PSİKOLOJİ

Özgüveninizi Arttıracak Öneriler

Genellikle insanların kendine güveni her zaman olamayabiliyor. Bir gün kendinizi çok iyi ve güvenli hissederken tam tersi ertesi gün kötü ve güvensiz yaşayabilirsiniz. Kendinizi becerikli ve zeki görmüyorsanız başarısızlık da kaçınılmazdır. Şayet zeki ve becerikli olduğunuzu düşünüyorsanız, zihniniz de buna odaklanır ve başarıya kendiliğinden erişir.

Kendine güven, emek verilerek, üzerinde çalışılarak geliştirilebilir. Yavaşça gün gün, adım adım hedeflerinize ulaşmaya çabalayın. Kendinizi sürekli daha iyi halde hayal edin.  Bu durum kısa süreliğine numara yapmak şeklinde açıklanabilir. Fakat göreceksiniz, ilk zamanlarda liste halinde uygulayacağınız bu maddeler, zamanla içinizden gelecektir.

Gülmekten asla vazgeçmeyin

Şu muhteşem mutluluk hormonu endorfine hepimizin ihtiyacı olduğu için, size kahkaha attıracak kişiler, film, dizi veya videolardan yararlanın. Unutmayın, gülmek vücudun gerginliğini büyük ölçüde alabilen önemli faktörlerdendir.

İnsanları anlam vermeye çalışın

Birilerini yargılamak, onun hakkındaki olumsuz düşünceleri dile getirmek, her zaman onları anlamaya çalışmaktan daha kolay gelir. Kolaya kaçmayın, onların davranışlarını ve tepkilerini anlamaya çalışın. Mutlaka haklı bir sebepleri olduklarını keşfedeceksiniz.

Sessizliğe kulak verin 

Günümüzdeki kalabalıktan sessizlik kavramını unutmuş haldeyiz. Oysaki, kendimizi anlamak ve kendimizle baş başa sessizce vakit geçirmek ruh ve beden sağlığı adına çok önemli. Her gün sadece siz ve düşüncelerinizle kalabileceğiniz sessiz ortamları yakalamaya çalışın.

Dedikodudan bir kenara bırakın

Yaptığınız her dedikodunun size geri dönüşü olacaktır. Dedikodu yaptığınız insanlar, siz arkanızı döndüğünüzde de sizinle ilgili konuşmaya başlayacaklardır. Başkaları arkasından konuşan insanlar rahatlıkla sizin de arkanızdan konuşacaktır.

Bedeninizle barışık olun

 Fit biri olmanıza gerek yok, yeter ki aynaya baktığınızda gördüğünüz yansımadan memnun olun. Çünkü herkesin, mutlaka güzel ve çekici bir fiziksel özelliği var. Bu kısımlarınıza odaklanın ve güveninizi geliştirin.

Eğlenceli olun, kendiniz olun

Tıpkı aşkta olduğu gibi, heyecan insanı mutluluk olgusunun en tepesinde tutmaya yarayan en önemli faktörlerden biri. Ne olursa olsun, yaşamınızda heyecan hissedebileceğiniz şeylere sıkıca sarılın.

Son olarak, hepsine uymanıza gerek yok sadece tavsiyedir. İçtenlikle bir yerden başlamak bile yeterli olacaktır.

 

Benzer İçeriklerimiz

Yüksek Duyarlı İnsan Ne Demek? Yüksek Duyarlı İnsanların Özellikleri Neler?

Yasemin ACAR

Çocuğunuzun başarısını engel olan anne-baba hataları

Fatih Akgün

Dikkat! Unutkanlığın Öfkenin ve Depresyonun Sebepleri Belli Oldu…

Meryem ACAR

Yorum Yapmak İster Misiniz