Neden mi Amasra Gezisi Yapmalısınız?

Amasra

Amasra‘nın tarihi 5000 yıl öncesine kadar gidiyor. Sakin bir sahil kasabası olarak kurulan Amasra, özellikle Roma Dönemi’nde Karadeniz Bölgesi’nin ilgi çeken bir liman kenti olmuş. Günümüzde, yaklaşık 6 bini bulan nüfusuyla sakin bir yer olan Amasra’ya gitmeniz için işte size bazı nedenler…

 

Amasra Kalesi

 

Amasra Kalesi

 

Amasra Kalesi, iki parçadan oluşuyor. Bu parçalar, Sormagir Kalesi ile Zindan Kalesi olarak adlandırılıyor. İki kale birbirine Boztepe Kemeri isimli bir köprü ile bağlanıyor. Kalenin eşsiz Amasra manzarasının seyri yanında,  ziyaret esnasında rastlanılan Cenova armaları, Eros, Medusa, kartal ve öküz başı gibi tarihi objeler ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekiyor.

 

Amasra Müzesi

 

Amasra Kalesi

 

Amasra Müzesi, kendine özel karakteristik yapısıyla 1982 yılında ziyaretçilere kapısını açmış. Arkeolojik eserlerin yanı sıra etnografik öğelerinde sergilendiği müze, bahçesinde bulunan Helenistik, Ceneviz, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait taş eserleriyle de ziyaretçilerine tarihi yolculuk yaptırıyor.

 

Çekiciler Çarşısı

 


Çekiciler Çarşısı, adını eskiden yapılan ahşap oymacılığı süsleme sanatından almış.  Çarşıda ahşap işçiliği eserleri yanı sıra, yöresel el sanatları ürünleri de satışa sunuluyor. Bölge ağaçlarından üretilen ahşap tablolar, çerçeveler, çerezlikler,  peçetelikler, kalemler, şimşir kaşıklar ziyaretçilerin oldukça beğenisini kazanıyor.

 

Köylü Pazarı

 

 

Köylü Pazarı, diğer ismiyle Galla Pazarı salı ve cuma günleri Amasra’nın merkezinde kurulan organik bir pazar. Pazarda yerli kadınların kendi yetiştirdikleri bitkilerin yanı sıra, bu bitkilerden ürettikleri çeşit çeşit reçeller, tarhanalar, erişteler gibi kışlık ürünler de bulmak mümkün.

 

Amasra Plajları

 

 

Yaz aylarında Amasra’ya gidecek olan ziyaretçiler Küçük Liman Plajı, Büyük Liman Plajı,  Akkonak Köyü Plajı, Çakraz Plajı, Bozköy Plajı ve meşhur İnkumu Plajı ile güneş ve denizin keyfini çıkarabilirler. Yılın diğer dönemlerinde ziyaret edecekler ise denize girmese bile plajların temiz havasını teneffüs ederek huzur bulabilirler.

 

Balık – Salata

 

 

Amasra’ya gelip de denize nazır şirin lokantalarında balık-salata yemeden dönmek olmaz. Hangi mevsim olursa olsun, bu ikili her zaman taptaze ve sadece bu bölgede görebileceğiniz güzellikteki salatasıyla ziyaretçilerine ziyafet sofraları kuracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir