Kitap

Kürk Mantolu Madonna – Kitap İncelemesi

“Kimi tutkular rehberimiz olur yaşam boyunca.
Kollarıyla bizi sarar.
Sorgulamadan peşlerinden gideriz ve hiç pişman olmayacağımızı biliriz.”

 

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali’nin 1943 yılında kitap olarak yayınlanan ve en tanınan eserlerinden birisidir. İçine kapanık bir karaktere sahip olan Raif Bey ve Almanya’da rastlaştığı Maria Puder arasında geçen aşk her ne kadar merkezde olsa da, eserde çeşitli toplumsal konular da işlenmektedir.

 

 

KÜRK MANTOLU MADONNA – SABAHATTİN ALİ

 

Kürk Mantolu Madonna kitabı iki bölümden oluşuyor; ilk bölümünde işten çıkarılan Rasim Bey ve arkadaşı Hamdi’nin karşılaşmasıyla onu işe alması ve bu şekilde Raif Bey ile tanışması anlatılıyor. İkinci bölümünde ise; Raif Bey’e ait olan günlüğü okunmaya başlanıyor. Günlükte, Raif Bey karakterinin içinde kopan fırtınalar, hayal kırıklıkları, insanlara karşı öfkesi, yaşadığı yalnızlığı, Maria Puder’e olan aşkı ve devamında yaşadığı acılar… 

 

Bu romanın en önemli özelliği, içinde can bulan karakterlerin ve olayların gerçekçiliği. Çocuk yaşından itibaren hor görülen, bir işte tutunamayan, çevresindeki insanlarca önemsenmeyen, yalnız ve bu yalnızlığını kitapları ile gideren umutsuz bir adamın yaşadığı içsel savaşlar hayatın içinden anlatımlar. 

 

 

 

Roman, Rasim isimli karakterin yeni bir iş bulması ile başlıyor. Ancak, romanda esas konu Rasim’in aynı odada bulunan iş arkadaşı Raif Efendi ve Almanya’daki geçmişi. Raif Efendi’nin defterini okuyan Rasim anlatır esas hikayeyi.

 

Raif Efendi, zamanında babasının isteğiyle Almanya’ya gider. Orada gittiği bir resim sergisinde gördüğü kadın portresinden çok etkilenir. Resimde gördüğü kadın, Maria Puder ile tanışması ve birbirlerine aşık olmaları ve sonrasında farklı hayatlar yaşadıkları anlatılır.

 

 

Kürk Mantolu Madonna kitabında aşk, yabancılaşma ve yalnızlık temaları işlenir. Anlatımlara bakıldığında bir aşk hikayesi gibi görünse de romanda bir insanın toplum içinde nasıl yalnız kaldığı ve yaşadığı topluma nasıl yabancılaştığı anlatılmaktadır.
Hayatta hiçbir zaman kafamızdaki kadar
harikulade şeyler olmayacağını

henüz idrak etmemiştim.

Benzer İçeriklerimiz

Fyodor Mihail Dostoyevski İnsancıklar Kitap Özeti

Esma Gül

Sufi Ney Dinletisi Veren Yazar Hakan Mengüç Kimdir?

Meryem ACAR

Hayvan Çiftliği – Kitap İncelemesi

Yelda Erdoğan

Yorum Yapmak İster Misiniz