Bakmaya doyamayacağınız fotoğraflar çekmek için bunları aklınızdan çıkarmayın

Telefonlarımızın en önemli özelliği ne dediğimizde ilk verilecek cevap belki de fotoğraf ve video özellikleri.Elimizdeki telefonlar profesyonel düzeyde fotoğraflar çekebilecek özelliklere sahip artık. İşte fotoğraflarınızla fark yaratmanızı sağlayacak birkaç öneri

Kadrajı iyi ayarlayın :
Ölümsüzleştirmek istediğiniz o an için, ilk bakışta göze çarpacak kompozisyona özenle karar vermelisiniz. Fotoğrafta neyi anlatmak istiyorsunuz? Tabii ki bu sadece işin başlangıç kısmı. Daha sonra eşsiz bir fotoğraf için detaylara, bütünlüğe ve ışığa da dikkat etmeniz gerekir.

 

Çekmek istediğiniz kadrajı oluştururken uzaklığa ve derinliğe dikkat edin

Güzel bir fotoğraf çekmek istiyorsunuz ve çıplak gözle kompozisyonu mükemmel görüyorsunuz. Peki ya sizin gördüğünüz kadar canlı, çarpıcı ve eşsiz bir fotoğraf için hızla neyi düşünmelisiniz? Elbette uzaklık ve derinliği. Mesafenizi, çekim açınızı öyle belirlemelisiniz ki uygun uzaklıkta ve istediğiniz derinlik hissini yakalayabilmelisiniz.

 

Günün saatine veya bulunduğunuz mekanın ışığına dikkat edin

Öncelikle açık veya kapalı mekana göre fotoğrafın mükemmelliğini etkileyecek temel etkenlerden biri ışık. Eğer açık alanda fotoğraf çekecekseniz havanın bulutlu, yağmurlu, güneşli olması size yol gösterir.

Açık alanda kadrajınıza alacağınız objelerin gölgesinin nereye düşeceği, bu gölgenin göstermek istediğiniz detaylara etkisi gibi incelikler elde etmek istediğiniz eşsiz fotoğraf için kritik önem taşır. Kapalı mekandaysanız, ışığın yeterliliği, ışığın size göre açısı ve parlaklık önem taşır.

 

 

Oluşturacağınız kompozisyon hareketli mi sabit mi?

Fotoğraf çekmeye karar verdiniz, peki oluşturmak istediğiniz kompozisyon sabit mi hareketli mi? İşte hareket haline göre fotoğraf çekeceğiniz açı, yakalamak istediğiniz görüntünün netliğini belirleyecektir. Oluşturmak istediğiniz kompozisyonda ön ve arka plan netliği, fotoğrafın kalitesinde önemli rol oynar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir