Dünya’dan ve Türkiye’den İlginç Madeni Paralar

Read Time:1 Minute, 5 Second

1. Delikli Para

Halk arasında “delikli para” olarak bilinen bu madeni paraların ortasında delik olmasının nedeni, eski kıyafetlerde cep olmadığı için insanların (özellikle de kadınların) bu paraları bir ipe dizip boyunlarında taşıyabilmesi içindi.

 

 

2. Cebimizdeki Çiçekler

Tüm madeni paralar tam bir yuvarlak formda olacak diye bir şey yok. Örneğin çiçek figürünü andıran bu madeni para, Bangladeş’te tasarlanmış ve yıllarca dolaşımda kalmış.

3. Transilvanya’nın Kare Parası

1627’de Transilvanya’da (bugün Romanya’nın bir parçası) basılan bu gümüş para kare formundaydı. İçine ise yuvarlak şekilli baskı yapılmıştı.

4. Bermuda Şeytan Parası

Bermuda, dünya çapında ünlü olduğu konuyu madeni para tasarımına taşımış ve Bermuda Şeytan Üçgeni’e gönderme yapan üçgen şekilli demir paralar basmış. Bermuda Şeytan Üçgeni’nden geçerken cebinizde bir de bu paranın bulunmasını ister misiniz bilemiyoruz…

5. 12 Köşeli 1 Pound!

Genelde parayı bulan 4 köşe olurken, bu parayı bulan 12 köşe olabilir. İngiltere’de piyasaya sürülmesi oldukça çok ses getiren bu 12 köşeli madeni paranın özel ve gizli bir güvenlik sırrı olduğu söyleniyor.

6. Dünyadan Kosmosa…

Alman Bundesbank, sadece Almanya’da geçerli olan 5 euro’luk madeni paralar bastı. Bu madeni paranın bir tarafında, Almanların Euro’ya geçmeden önceki parası Mark’ın üzerinde de bulunan kartal sembolü bulunuyor. Paranın üzerindeki mavi polimer halka ise dünya ve kosmos arasındaki bağı işaret ediyor.

0 0

About Post Author

Fatih Akgün

Yazar ve Kurucumuz, 1999 yılından bu yana aktif bilişim işi ile uğraşan, bilgisayar donanım konusunda uzman E-Destech Datacenter (veri merkezi) Tic. A.Ş. (e-destech.com) Kuruculuğunu halen yürütmekte olan ve teknoloji alanında bilgilerini güncel tutmayı hedefleyen bir vizyona sahiptir..İş'de YETER Online Muhasebe sistemlerinin Kurucu ortağı olarak yazılım alanında da kendi projelerini yürütmektedir. (isdeyeter.com) Teknolojixhaber.com ve Laflaf.Net portallerinin de kurucusudur.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir