada aynı sevgiyi iki çocuğumuz için aynı şekilde göstermemize rağmen yani eşit davranmamıza rağmen çocuklarımızdan biri bundan memnun olmayabilir. Burada adil davranmak, öncelikle çocuklarınızın sevgi dilini bilmektir. Bir çocuğunuz dokunsaldır ve sarıp sarmalanarak sevildiğini hissederken diğer çocuğunuz ise daha çok doğru sözel ifadelerle sevildiğini hissedebilir.

Kardeşler Arası İlişkilerde Anne Baba Tutumları Nasıl Olmalıdır? ile ilgili görsel sonucu

Bu durumda her şeyi bireyselleştirmek gerekir. Her biri için bireyselleştirilmiş sevgi, disiplin, eleştiri ve övgü yaklaşımına gereksinim vardır.

Çocuklarınızın birbirlerinden farklılıklarını onlara hissettirmeniz gerekir. Bunu yaparken de karşılaştırma ve değerlendirme yapmaksızın doğru yolları kullandığınızda, çocuklar birbirinden farklı bireyler olduğunu anlayacaklardır.

Her bir çocuğunuza ayrı zaman ayırın. Sadece ona özel, onu dinleyebileceğiniz, onu dikkate alabileceğiniz bir zaman dilimi. İhtiyaçları anne ve babası tarafından doğru zamanda, doğru mekânda ve doğru yollarla karşılanmış çocuk, kardeşi ile rekabette her zaman doğru dozajda kalır. Çünkü istediğini aldığından, zarar verici bir mücadeleye ihtiyacı olmaz. Sonraki süreçte birlikte harekete dönük faaliyetler, aile içi ilişkilere kalite kazandırması açısından daha yerinde olur.

Kardeşler Arası İlişkilerde Anne Baba Tutumları Nasıl Olmalıdır? ile ilgili görsel sonucu

Kardeşler arasında geçekleşen her çatışma, kardeş kıskançlığının ürünü değildir.

Ama birçok anne baba böyle durumları kardeş kıskançlığı olarak niteleyebilmektedir.

Doğal olarak bazen anne babalar kardeş kıskançlığını kendi elleri ile yaratabilir ve adını koyabilir. Çocuklar da anne ve babasının çizdiği bu rolü oynayabilir.

Sonuç olarak, çocuklarınızın potansiyellerinin ve gelişim hızlarının farkında olarak,

yaşına ve özelliklerine göre temel ihtiyaçları olan takdir ve onay, sevgi, değerli hissetme gibi ihtiyaçlarını düzenli olarak karşılamalısınız.

Kardeşler arasındaki rekabeti tamamen bitirmeniz mümkün değildir. Sadece bu rekabeti doğru dozajda tutmalısınız.

0 0

About Post Author

Fatih Akgün

Yazar ve Kurucumuz, 1999 yılından bu yana aktif bilişim işi ile uğraşan, bilgisayar donanım konusunda uzman E-Destech Datacenter (veri merkezi) Tic. A.Ş. (e-destech.com) Kuruculuğunu halen yürütmekte olan ve teknoloji alanında bilgilerini güncel tutmayı hedefleyen bir vizyona sahiptir..İş'de YETER Online Muhasebe sistemlerinin Kurucu ortağı olarak yazılım alanında da kendi projelerini yürütmektedir. (isdeyeter.com) Teknolojixhaber.com ve Laflaf.Net portallerinin de kurucusudur.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir