YEMEK

Biliyor Muydunuz? Zeytin Meyvedir Zeytinyağı Meyvesuyudur

 

Zeytin ağacı akıl ve zaferin, zeytin dalı barışın, zeytinyağı saflık ve sadeliğin sembolüdür. Zeytin ağacına “Ölmez ağaç”, “Hayat ağacı” denir. Çünkü zeytin ağacı uzun yaşar. Her yüz yılda bir budama ile binlerce yıl yaşayabilir. Susuzluğa rüzgara dayanıklıdır.

Kahvaltıların vazgeçilmezi zeytini, en sağlıklı bitkisel yağ olan zeytinyağını veriyor. Yaprağı çayda kullanılıyor. Atıklarıyla toprak besleniyor. Zeytin ağacını sarı renkli, esmer dalgalı olan çok sert odunu marangozlukta kullanılıyor. Yani zeytin ağacının dalından, yaprağından, toprağından, meyvesinden faydalanıyoruz. Daha ne olsun ama durun bitmedi daha! Zeytin önemli bir yağ kaynağı olduğu gibi A vitamini demir, kalsiyum bakımından da önemli.

Zeytinyağı, insan vücudu için gerekli olan ciddi bir “E” Vitamini kaynağıdır. Zeytinyağı’nın yüksek kalori (16 ml’de 120 kalori) içermesi ve meyve suyu gibi doğal tüketilebilen tek yağ olma özelliği ile beslenmede çok önemli bir konumu var. Hatta Abidin Tatlı: “ Zeytinyağı meyve suyudur. Bu bilimsel olarak böyledir” diyor.

Evet arkadaşlar zeytin meyvedir. Zeytinyağı da bu meyvenin suyudur. Zeytinyağı yağ değil, meyve suyudur. Hakiki meyve suyudur. Bunu çocuklara da büyüklere de aşılayacağız. Mide ülserini gideriyor, bağırsakları temizliyor, daha ne olsun..

Vücudunuzda iltihap var ise en etkili  bitkisel ürünlerden birisi zeytinyağı olacaktır. Tam etki sağlaması saf zeytinyağı saf zeytinyağı tercih etmeniz gerekir. Zeytinyağını yemeklerinizde ve salatalarınızda kullanabilir ya da harici bir biçimde masaj için kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Önemli Bilgi: İlaçsız zeytinler daha faydalı; Aydın bölgesindeki zeytin ağaçlarının havadan ilaçlanmadığı için çok daha kaliteli olduğuna değinen Canan Karatay, “Zeytinleri ilaçlamayın. İlaç zararlıdır. Doğal olsun, 1000 tane zeytin toplayacağınıza 100 tane zeytin toplarsınız, ama sağlıklı toplarsınız” dedi…

Benzer İçeriklerimiz

Tatlı Krizi Tutanlar İçin:Tost Makinesinde Kolay Waffle

Yasemin ACAR

Kandile Özel: Tane Tane Dökülen, Sütsüz İrmik Helvası

Yasemin ACAR

Muhteşem Lezzet Kabak Çiçeği Dolması

Meryem ACAR

Yorum Yapmak İster Misiniz