Microblading Kaş Kontürü Nedir? Hakkında Tüm Merak Edilenler

1 0
Read Time:7 Minute, 5 Second

Doğru ifadenin anahtarı kaşlar..

Kaşlarınız istediğiniz yoğunlukta ve kalınlıkta değil mi? Doğal görünecek kalıcı bir uygulama mı arıyorsunuz?

Microblading, rüyalarınızı süsleyen kaşlarınıza ulaşmak için en iyi yöntemlerden biridir! İşte son zamanlarda en çok kullanılan kaş tasarım ve düzeltme yöntemi olan Microblading uygulaması hakkında bilmeniz gerekenler.

Microblading Kaş Kontürü Nedir?

Kaş kalemleri, jeller, pigmentler, şablonlar ve dövmeler: Bugünlerde kaşlarınızı geliştirmenin birçok yolu olmasının yanında mikroblading yönteminin yarattığı ince ve tüy benzeri efekt, kesinlikle şu anda en popüler kaş şekillendirme işlemlerinden biridir. Aynı zamanda en doğalı. Kameralar karşısında hayranlıkla izlediğiniz ünlülerin zarif kaş yapılarını siz de fark edip denemek istediyseniz eğer kesinlikle doğru yerdesiniz. 

Microblading Kaş Kontürü, mükemmel kaşları elde etmenin kolay ve acısız bir yolu olduğu için dünya çapında hızla yayılan popüler bir uygulama haline gelmiştir. Birçok güzellik uzmanının dediği gibi aslında yarı kalıcı makyaj da diyebiliriz. Daha önce duymuş olabileceğiniz diğer pek çok yöntemin aksine, kesintisiz ve doğal bir görünüm yaratır. Bu uygulamada geleneksel dövme iğneleri yerine bu işlem için üretilmiş özel microblading kalemi kullanılır.

Microblading Nasıl Uygulanır?

 Temel işlemlere başlamadan önce ilk adım tasarımdır. Bu adımda kaşın alabileceği farklı kombinasyonlarda tasarım ve renk belirlenip misafirin beğenisine sunulur. Microblading tekniği adeta benzersizdir çünkü burada mümkün olan en yüksek hassasiyeti sağlayan mini bıçaklar kullanılır. Bıçak kalemi, cildiniz için zararsız olan doğal pigmentlerle doludur. Renk cildinizin yüzeyine nüfuz eder, ancak klasik bir dövmede olduğu gibi daha derin katmanlara girmez. Pigmentin uzun süre taze kalmasının nedeni budur, ancak sonunda bir veya iki yıl içerisinde kaybolmaya yüz tutabilir. 

Prosedür çok titizdir ve tamamlanması ortamalama bir saat sürer. İlk adım, çıkarılabilir bir kalemle cildiniz üzerinde ayrıntılı bir çizim yapmaktır. Tasarım konusunda müdahil olabileceğiniz, istediğiniz şekli ve stili önerebileceğiniz yer burasıdır. Uzman kişi her ne kadar yüz ve alın yapınıza veya saçlarınıza uyumlu olacağını düşündüğü düzeltmeler yapsa da gerekli olduğunu düşündüğünüz herhangi bir düzeltmeyi de hemen işlem esnasında yaptırabilirsiniz. 

Bundan sonra, tüm kaş bölgesi sizi gerçek prosedüre hazırlamak için bir uyuşturucu kremle tedavi edilir. Son ve en önemli adım, bir microblading kalemi kullanarak ince çizgiler çizmektir. Hafif bir rahatsızlık hissedebilirsiniz, ancak işlem acı verici değildir. Bölgeye özel tıbbi krem sürülür ve acı hissi en aza indirilir.

Bu uygulamalar genelde iki ana işlem altında toplanır: 

  1. Kıl Tekniği Kaş: Kaş bölgesinin üst tabakasında kıl görünümlü çizgilerdir. Yüzeysel olan ve 1 saat süren bu işlemde herhangi bir cihaz kullanılmaz. Kalıcılık süresi 6-12 ay arasındadır.
  2.  Pudralama Tekniği: Kıl tekniğine göre daha yoğun kaşlar elde edebilirsiniz. Kısaca kaş kalemi ile hafifçe boyama işlemine tabi tutulmuş kaşlar diyebiliriz. 1 saat sürmek ile beraber 9-12 ay arasında bir kalıcılık elde edilir. 
Microblading Kaş kaç günde oturur?
Kaş rengi ne zaman oturur? Uygulama için seçilen renge bağlı olarak hemen işlem sonrasında kaşlarınızın görüntüsü biraz koyu olabilir. Ne zaman açılır ve iyileşir diye merak etmeyin 1 – 2 hafta içerisinde renk açılacak ve doğallaşacaktır. Bu süre içerisinde gerekli olan bakımlarınızı yapmayı ihmal etmeyin.
Kıl tekniği kaç günde iyileşir?
İşlem yaptırdıktan sonra ise bir hafta iyileşme süresi bulunuyor. Bu süre zarfında da dikkat etmeniz gereken bazı konular bulunuyor. Bu konulara dikkat ettiğiniz takdirde hiçbir sorun yaşamayacak, dolgun kaşlarınızın keyfini süreceksiniz.
Microblading sonrası Koyulugu ne zaman geçer?
MİCROBLADİNG SONRASI KOYULUK:
İşlem esnasında kaşınıza uygulanan boya ne kadar silinsede kıl köklerinize yerleşir ve üçgün suyla temas etmeyeceği içinde rengi yıkanmadıkça koyulaşır ve birkaç gün sürer bu koyuluk yıkamaya başladığınız da açılır bu durum sizin günlük yaşantınızı olumsuz etkileyecek görüntüde olmaz.
Microblading sonrası kaç gün su Değmemeli?
Bir gün boyunca su değmemeli, sauna ve buhar banyosu yapılmamalı. Devam eden günler içerisinde kaş üzerine tabaka halinde krem sürülmeli. Yaklaşık 4-5 gün içerisinde iyileşme süresi tamamlanır.

