‘Coronation Street’ dizisi 60 yaşında

0 0
Read Time:1 Minute, 51 Second

‘Coronation Street’ dizisi 60 yaşında

9 Aralık 1960 ta ilk bölümü yayınlanan televizyon dizisi İlk yayınlandığı zaman da sadece bir kaç ay sürmesi beklenen ‘Coronation Street’ dizisi 60 yaşında . Yayınlanmaya başlandığı zamandan beri büyük ilgi gören dizinini geçtiğimiz günlerde İngiltere’de 60. yıl dönümü kutlandı. İlk bölümü ITV Three kanalında yayınlandı.

2010 yılında  ‘dünyanın en uzun soluklu televizyon dizisi’ unvanını alan dizi konu olarak işçi sınıfının hayatını anlatıyor. “Coronation Street” 60. yılını kutlarken en dünyanın en uzun dizisi olma ünvanını da aldı.

2016 yılında hayatını kaybeden Tony Warren’ın anısına Salford Katedralinde  iki dakika boyunca çan çalındı. Katedral İngiltere’de dizinin çekimlerin yapıldığı yerin yakınında bulunuyor.  Royal Mail koleksiyoncular için dizinin klasik sahnelerinin basıldığı pulları piyasaya sürdü.

Yapımcılar ise kutlamalar için özel bir 60. yıl bölümü hazırladıklarını fakat pandemi koşullarında istedikleri çekimleri yapamadıklarını duyurdu.

Tüm geçen yıllar boyunca dizinin  bölümlerinin 20 milyondan fazla izlendiği bilgisi verildi. Dizinin en parlak dönemleri  1980 ve 1990 yılları arasındaydı.  Ancak günümüzde hala internet üzerinden izleyenler de  dâhil 7-8 milyon kişi tarafından izlenmeye devam ediyor.

‘Coronation Street’ dizisi 60 yaşında

Dizinin kısaca hikayesi

Dizinin hikayesi kurgusal olarak yazılmış. Dizi  İngiltere’nin kuzeyindeki Weatherfield adlı kurgusal bir kasabada geçiyor. Bir sokağın köşesinde  bulunan bir dükkân ve pub etrafında yaşanan olayları anlatılıyor. Manchester, İngiltere’deki işçi sınıfından insanların günlük yaşamlarını konu alıyor. Dizi  huysuz ve güçlü kadın karakterleri, Arnavut kaldırımlı sokakları ve nostaljik temalı trompet jeneriği ile, ITV kanalının en beğenilen dizilerden biridir.

ITV başkanı John Whiston, “Coronation Street”i ‘keskin kuzeyli nüktelerini aşinalıkla harmanlayan bir insanlık rehberi’ olarak tanımladı. Dizinin odağını ise ‘güçlü kadınlar ve beceriksiz erkekler’ olarak tarif etti.

Uluslararası bir izleyici kitlesine sahip olan dizi; Kanada’da 1960’lardan beri CBC’de yayımlanıyor. CBC’nin eğlence, olgusal ve spor programcılığından sorumlu genel müdürü Sally Catto, “Kanadalı nesiller evlerinde Corrie ile birlikte büyüdü” dedi.

“Coronation Street”in ‘ulusal bir değer’e dönüşmesi, toplumsal alandaki rolünü de büyüttü. Margaret Thatcher, 1990 yılında başbakan iken seti ziyaret etmişti.

1998’de İşçi Partisi Başbakanı Tony Blair, sahtekârlıktan haksız yere hapse atılan Deirdre Rachid karakterinin davasıyla ilgili bir soruşturma emri verdiğini söylediğinde, kurgu ile gerçek arasındaki sınır bulanıklaştı. Gerçek hayatta Blair’in kayınpederi Tony Booth dizinin eski bir oyuncusuydu.

Kaynak cnn,sputnik,

Diğer dizi sinema ve fragman haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Haberi beğendiyseniz aşağıda  lütfen   seçiniz.

About Post Author

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Astronomi ve Uzay Bilimleri Astrofizik ve Matematik mezunuyum. Aynı zamanda bilgisayar mühendisiyim. Meb bilgisayarlı muhasebe sertifikasına ve İçerik editörlüğü sertifikasına sahibim. Teknolojixhaber.com ve laflaf.net de editörlük yapmaktayım. Teknoloji ,uzay araştırmaları ,yazılım , ürün incelemeleri,otomobil, internet ve dizi sinema haberleri öncelikli ilgi alanlarımdandır. Ancak yaşamın her alanından haberleri paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Mesleğimi severek yapıyorum.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir