‘Ottur zararı yoktur’ demeyin… Bitki çaylarındaki tehlike!

Sonbaharın yüzünü göstermesiyle her yıl olduğu gibi bitki çaylarına talep artmaya başladı. Koronavirüs, grip gibi hastalıklara karşı kendini korumak isteyen, fazla kilolarından kurtulmaya çalışan soluğu aktarların kapısında alıyor. Ancak şifa niyetine tüketilen ve masum gibi görülen bitki çayları organ kaybından ölüme kadar çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Uzmanlar, “Biri 100 defa içer hiçbir problem olmaz, başkası ilk içişinde karaciğer nakline gidecek kadar şiddetli organ hasarı yaşayabilir” uyarısıyla bitki çayları konusunda dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı…

Doğal ve sağlıklı olduğu algısıyla son yıllarda hem ülkemizde hem de dünyada bitkisel ürünlere oldukça yoğun bir talep var.

“Bitkisel” ibaresiyle açıkta satılan bu ürünlerin içinde neler barındırdığı, ambalajın üstündeki etiketin içeriği ile uyuşup uyuşmadığı, yabancı maddeler ya da katkılar içerip içermediği tam bir muamma…

FAZLA TÜKETİLDİĞİNDE ZEHİR ETKİSİ YAPIYOR

Tıbba alternatif olarak gösterilen bitkisel tedavi, birkaç yıl evvel, ABD’de yaşayan bir vatandaşımızın ölümüne neden oldu. Chicago’da yaşayan yoga eğitimcisi Sedef Ölçer, rahatsızlandığında doktora gitmek yerine fazla tüketildiğinde zehirli olma özelliğiyle bilinen yüksükotu yaprağından yapılmış çayı içti. Ertesi gün katıldığı yoga dersinde fenalaşıp acil servise kaldırılan 46 yaşındaki Ölçer, hayatını kaybetti.

HİBİSKUS ÇAYI KARACİĞER YETMEZLİĞİNE YOL AÇTI

İstanbul’da yaşayan Melek A. zayıflamak için diyetisyen tavsiyesi aldı. Birtakım tetkikleri yapılan kadına Diyet listesinin yanında “hibiskus çayı” içmesi tavsiye edildi. Diyetinin 10’uncu gününde evde fenalaşan ve hastaneye kaldırılan kadının karaciğer enzimlerinde aşırı bir artış belirlendi. Melek A. tedavisi esnasında, içtiği bitki çayının karaciğer yetmezliğine yol açtığını öğrendi. Doktor raporu sonrası savcılığa başvuran genç kadın sağlığını ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen diyetisyenden şikâyetçi oldu.

 

ZAYIFLAMA ÇAYI KARACİĞER NAKLİNE NEDEN OLDU

İnternetten aldığı bitkisel zayıflama çayını içen hemşirelik bölümü öğrencisi S.Ç., 15 gün boyunca kullandığı çaydan sonra komaya girerek hastanelik oldu. Maalesef çay karaciğerlerini zarar vermişti ve karaciğer nakliyle hayata döndü.

Hasta olduğumuzda “İlaç alacağıma bitki çayı içerim” deyip şifa niyetine tüketiyoruz, fazla kilolarımızdan kurtulmak için çareyi yine onlarda arıyoruz ama çoğumuz tehlikenin farkında değiliz. Açıkta satılan bitkisel ürünlerin içinde zararlı otlar bulunabiliyor, saklama koşullarına dikkat edilmiyor, ilaçlar gibi denetim sürecinden geçmiyor. Bir de üstüne “Otun ne zararı olacak?” mantığı ile bilinçsizce kullanımı pek çok sağlık sorununa hatta ölüme bile davetiye çıkarıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir