“K-BEAUTY” BİR DOĞU GÜZELLİK FELSEFESİ

0 0
Read Time:2 Minute, 39 Second

“K-BEAUTY” BİR DOĞU GÜZELLİK FELSEFESİ

K- beauty, son dönemde kişisel bakım ve kozmetik alanında Güney Kore’den tüm dünyaya yayılan bir güzellik rutini. Bu konsepti daha yakından incelediğimizde, bir güzelik rutininden daha fazlası olduğunu görebiliyoruz. K beauty, Doğu felsefesinin gizemli gücünü arkasına alarak size bir yaşam tarzı ve kültür sunuyor.

Bu yaşam tarzı ve kültürü, Asya Avrupa ve Amerika dan sonra Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda.

Peki yeni yeni tanıdığımız bu gizemli yaşam tarzı ne söylüyor, neler yapılıyor ve arkasında yatan felsefe nedir?

Koreli kadınlar denilince aklımıza gelen ilk şey, porselen gibi ciltler ve bu cildi korumak için yapılan uzun ve detaylı rutinler. Her geçen gün kozmetik piyasasına yeni ve inovatif ürünlerin çıktığını görüyoruz, özellikle Kore kozmetiğinde kullanılan ürün içerikleri fazlasıyla doğal, bitkisel kökenli ve organik bileşenlerden oluştuğunu söyleyebiliriz.

Bu içerikler, K-beauty felsefesi olan adım adım detaylı rutinler eşliğinde gerçekleştirildiğinde cildi onararak daha sağlıklı bir görünüm almasını sağlıyor. Kısaca bu felsefe ve yaşam tarzı size daha sağlıklı, doğal ve parlak bir cilt vadediyor, kendinizi sevmeyi ve mutlu olmayı esas alıyor.

Koreli kadınların kişisel bakım sürecinde ki ilk rutini kendilerini sevmek ve ayna karşısında bolca zaman harcamak.  Biraz yorucu bir süreç gibi gelebilir fakat detaylı yapılan rutinler ve bu rutinlerin sırası işin sırrını oluşturuyor. K-beauty temel de 10 adımdan oluşmasına karşın bu rutinleri tamamen cildinizin ihtiyacına göre kişiselleştirip adımları belirleyebilirsiniz.

Rutinler de önemli olan cildinizin florasını destekleyecek doğal içerikli ürünlerle temizleme ve bakım süreçlerini gerçekleştirmek.  Ülkemizde de son dönemde doğal içerikli cilt bakım ve temizlik ürünlerini başarıyla üreten firmalara rastlayabiliyoruz, yeni doğan Boco (Born in Cosmetics) da bunlardan biri…

Hadi birlikte bu rutinlerden birkaçına göz atalım!

GÜNLÜK RUTİN NELERİ İÇERİYOR?

  1. DERİNLEMESİNE TEMİZLİK

Doğru bir cilt bakımının ilk adımı, cildin derinlemesine temizlenmesinden geçiyor. Koreli kadınlar bu aşamayı genel olarak 2 adımda gerçekleştiriyor. Öncelikle gün boyu sebum üreten, makyaj kalıntıları ve çevresel kirlilik nedeniyle olumsuz etkilen cildimizi bu etkenlerden arındırmak. İlk olarak bu amaçla yağ bazlı temizleyiciler uygulayarak cildi nazikçe temizleyebilirsiniz.

İkinci adım ise kalıntılar ve fazla sebumdan arınan cildinizi su bazlı bir temizleyici ile yumuşatmak ve bakıma hazır hale getirmek. Cilde faydalı yağlardan ve içeriklerden oluşan doğal sabunları deneyebilirsiniz.

  1. TONİK

Bu aşamada yine yumuşak içeriklere sahip bir tonik ile kirden arındırılan gözenekleri sıkılaştırıp, cildi diğer adımlara hazır hale getirmelisiniz. Bu aşama da cildin pH’ına uygun ürünlerin kullanılması önemlidir.

  1. SERUM

Temizlenmiş ve besinleri daha iyi absorbe etmeye hazırlanan cildinizi bu aşama da ihtiyacı olan içeriklerle besleyebilirsiniz.

Özellikle kayısı ve üzüm çekirdeği gibi ince yağlar ve aktiflerin yüksek oranda kullanıldığı ürünler, cildin ihtiyacı olan bileşenleri daha iyi absorbe etmesine, cilt tabakalarının daha derinine ulaşmasını sağlayacaktır.

  1. NEMLENDİRME

Cilde uygun bir nemlendirici ürün seçmek bu adımın en önemli aşamasıdır. Nemlendirme işlemi aynı zaman da gün boyu dış ortamlara maruz kalan cildiniz için bir kalkan görevi görür. Sabah ve gece yatmadan önce mutlaka yüz ve boyun bölgesinin nemlendirilmesi bu aşamanın tamamlayıcısıdır.

  1. GÜNEŞ KORUMA

Cildimizin erken yaşlanması ve lekelenmesini engellemek için gündüz mutlaka bir güneş koruyucu kullanmalısınız. Bu aşama da SPF içeren BB ve CC kremler, cilt rengini homojen hale getirirken cilde faydası olan ekstra bileşenlerle cildin gün boyu onarımına yardımcı oluyor.

Bu aşamalara ek olarak, maske, peeling ve gece bakım rutinleri de cildinizin ihtiyacına göre günlük rutininize ekleyebilirsiniz.

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir