Temiz ve düzenli bir ev için dekoratif ipuçları!

Read Time:1 Minute, 56 Second

 Yaşam alanımızı kusursuz gösteren etkenler sadece mobilyalar, renkler, tasarımlar değildir. Temizlik ve düzen kusursuzluğun baş yapıtı olarak görülür. Ancak temizlik yapmak ve evlerimizi her zaman tertemiz tutabilmek, özellikle çalışanlar için oldukça zor olabiliyor. Ama evinizin dekorasyonunu oluştururken temizlik ve düzenliliği de göz önünde bulundurursanız her daim temiz bir eve sahip olmak çok daha kolaylaşacaktır.

Ev temizliği, tercih ettiğimiz eşyalar sayesinde ya zor ya da çok basittir. Temizlenmesi çok daha kolay olan ya da kir tutmayan malzemeleri tercih ederek ve dizaynınızı daha organize yaşam alanları oluşturmaya yönelterek temizliği basitleştirebiliriz.

İşte daha temiz ve düzenli bir ev için dekoratif ipuçları…

Akrilik halılar

Evlerimizin temizliği için önemli noktalardan biri halılardır çünkü halılar içerideki tüm tozu ve kiri çeken ev eşyalarıdır. Eğer daha temiz ve hijyenik bir ev istiyorsanız polyester ya da naylon halılardan uzak durmalısınız. Bu tür halıları temizlemek oldukça zordur ve üzerindeki kirler halıya yapışır. Akrilik halılar ise, sert yüzeyleri ve temizliğe uygun yapılarıyla hem hijyen hem de temizlik kolaylığı açısından etkilidir.

Deri veya tay tüyü koltuklar

Leke tutmaları oldukça zor olan ve kolayca silinebilen Deri veya tay tüyü koltuklar, temizliği kolay yapabilmek isteyenler için ideal.

Yıkanabilen kılıflar

Koltuk alırken tercih edebileceğiniz hijyenik modellerden biri de kırlentleri ana iskeletinden bağımsız olan ve kırlentlerin kılıfları çıkarılıp yıkanabilen modern modeller. Koltuk silmekle uğraşmak istemiyorsanız bu tarz koltuklar tam size göre!

Dolapta sık giyilenler için yer açmak

Genellikle Günlük yada çok sık giydiğiniz kıyafetlere bir türlü yer bulamayıp ortalıkta yada temiz kıyafetlerin arasına sıkıştırılabiliniyor. Bunu yapmak yerine dolabınızda sadece sık giydiğiniz kıyafetler için yer açabilirsiniz! Az giydiğiniz kıyafetleri, özel gün kıyafetleri yada yaz kış ayrı olan kıyafetleri ayırın.

Yerden yüksek koltuklar

Çekilmesi, itilmesi zor olan yada parkelere zarar verecek kadar yere değen koltuklar yerine; yerden biraz daha yüksek, altını kolaylıkla silip temizleyebileceğiniz, yerinden oynatılması biraz daha kolay, hafif koltuklar tercih etmek hem minimal bir görüntü hem de temizliği kolay salon elde etmenizi sağlar.

Minimal dekorasyonlar

Fazla eşya yada mobilya kalabalığı, bir evin temizliğini zorlaştırabilir hatta nahoş bir görüntü oluşturabilir. Bu yüzden özellikle oturma odası, mutfak gibi sık ve aktif olarak kullanılan yaşam alanlarında daha minimal dekorasyonlar tercih etmeli ve az aksesuar kullanmalısınız.

İşlevsiz alanları depolama alanına çevirmek

Evinizde ne kadar çok çekmece ve dolap olursa etraf da o kadar düzenli görünür. Dolapları çekmeceleri arttırın. Eğer evinizde merdiven boşluğu, çatı eğiminden dolayı kullanılamayan kör noktalar gibi işlevsiz alanlar varsa, bu alanları dolaplarla doldurabilirsiniz.

0 0

About Post Author

HELİN KIZILBOĞA

Helin Kızılboğa; Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Halka ilişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisi. Bilgisayar İşletmenliği ve Web Tasarım Geliştirme 1 sertifikasına sahip. Amatör Fotoğrafçılık ve Kitap kapağı tasarımı uğraşları arasında. Grafik Tasarımı ilgi alanları içerisinde. Teknolojixhaber.com ve Laflaf.net' de yazarlık yapmaktadır.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir