Diş İmplantı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş İmplantı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
0 0
Read Time:3 Minute, 29 Second

Diş İmplantı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler : Ağız Yüz ve Çene Cerrahisi UZM. DT. İHSAN ÖZGÜR OŞAR Açıkladı

Günümüzde birçok bireyin yaşam konforunu ve özgüvenini etkileyen diş sağlığında teknoloji geliştikçe etkili sonuçlar elde edilmeye başlanıyor. Teknolojinin getirdiği önemli nimetlerden birisi de Diş İmplant operasyonudur. Türkiye’de dahil olmak üzere dünyanın her yerinde insanlar, ağız sağlıklarını daha iyi bir noktaya getirmek için Diş İmplant operasyonlarını geçirmektedir. Bu işlemi gerçekleştiren birçok kişinin ortak sorusu; ‘’ Diş İmplantı sonrası dikkat edilmesi gerekenler ?’’ olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’nin önemli doktorlarından UZM. DT. İHSAN ÖZGÜR OŞAR merak edilen önemli detayları paylaştı.

UZM. DT. İHSAN ÖZGÜR OŞAR, Diş İmplantı sonrası dikkat edilmesi gereken ilk hususun gerekli bakımlar olduğunun altını çizdi, sözlerine şunlarla devam etti; ‘’Şüphesiz ağız sağlığımız, sosyal yaşantımızı ve yaşam konforumuzu temelden etkileyen alanlardan birisidir. Diş İmplantı bu durumun önüne geçmek ve bireyin sağlığını korumak için yapılmaktadır. Fakat ağız hijyeni, operasyon sonrası olmazsa, olmazlarımızdandır.’’ Toplumda, Diş İmplant operasyonu hakkında bilgi kirliliğinin de altını çizen UZM. DT. İHSAN ÖZGÜR OŞAR sözlerine şunları ekledi; ‘’Maalesef ki toplumumuzda çeşitli gerçeği yansıtmayan bilgiler dolaşmaktadır. Özellikle ‘Diş İmplantı sonrasında sert besinleri rahatlıkla tüketebiliriz, hijyen pek de önemli değil’ diye başlayan birçok kişiye yanlış kapıları aralamaktadır.’’  Uzman doktor İmplant operasyonu sonrasında dikkat edilmesi gereken hususları şu şekilde sıraladı:

Ağız Hijyeni

Ağız hijyeni, implant operasyonu geçirsin, geçirmesin her bireyin dikkat etmesi gereken noktalardan birisidir. Özellikle diş implant operasyonu geçiren bireyler ilk haftalarda ağız hijyenleri için daha hassas olması onların faydasına olacaktır. Elbette dikkat edilmemesi durum implantın zarar göreceği gibi bir durum söz konusu değildir. Fakat veriler ışığında değerlendirme yaptığımızda ağız hijyeni altın kural.

Beslenme

İmplant tedavisinin sona ermesiyle birlikte 30 – 50 gün boyunca tüketilen besinlere dikkat etmekte fayda vardır. Titanyum, implantın çene kemiğine kaynaşma dönemi olarak da nitelendirilen bu süre zarfında hassasiyetle ürün tüketimi yapılmalıdır. Sıcak veya soğuk olmayan besinlerin tercih edilmesi son derece önemlidir. Bunu yanı sıra ‘sert üründe tüketirim bir şey olmaz’ sanrısına kapılmamakta fayda var. Bu gereklikleri yerine getirerek implantın stabilize olmasına olanak sağlanması hedeflenir.

Sigara ve Alkol Kullanımı

Sigara ve alkol kullanımı implantıları son derece olumsuz yönde etkilediğini bilmekte fayda var. Özellikle aynı dönemlerde ve yoğun tüketimlerde çeşitli sorunların baş göstermesi muhtemeldir. Bakteri plaklarına zemin hazırlayarak, iltihap riskinin artmasına sebep olacaktır. Bu da kimsenin isteyeceği bir durum değildir. Bunun yanı sıra karbon monoksit ve toksit faktörlerine bağlı olarak, kaynaşma olumsuz etkilenecektir. Bunun gibi birçok sorun implant operasyonu sonrasında yoğun alkol ve sigara tüketiminde görülmesi oldukça muhtemeldir. Bu yüzden minimum 3 ay boyunca bu gerekliklere dikkat etmeli ve kaynaşma dönemini sorunsuz halletmelisiniz.

