Kitap

Fyodor Mihail Dostoyevski İnsancıklar Kitap Özeti

İnsancıklar

İnsancıklar, Dostoyevski’yi  ünlü yapan ve aynı zamanda yazdığı ilk eserdir. 24 yaşlarında dokuz ayda yazar ve bu süre zarfında eserinin üzerinden üç defa geçer. Kendisinin de tahmin etmediği şekilde elden ele dolanan eseri bir anda herkesin eline ulaşır.

Makar Alekseyevich yaşlı, fakir ve kâtip olarak çalışan bir memurdur.  Makar Alekseyevich, uzaktan da akrabası olan  bir kıza âşık olmuş, aslında fakir birisi olduğu halde çoğunlukla acıma ve vicdan , aşık olduğu   Varvara Alekseyevna’ya elinden gelebildiğince yardımcı olmaya çalışır.

Varvara Alekseyevna’nın başından bazı kötü olaylar da geçmiş ve Varvara bu kötü olayları da saklamaya çalışmaktadır.  Makar ve Varvara aslında bir birlerinden çok da uzak yerlerde değillerdir ama mektuplaşma yoluyla iletişim kurmaktadırlar. “ 7 Mayıs, Sevgili Kızım Varvara Alekseyevna, Ah kuzucuğum, ah biricik kızım. Demek artık kalbimden geçenleri bile hissedebiliyorsun… “Ne olur… diyordum içimden; şu kuzucuğum perdeyi azıcık aralasa da; odanın içinde gezindiğini, sıhhatte olduğunu görebilsem…” Baktım, perdenin ucunu kıvırıp kına çiçeğinin saksısına tutturmuşsun. Seni, uzaktan da olsa, görebileceğim küçücük bir aralık bırakmışsın. Ne saadet!.. Teşekkürler, binlerce teşekkürler…”

Makar, imkânlarını çok zorlayarak Varvara’ya maddi yardımlarda bulunmakta, her ikisi de mektuplar yolu ile bir birlerine destek olmaktadırlar.

Aslında Makar’ın kendisi yardıma ve bakıma muhtaç biridir. Fakat Makar, adındaki bu “ İnsancık” kendisinden yaşça çok küçük olan bu kıza aşık olmuş, aklına da hiçbir kötülük gelmeden kendisini bu küçük kızın tüm maddi sorunların çözmek hususunda sorumlu hissetmeye başlamıştır.  Aşkı, insancıllığı ve saygın bir sorumluluk duygusu ile davranan Makar, tüm imkânlarını bu genç kızın ekonomik ihtiyaçlarını gidermek hususunda tüketir.  Oysa ki yoksul, laf anlamaz ve biraz da kalın kafalı bir ihtiyar olan Makar, ceketinin kopan düğmelerini bile yerine koyamayacak kadar yoksul bir adamdır. Bu genç kız Makar’ın yaptığı bu yardımlara karşın, aslında vefasız veya nankör de değildir.

Makar’ın  aşkı da oldukça saygın ve saygılıdır. Genç kız zaman zaman Makar’ı evine davet etmiş ama Makar, laf ve dedi kodu olur düşüncesi ile genç kızın evine dahi gitmeye çekinmiştir.Makar ile Varvara tüm dertlerini bir birlerine mektuplarla anlatmakta Makar ise paraları bir başkası ile Varvara’ya göndermektedir.  Makar, bu genç kıza âşık olduğu halde mektuplarında bu kıza “anacığım “  hatta zaman zaman da “kızım “ diye hitap etmektedir.

En sonunda Makar’ın tüm imkânları tükenmiş olur, aksine Varvara’da umutsuzluğa düşmüştür. En sonunda Varvara, zengin bir adamla tanışır ve onunla evlenmeye karar verir. Başta Makar da bu konuya olumlu yaklaşır ama Varvara, nikahlandıktan sonra  onsuz yaşayamayacağını anlar.

Benzer İçeriklerimiz

Simone de Beauvoir’ın kayıp romanı için yayımlanma tarihi belli oldu!

Fatih Akgün

Mutluluk için kitap önerileri

Fatih Akgün

Sufi Ney Dinletisi Veren Yazar Hakan Mengüç Kimdir?

Meryem ACAR

Yorum Yapmak İster Misiniz