Microblading Zararları
Öncelikle belirtmem gerekiyor ki eğer bu işlemi işinin uzmanına yaptırırsanız herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Hatta her gün kaşlarınıza uygulayacağınız makyaj ve sonrasında kullanılan temizleme losyonlarının verdiği kadar zararı yoktur.

– Kozmetik değil, daha organik içerikli, FDA onaylı pigmentlerle yapılabiliyor. – Kıl kökü ile bir teması olmadığı için kaşlara da bir zararı dokunmuyor. – İşlemden önce kaşlar ölçümlerle tasarlandığı için, yüzde simetrik bir görüntü imkanı sağlıyor.
 
Microblading yaptırdıktan sonra nelere dikkat edilmeli?
Microblading işlemi yaptırdıktan sonra 30 gün içerisinde güneşlenmeyin, solaryuma girmeyin, lazer terapisi yaptırmayın, kimyasal yüz temizleme ürünleri, meyve asitleri mikro-dermabrazyon ve canlandırıcı faktörler içeren kremleri kullanmayın. İşlemli bölge üzerine lazer tedavisi de yaptırılmamalı.
 
Microblading kaş ne kadar süre kullanılır?
Ortalama kalıcılık süresi 1 sene olarak söylenir; ancak bu süre işlem derinliğine, kullanılan pigmentin kalitesine ve kişinin cilt tipine bağlı olarak değişir. Yağlı cilt tiplerinde kalıcılık süresi daha kısa olurken, kuru cilt tiplerinde bu süre daha uzun olabilmektedir.
Kaş Kontüründen sonra kaç gün yıkanmaz?
Öncelikle işlem bittikten sonra ilk 48 saat oldukça önemli. Bu süre zarfında kaşlarınıza dokunmamalı suyla temas ettirmemeye dikkat etmelisiniz. İşlem bittikten 30 dakika sonra bakım yapmaya başlamanız gerekiyor.
Microblading tamamen geçer mi?
Microblading iyileşme süreci, kişiden kişiye değişse de ortalama 25 – 30 gün arası sürer. 3d kaş kontur uygulaması sonrası 1 ay sonra kaşlardaki beğenilmeyen ve boş kalan yerler için 40 dakikalık bir düzeltme işlemi yapılır ve kıl tekniğiyle kaş doldurma işlemi tamamlanır.
Microblading abdeste engel mi?
Diyanet: “Geçici dövme gusül ve abdeste engel
“Dövme yani vücuda iğneler batırarak deri altına boya zerk etmek sureti ile deri üzerinde çeşitli şekiller oluşturmak dinimizce yasaklanmıştır…. Ancak, yapıştırma yöntemi ile deri üstüne yapılan geçici dövmede su deriye geçmediğinden gusül ve abdeste engel olur.”

Kimler için uygun değil?

Herhangi bir sağlık sorunu sebebiyle tedavi süreciniz varsa, işlem öncesinde mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Kullanılan tüm ürünler Amerika veya Avrupa Sağlık Örgütleri tarafından onaylı, insan sağlığına hiçbir zararı bulunmayan organik ürünler olsa dahi, mevcut tedavi sürecinizde olumsuz bir etkiye veya alerjiye sebebiyet verebilir.

Diğer bir önemli konu ise; hamilelik ve emzirme sürecindeki kişilerdir. Hamilelik ve emzirme süreci kişinin hormonlarında büyük değişikliklerin olduğu çok hassas bir dönemdir. Her ne kadar kullanılan ürünlerin insan sağlığına hiçbir zararı olmasa da, yine de hamilelik ve emzirme sürecinde kişilerin kalıcı makyaj işlemi yaptırmasını tavsiye etmiyorum. (Bu benim kişisel görüşüm ve tercihimdir. Konu ile ilgili bilimsel bir görüş değildir. Birçok yerde hamile ve emziren kişilere işlem yapıldığını duyuyorum.)

Hangi mevsimde yapılmalı?