İçecek Tüketimi

Diş implantı sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de içeceklerdir. İçecekleriniz doğrudan implant ile temas halinde olabilmektedir. İlk dönemlerde asitli ve aşırı şekerli içecekler tüketmemelisiniz. Bunun sebebi ise kaynaşma implantı olumsuz etkilemesidir. İçecek tüketiminde çeşitli doğal meyve suları tercih edilebilir. Sıcak içeceklerinizi orantılı olarak kullanmanız durumunda problem olmayacaktır.

Doktor Tavsiyesi

Diş impant operasyonları bazı durumlarda farklılık göstermektedirler. Bu farklığın temel sebebi operasyon uygulanacak kişinin ağız yapısı, diş yapısı ve buna benzer durumlardan kaynaklı farklı olabilmektedir. Operasyonun farklı bir şekilde gerçekleşmesi durumunda da bireyin koşulsuz doktor tavsiyesine de itibar etmesi son derece mühimdir. Ağız yapısını tanıyan, diş implantını gerçekleştiren doktorun, yorumları ve yönlendirmesi dikkat edilmelidir.

Doktor tavsiyesinin dinlenmemesi günümüzde de oldukça popüler olan bir kavramdır. Fakat bu son derece yanlış olmasının yanı sıra insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Özellikle ağız ve diş gibi hassas alanlar üzerinden gerçekleşen operasyonlarda, operasyonu gerçekleştiren hekimin yorumları mühimdir. Doktor tavsiyesine itibar etmeniz ve gereklikleri bu ölçüden yapmanız gerekmektedir.

 

UZM. DT. İHSAN ÖZGÜR OŞAR, diş impilantı sonrası dikkat edilmesi gereken detayları bu şekilde açıkladı. Genel olarak konunun üzerinden durulan detay beslenme ve ağız bakımı ile alakalı olduğu oldukça aşikar. UZM. DT. İHSAN ÖZGÜR OŞAR şu sözleri de ekledi; ‘’Tıbbı operasyonun tam verimli olması ve kısa süre içerisinde istenilen noktaya gelinmesinde önemli bir nokta; bireyin gereklikleri yerine getirmesi, muayeneyi aksatmaması.’’ Doktor denetiminin de oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. UZM. DT. İHSAN ÖZGÜR OŞAR hangi hastanede ve muayenede ameliyat olunması gerektiği hakkında detayları şu şekilde aktardı; ‘’Son dönemlerde artan muayene ve hastane sayıları bir noktada olumlu görülürken, bir noktada olumsuz dezavantajları getirmektedir. Bundan kaynaklı alanında uzman bir hekimle operasyonun geçirilmesi ve operasyonun gerçekleşeceği sağlık kurumunun tam teşekküllü olduğuna dair ekstra dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde istenmeyen durumların yaşanması oldukça mümkündür.’’ diyerek hekim ve kurumun önemini aktardı.

 

About Post Author

Fatih Akgün

Yazar ve Kurucumuz, 1999 yılından bu yana aktif bilişim işi ile uğraşan, bilgisayar donanım konusunda uzman E-Destech Datacenter (veri merkezi) Tic. A.Ş. (e-destech.com) Kuruculuğunu halen yürütmekte olan ve teknoloji alanında bilgilerini güncel tutmayı hedefleyen bir vizyona sahiptir..İş'de YETER Online Muhasebe sistemlerinin Kurucu ortağı olarak yazılım alanında da kendi projelerini yürütmektedir. (isdeyeter.com) Teknolojixhaber.com ve Laflaf.Net portallerinin de kurucusudur.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir