KENDİN YAP

Yapışkan bandın bıraktığı iz nasıl çıkarılır?

Camdan ve benzeri yüzeylerden yapışkan bandın bıraktığı iz nasıl çıkarılır?

Doğal yöntemlerle ne şekilde çıkar?

ASETON

aseton ile bant yapıştırıcısı Nasıl Çıkar?

Leke çıkarıcı olarak bilinen asetonun cam eşyalarda bulunan lekeleri çıkarma konusunda da etkili olmaktadır. Kavanozdan etiketi çıkaramıyorsanız ya da araba camında filmi çıkarıp iz kalması sonucunda bant izlerini çıkarmak konusunda etkili yöntemlerden bir tanesi aseton olmaktadır. Bunun için cam eşyanın üzerindeki kağıt ilk olarak çıkartılmalıdır. Sonrasında yapışkan bant izinin çıkartmak için sünger gibi ya da yumuşak bir bezin üzerine bir miktar aseton dökülmelidir. Yeni olan cam üzerinde aseton ile silme işlemi yaptığınız zaman birkaç ovalama sonrasında bant izi kalmadan çıkacaktır. Aseton ile cam üzerinden bant çıkarma işlemi sırasında elinize eldiven takmanız ve solumamaya dikkat etmelisiniz.

SICAK SU VE DETERJAN

Yapışkan Bant Artıkları Nasıl Temizlenir?

Kavanoz ya da bardak gibi camların üzerinde bulunan etiketleri su olmadan soymaya kalktığınız zaman cam üzerinde iz kalmasına neden olacaktır. Etiketin iz kalmadan çıkarmanın çok kolay bir yolu bulunmaktadır. Bunun için bir kabın içerisine sıcak su ve deterjan koyun ve kavanoz, şişe ya da bardak içerisine daldırın. En az yarım saat boyunca sıcak suyun içerisinde bekletilmelidir. Daha sonrasında kolaylıkla kağıt kendiliğinden soyulduğunu fark edeceksiniz. Bazı etiketler soyulduktan sonrasında üzerinden yapışkan izi kalabilir. Bunun için bir jilet ya da bıçak ile yapışkan kurumadan soyma işlemi yaptığınız zaman etiketin yapışkan izininde kolaylıkla çıktığını göreceksiniz.

KOLONYA

Camda bulunan lekeleri çıkarmak için etkili yollardan bir diğeri ise kolonya olmaktadır. Bir bezin üzerine dökecek olduğunuz kolonyanın lekeyi ovalayarak silmeniz sonucunda leke çıkacaktır. Fakat biraz bastırarak silmeniz sonucunda lekenin çıkacak olduğunu da unutmamalısınız.

İSPİRTO

Cam üzerinde oluşan yeni bant lekelerini çıkarmak ve iz kalmamasını istiyorsanız etkili yöntemlerden bir tanesi de ispirto olmaktadır. Kağıt havlu ya da bez üzerine bir miktar ispirto dökmelisiniz. Kağıt havlu üzerine dökmeniz daha etkili olacaktır. Cam üzerinde bulunan lekenin ovalayarak silmelisiniz. İspirto yapıştırıcıyı yumuşatacaktır. Bu nedenle de daha çok ileri geri silmek yerine dairesel hareketler yaparak silmeniz daha etkili olacaktır. İspirto kokusunu koklamamak ve etkilenmemek için uzaktan silmeniz önerilmektedir.

BEYAZ SİRKE

Beyaz sirke ile cam üzerinde bulunan bant lekesinin çıkması etkili bir yöntem olmaktadır. Fakat daha çok etkili olduğu yöntem cam üzerinde yapıştırılan film ya da bant güneş ışıklarından kuruması sonucunda daha etkili olacaktır. Güneşte kurumuş olan yapışkanın beyaz sirke ile ıslatmış olduğunuz bir bez ile bir miktar ıslatmalısınız . Daha sonrasında ise ıslak olan bant ya da filmi sirkeli bez ile ovalayarak silmelisiniz.

PVC BANT TEMİZLEYİCİ:

Saç Kurutma Makinesi ile Cama yapışan bantlar nasıl çıkar?

Birçok firmanın ürettiği PVC bant temizleyici, pimapen üzerindeki bant artıklarının çıkarılması için en etkili yöntemdir. Bu madde sıvı yapılı bir maddedir. Sıvı olan bu madde bir fırça yardımı ile bandın üzerine sürülerek film tabakası şeklinde iyice kaplanır. 10 veya 15 dakika beklettikten sonra bant kabararak kolayca camdan ayrılacaktır. Geride hiçbir kalıntı bırakmayacaktır.

SAÇ KURUTMA MAKİNESİ :

Elastikiyetini zamanla kaybeden bant kalıntılarını saç kurutma makinesiyle ısıtıp genleştirerek bulaşık süngerinin sert kısmı ile ovmak veya cif krem gibi yüzeylere zarar vermeyen güçlü bir temizleyici ile çıkarmak mümkündür.

Benzer İçeriklerimiz

Evde Pizza Yapımı Sizde Pizzacı Olun

Fatih Akgün

Salkım Saçak Görünen Kabloları Nasıl Düzenleriz?

M. Büşra Kaya

Kahvaltıların En Sevileni: Pancake (Pankek) Tarifi

Yasemin ACAR

Yorum Yapmak İster Misiniz