Hangi mevsimde daha güzel görünmek istiyorsanız o mevsimde yapılmalı.. Yani işlemin hangi mevsimde yapıldığının pek bir önemi yok aslında. Önemli olan işlem sonrasında 2-3 gün kaşlarınızı sudan uzak tutmanız. Eğer ertesi gün deniz tatiline gideceksiniz işlemi erteleyin. Tatil dönüşünde yaptırmanız daha iyi olacaktır. Kaşlarınızı 2-3 gün sudan uzak tutabileceğiniz her dönemde işlemi yaptırabilirsiniz.

Renk değişir mi?

Kaş kontür uygulamalarında en çok merak edilen sorulardan birisi de budur. Çünkü işlem sonrasında beğenilen kaşlar zamanla gri veya turuncuya dönebilir. Böyle bir renk değişimini elbette hiç kimse istemez.

Kalıcı makyaj sonrası renk değişiminin en önemli sebebi cilt alt tonu renginizdir. Cilt alt tonu rengini genelde 3 kategoriye ayırıyoruz. Sıcak, soğuk ve naturel cilt alt tonu rengine sahip kişiler.

Eğer sıcak bir cilt alt tonu renginiz varsa, bu durumda kaşlarınıza uygulanacak olan boyanın soğuk renkte olması gerekir.  Cildiniz sıcak, pigment rengi de sıcak olursa, daha sonra kaşlarınız turuncuya döner.

Soğuk cilt alt tonu rengine sahip kişiler için de tam tersi şekilde renk seçimi yapılmalıdır. Bu seferde sıcak bir renk ile denge sağlanmalıdır. Aksi halde kaşlar griye döner.

Burada dikkat edilmesi gereken konu, kaşlarınızın rengi değil, cilt alt tonu renginizdir. Pigmentology konusunda tecrübeli bir kalıcı makyaj uzmanı kişinin cilt analizini yaparak işleme başlayacağı için, doğru renk sıcaklığında yapılan işlemlerde renk değişimi olmaz. Tabi bunun için de uygulamayı yapacak olan kişinin bilgi ve tecrübesi önemlidir.

Microblading silinir mi? Nasıl silinir?

İşlemi yaptırdınız ama daha sonra beğenmediniz.

  • Tasarımı beğenmemiş olabilirsiniz
  • Beklediğinizden daha kalın yapılmış olabilir.
  • Rengi beğenmemiş olabilirsiniz.
  • Zamanla rengi değişmiş olabilir.
  • Sıkılmış olabilirsiz.

Veya bunların hiçbiri değil, henüz yaptırmadınız, ama daha sonra kötü olursa ne olacak diye baştan öğrenmek istiyorsunuz.

Elbette microblading işlemi sonrasında isterseniz sildirebilirsiniz. Ama burada hata yapmamak, daha sonra hatayı düzeltmekten daha kolay. Baştan doğru tercihlerle karar verirseniz sonra sildirmek için uğraşmanıza gerek kalmaz.

Kalıcı makyaj uygulamalarında silme işlemi 2 şekilde yapılıyor.

  1. Remover solüsyonlar ile silme işlemi
  2. Lazerle silme işlemi

Remover solüsyonlar ile silme işlemi; daha önce cilt altınıza yerleştirilmiş olan boyaların üzerine kalıcı makyaj cihazı ile solüsyonlar uygulanır. Asidik içerikli bu solüsyonlar sayesinde boya ciltten ayrılarak yüzeye çıkartılır. Bu işlemin 1 veya 2 seans tekrarlanması gerekir. Yapılan ilk işlemde kullanılan boya organik içerikli orijinal boya değilse seans süresi uzun olacaktır.

Lazer ile silme işleminde, çıkartılmak istenen boya üzerine lazerle atış yapılır. Bu şekilde silme işleminin de 1 veya 2 seans tekrarlanması gereklidir.

Sonuç

Kaşlarınız, gözlerinizi ve yüz ifadenizi belirleyen en önemli unsurlardan biri. Kaşlarınıza mutlaka iyi bakmamız gerekir. Kaşlarınıza yaptıracağınız her işlemi, mesleğinde profesyonel kişilere yaptırmaya özen gösterin. Bütçeniz sebebiyle istediğiniz kişiye işlem yaptıramıyorsanız, aslında öncelikli tercihiniz olmayan uzmanlara kesinlikle yaptırmayın. Neticede bu işlem temel bir ihtiyaç değil. İyi hissetmek için yaptırıyorsunuz, sonucunda da iyi hissetmeniz gerekir.

About Post Author

Yasemin ACAR

İ.Ü. Okul Öncesi Öğretmeni Bilgisayar Eğitmenliği sertifikasına sahibim. İki yıl Teknolojixhaber.com da yaptım, Üç yıldır da Laflaf.net de editörlük yapmaktayım. İnsanların faydalanacağı bilgileri araştırıp kendi bilgilerimi de katarak yorumlayıp sizlerle paylaşan bir yazarım. Veee bunları yapmaktan çoook keyif alıyorum... Beni takip edip yazılarımı okumaya devam edin lütfennn:)))
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir