Mısır’da 2 bin 500 yıl öncesine dair 100’den fazla antik mezar bulundu!

0 0
Read Time:1 Minute, 51 Second

Kahire’nin güneyindeki geniş bir Firavun nekropolünde, bazılarının içinde mumyalar bulunan en az 100 antik tabut ile 40 heykel gün yüzüne çıkarıldı. 2 bin 500 yıldan daha uzun bir süre önce gömülen mühürlü lahitler ile heykeller, Saqqara’daki ünlü Djoser Piramidi’nin eteklerinde sergilendi.

Bulunan tabutların Antik Mısır’ın geç dönemine ve Ptolemaik hanedanının üst düzey üyelerine ait olduğu açıklandı.

Mısır Eski Eserler Bakanlığı, yaptıkları kazıların sonucunda 2 bin 500 yıldan önce gömüldüğü düşünülen en az 100 antik tabutu ve 40 heykeli ortaya çıkardıklarını duyurdu.

Kahire’nin güneyindeki geniş bir Firavun nekropolünde yapılan keşif ile açığa çıkan tabut ve heykeller Djoser Piramidi’nin eteklerinde sergilendi.

Bulunan mumyaların sayısı artabilir

Arkeologlar, Mısır’ın eski başkenti Memphis’te yer alan 12 metre derinliğinde üç mezar kuyusu bulunmasının ardından bölgeyi kazmaya karar verdiklerini söyledi.

Bununla birlikte açılan bir tabutta iyi korunmuş bir mumyanın bulunduğu aktarıldı. Araştırmacılar, tabutlar açıldıkça bulunan mumyaların sayısının artabileceğini kaydetti.

Bununla birlikte, söz konusu mumyanın kimliğini ve nasıl korunduğunu belirleyebilmek amacıyla X ışınlarıyla tarandığı ifade edildi.

Turizm ve Eski Eserler Bakanı Khaled el-Anany konuya ilişkin düzenlediği basın toplantısında, keşfedilen mezar ve heykellerin antik Mısır’ın son dönemine ve Ptolemaios hanedanlığına kadar uzandığını söyledi.

Ptolemaios Hanedanlığı Mısır’ı milattan önce 320’den, millattan önce 30 yılına kadar yaklaşık 30 yıl boyunca yönetti. Antik Mısır’ın geç dönemi ise, Mısır’ın Persler tarafından fethine kadar süren milattan önce 664 ile 332 yılları arasında yaşandığı kabul ediliyor.

Keşifler art arda geliyor

Öte yandan El-Anany keşfin tüm içeriğini açıklamayarak, “Bu bir hazine. Kazılar hala devam ediyor. Bir lahit şaftını boşalttığımızda, farklı bir diğerini keşfediyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, ünlü nekropoldeki bulunan tabutlar, Mısır’da son aylarda yapılan bir dizi arkeolojilik keşfin sonuncusunu oluşturuyor.

Yeni keşif,  bölgedeki arkeologların 2 bin 500  yıldan daha eski bir tarihe ait, iyi korunmuş ve mühürlenmiş 59 başka ahşap tabut bulmasından bir ay sonra geldi.

Eylül ayından bu yana, arkeologlar, Giza Piramitleri’nin güneydoğusundaki Saqqara’nın aynı bölgesinde, çoğunun içinde mumyalar bulunan en az 140 adet kapalı lahiti daha  ortaya çıkardı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir