En zeki köpek sanal zeka testiyle belirlenecek

0 0
Read Time:1 Minute, 18 Second

En zeki köpeğin belirleneceği ve çarşamba gecesi canlı yayımlanacak yarışmada köpekler  hafızalarının sınırları zorlanarak sınanacak.

Gezegenin en zeki köpeklerinden 6’sı, Dahi Köpek Yarışması’nın (Genius Dog Challenge) sanal yayındaki sınavında kafa kafaya mücadele edecek.

Macaristan’daki Eötvös Loránd Üniversitesi’nden (ELU) aralarında davranış bilimi profesörleri, biyologlar, köpek uzmanları, bilişsel beceri uzmanları ve hatta İsrail polisinin eski köpek eğitmeninin de bulunduğu 5 akademisyen bu etkinliğin düzenlenmesi için iki yıl çalıştı.

Hazırlık sürecinde,  yarışmadaki birtakım ileri düzey görevleri yerine getirmesi gereken en zeki köpekler, geniş çaplı bir araştırmayla seçildi.

Köpeklerin önce 6 sonra da bir düzine oyuncağın adını iki aşamada öğrenmesi gerekiyor. ELU temsilcisi, “Sizi de en iyi arkadaşlarımızı bu yeni yöntemle daha iyi anlama sürecinde bize katılmaya davet ediyoruz” dedi.

ELU’dan Dr. Claudia Fugazza, “Dünyanın farklı yerlerinden böyle 6 köpek bulduk” dedi.

Şöhret için mücadele eden köpeklerin cinsi border collie: İspanya’dan Rico, Norveç’ten Viski, Budapeşte’den Max, Florida’dan Sqaull, Sao Paulo’dan Gaia ve Hollanda’dan Nalani.

Fugazza, “Elbette, bunun yalnızca border collie’lere ait bir beceri olduğunu iddia edemeyiz ama aslında onlarda daha sık rastlanıyor gibi” dedi.

İyi eğitilmiş köpeklerin birçok komutu kolayca öğrenebildiği yaygın olarak biliniyor fakat bu yarışmadaki beceriler bundan daha karmaşık ve olaysal hafızaya benzer beceriler gerektiriyor.

Fugazza, “Köpekler, insanların ‘zeki’ addettiği birkaç türden biri olsa da bir araştırma evrimsel ilişkimizin uzaklığına rağmen köpeklerin ve sahiplerinin bazı zihinsel yetileri paylaşabileceğini ortaya çıkarınca şaşırıp kalıyoruz” dedi.

British Columbia Üniversitesi’nden nöropsikoloji araştırmacısı Stanley Coren, itaat zekası söz konusu olduğunda en akıllı köpek türleri arasında border collie, kaniş, Alman çoban köpeği, golden retriever, doberman, Shetland çoban köpeği, labrador retriever, papillon, rottweiler ve Avustralya sığır köpeğinin yer aldığını belirtti.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir