Bu Yazın Trend Saç Kesimi Japonya’dan Tüm Dünyaya Yayıldı…

1 0
Read Time:54 Second

Sevgili okurlarım,modayı yakından takip edenler.Bu yazın saç modası belli oldu.Moda hızla gelişim ve dönüşüm gösteren bir alan olarak kabul ediliyor. ‘Kendine yakışanı giymek’ modanın genel tanımını oluştursa da trendler yakından takip ediliyor. Özellikle tüm dünyada K-pop modasının etkili olmasıyla beraber bir Uzakdoğu stili de saç modasında kendisini gösterdi. Perçemlerin bambaşka bir hal aldığı ‘hime saç kesimi’ bu yıl yaz aylarına damga vuracak.

Son yıllarda tüm dünyayı etkileyen Uzakdoğu kültürü, saç modellerinde de karşımıza çıkıyor. Dünyayı saran bu yeni kesimin de anavatanı Japonya olarak kabul ediliyor. Hime, Japonca’da prenses alamına geliyor. Heian döneminde (794-1185) bazı kadınlar saçlarını ömür boyu kesmemeyi tercih ediliyordu. Aynı zamanda 20 yaşına gelen kadınlara “binsogi” adlı bir tören düzenlenir ve saçlarının ön tutamları kulak hizasında kesilirdi. Bu geleneksel saç kesimi Japon kadınlarıyla özdeşleşti. Hime saç kesimi olarak isimlendirilen bu model özellikle 1970’li yıllarda çok popülerdi.

Bu saç modeli arkada uzun, önde ise elmacık kemiklerinin hizasında keskin bir kat ve kaşlara değen perçemlerden oluşuyor. Günümüzde TikTok uygulamasının popülerleşmesi, animeler ve moda akımlarındaki eskiye dönüş hime kesimini tarihin tozlu sayfalarından çıkartarak kuaför salonlarına taşıdı.

About Post Author

Meryem ACAR

M.E.B ÇOCUK GELİŞİMİ & EĞİTİMİ Bilgisayar Eğitmenliği sertifikasına sahibim.İstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmetler Okumaktayım.4 Yıldır Laflaf.net ve Teknolojixhaber.com Editörlük yapmaktayım .Teknolojixhaber.com ve laflaf.net sitelerinde kategori başkanlığı yapmaktayım. Teknoloji alanında araştırmalar ve yaşamdan her konuda haberler paylaşmaktan keyif alan bir yazarım. Mesleğimi severek yapmaktayım...
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
50 %
Surprise
Surprise
50 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir