İç işleri bakanlığı yılbaşı genelgesinde oteller

0 0
Read Time:2 Minute, 21 Second

İç işleri bakanlığı yılbaşı genelgesinde oteller ile ilgili verilen kararlar açıklandı.

Covid-19  pandemisi için alınan tedbirlerde oteller içinde yasaklar bulunuyor.  İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine Otel ve Konaklama Tesislerinde Yılbaşı Programları konulu genelgeyi yolladı.

Dört günlük yasak, 31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21.00’den başlayacak, 1 Ocak Cuma, 2 Ocak Cumartesi, 3 Ocak Pazar günlerinin tamamını kapsayacak. 4 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 05.00 te sona erecek. Bu yasakta  otellerde eğlence veya balo düzenlenmesine müsaade edilmeyeceği belirtildi.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada,  yaklaşan yılbaşı öncesinde bazı otel ve konaklama tesislerince, alınan tedbirlere aykırı şekilde davranıldığı bildirildi. İçerisinde yemekli ve müzikli eğlence programları da bulunan yılbaşı paketlerinin reklamlarının yapıldığı belirtildi. Otellerin satışa sunulduğu bu programların da salgınla mücadele amacıyla alınan diğer tedbirlerin sorgulanmasına neden olduğu ifade edildi.

İç işleri bakanlığı yılbaşı genelgesinde oteller

Genelgeye göre otellerde kutlama yapılamayacak.

Genelgede, sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı 31 Aralık 2020 Perşembe günü 21.00’den 4 Ocak 2021 Pazartesi günü 05.00’e kadar otel ve konaklama tesisleri için alınan ek tedbirler şu şekilde sıralandı:

 • Belirtilen süre ve günlerde konaklama amaçlı müşteri kabul edebilecek olan oteller veya konaklama tesislerinde; sosyal izolasyon ile başta fiziki mesafe olmak üzere temizlik ve maske kurallarına aykırı olması nedeniyle yılbaşı kutlama programı icra edilmesine;
 • Eğlence ve balo düzenlenmesine kesinlikle müsaade edilmeyecek.
 • Bu doğrultuda oteller ve konaklama tesisleri, yılbaşında yemekli ve müzikli kutlama ya da eğlence programları yapılacağı yönünde kampanya veya reklam faaliyetlerinde bulunamayacak.
 • Bu süre ve günlerde oteller ve konaklama tesislerinde disk jokey performansı dahil canlı müzik icra edilmeyecek.
 • Saat 22.00’den itibaren ise otel ve konaklama tesislerinde bulunan restoran, lokanta ve diğer otel salonlarında kayıt dinletilmesi de dahil olmak üzere hiçbir şartta müzik yayınına izin verilmeyecek.
 • Yine bu günlerde; otel ve konaklama tesislerinde konaklayan müşterilerin kalabalık şekilde bir araya gelmemelerine yönelik tedbirler alınacak.
 • Yemek saatlerinde bu hususa özellikle dikkat edilecek.

İç işleri bakanlığı yılbaşı genelgesinde oteller

Otel denetimleri arttırılacak

 • Otel veya konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlarda,
 • Konaklama Tesislerinde Uygulanacak Standartlar ve Tedbirler konulu daha önce illere gönderilen genelge ve Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi ile getirilen tüm tedbir ve kuralların eksiksiz uygulanmasının temin edilmesine yönelik denetim faaliyetleri yoğunlaştırılacak.
 • Kolluk kuvvetlerince yürütülecek denetim faaliyetlerinde, Kimlik Bildirme Kanununun ilgili maddesi hükmü doğrultusunda oteller ve konaklama tesisleri tarafından kendilerine yapılan bildirimlerin doğruluğuna ve güncelliğine dikkat edilecek.
 • Otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlarda bulunan müşterilerin konaklama için bildirimde bulunulan kişiler arasında olup olmadığı kontrol edilecek.
 • Vali ve kaymakamlarca Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl ve İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarının ivedilikle alınacak ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek.
 • Belirlenen esaslara aykırı uygulama yaptığı veya eğlence yeri şeklinde faaliyetlerde bulunduğu tespit edilen otel ve konaklama tesislerine Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ve Turizmi Teşvik Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek.
 • Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

Kaynak :sözcü

Diğer gezi seyahat haberlerine buradan ulaşabilirsiniz.

About Post Author

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Astronomi ve Uzay Bilimleri Astrofizik ve Matematik mezunuyum. Aynı zamanda bilgisayar mühendisiyim. Meb bilgisayarlı muhasebe sertifikasına ve İçerik editörlüğü sertifikasına sahibim. Teknolojixhaber.com ve laflaf.net de editörlük yapmaktayım. Teknoloji ,uzay araştırmaları ,yazılım , ürün incelemeleri,otomobil, internet ve dizi sinema haberleri öncelikli ilgi alanlarımdandır. Ancak yaşamın her alanından haberleri paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Mesleğimi severek yapıyorum.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir