Ayak Bakımı Yaz ve Kış Aylarında Nasıl Yapılmalı?

2 0
Read Time:1 Minute, 47 Second

Sevgili okurlarım, kış aylarında nem dengesini ön planda tutarak yapılan bakımlar, yazın da ayaklara uygulanan peelinglerle pürüzsüz bir görünüm elde edilmesini sağlar.Kış mevsiminde kalın ve kapalı ayakkabılar nedeniyle yıpranan ayakları yaza hazırlamak için ayak bakımı yapmak önem taşır.Yaz aylarında ortaya çıkan ayak bakımları genellikle estetik kaygılıdır. Yani iyi görünmesine önem verilir. Açık ayakkabıların tercih edildiği yaz aylarına ayakları hazırlamak için kışın ayak bakımını aksatmamak gerekir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken ayak bakım önerileri arasında ilk sırada pürüzsüz görünüm elde etmek gelir.

 Ojelerini sürüp daha güzel bir görüntü elde etmek isteyen kadınlar açık ayakkabılar tercih ederler. Ancak yazın da ayağın bir takım bakımlara ihtiyaç vardır. Yazlık ayakkabılarda ayak görünümünün iyi olmasını istiyorsak, cildin nem seviyesinin çok iyi ayarlanması, sağlıklı görünmesi gerekir.Yaz aylarında ayak bakımının olmazsa olmazları deri sertleşmeleri ve kalıntıları varsa bunların temizlenmesi, topuğun ve tırnakların daha iyi gözükmesini sağlamak için birtakım peeling uygulamaları yapmak gerekir.

 

AYAKLARINIZI YAĞLI ÜRÜNLERLE NEM DENGESİNİ SAĞLAYIN

Kış aylarında seçeceğimiz ayak bakım ürünlerinin yağlarla ilgili olması gerekir. Çünkü cilt kurumaya yönelik olur. Bu nedenle nem ve yağ kullanılarak cildin kuruması önlenir. Ülkemizde ayak kremlemek henüz çok gelişmedi. Vücut kremlemek de aynı şekilde. Ancak ayağı her gün sabah akşam kremlediğimizde, nasırlaşmalar, topuk çatlakları gibi sorunları engellemiş oluruz.

AYAKLARDA TIRNAK KORUYUCU ÜRÜNLERİ UNUTMAYIN!

Tırnaklar havasız ve kapalı yerde kaldığı için de tırnak koruyucu ürünler kullanarak tırnak sağlığını korumak gerekir.

KIŞ AYLARINDA OJE KULLANMAYIN

Kış aylarında ise oje kullanmamayı tavsiye ederiz. Tırnakların hava almaya ve kendine gelmeye ihtiyacı vardır. Çünkü her oje sürülüp çıkarıldığında asit kullanımı içerdiğinden tırnak yapısını bozar.

AYAKLARDA DEFORMASYONLAR KAPALI AYAKKABI GİYİLEN DÖNEMLERDE ARTIYOR

Kapalı ayakkabı nedeniyle vurmalar, baskılar ve nasırlaşmalar ve tırnak batıkları ayak içindeki sıkışmadan dolayı daha fazla meydana gelir.Kış aylarında ayaklar ayakkabı içerisinde kapalı olduğu ve nefes alamadığı için, deformasyonlar daha çok olur. Dolayısıyla kış aylarında ayak bakımları periyodik aralıklar yaptırılırsa, oluşabilecek sorunlar daha başından yakalanarak temel ayak sağlığı çok zarar görmeden korunmuş olur.

OJE SEÇİMİ DE AYAK BAKIMINI ETKİLİYOR

 

Oje seçiminde de mümkün olduğunca koyu renk ojelerden uzak kalınmalıdır, daha az kullanılmalıdır. Koyu renk oje tırnağın ışık almasını önlediği için, tırnak renklerinde bozulmalar oluşturmaktadır. Bu nedenle koyu renk ojelerin daha az kullanılması önerilir.

About Post Author

Meryem ACAR

M.E.B ÇOCUK GELİŞİMİ & EĞİTİMİ Bilgisayar Eğitmenliği sertifikasına sahibim.İstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmetler Okumaktayım.4 Yıldır Laflaf.net ve Teknolojixhaber.com Editörlük yapmaktayım .Teknolojixhaber.com ve laflaf.net sitelerinde kategori başkanlığı yapmaktayım. Teknoloji alanında araştırmalar ve yaşamdan her konuda haberler paylaşmaktan keyif alan bir yazarım. Mesleğimi severek yapmaktayım...
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
100 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir