STÜDYO VE 1+1 DAİRELER NASIL MI DÜZENLENMELİ!!

Read Time:2 Minute, 59 Second

Son zamanlarda stüdyo dairelerin çok sık adını duyar olduk . Kira maliyetinin düşük olmasından ötürü tek başına yaşayan kişilerin öncelikli tercihi olan bu tarz evlerin nasıl dekore edileceği çoğu zaman tartışma konusu olur. Stüdyo daireleri tercih ederken tereddüt yaşayan çoğu kişi, özel alan ihtiyaçlarının karşılanamayacağından endişe eder. Fakat kaygılanmaya hiç gerek yok. Bazı dekorasyon hileleriyle stüdyo dairenizi kocaman bir alana dönüştürebilirsin.

studyo-daire-dekorasyonu

Yaşam Alanlarınızı Bölün

Stüdyo daireler yapısı gereği tüm yaşam alanınızı tek bir ortam içerisinde yansıtır. Bunu önlemek ve kendinize özel bir alan yaratmak için ayırıcı dekoratif aksesuarlardan yararlanın.

studyo-daire-yatak

Yatağınızı Kapıya En Uzak Bölgeye Konumlandırın

Alan derinliği yaratmanıza yarayacak bu yöntem, dairenizdeki bölümleri daha iyi ifade etmenize de yarayacaktır. Böylece misafirleriniz kapıdan girdiklerinde evinizi olduğundan daha geniş olarak algılayacaktır.

studyo-daire-alan

Dairenizin En Küçük Girintilerini Dahi Değerlendirin

Stüdyo dairelerdeki en önemli sorun kalabalık görünümdür. Kullandığınız eşyaları ne derece saklayabilirseniz o kadar ferah bir ortam yaratabilirsiniz. Bu noktada köşelerdeki girintiler gibi mimari detayları raf şeklinde düzenleyerek stüdyo daire sahibi olmayı bir avantaja çevirebilirsiniz.

studyo-daire-islevsel

İşlevselliği Yüksek Mobilya Tasarımlarını Tercih Edin

Stüdyo dairelerde alan genişliğini arttırmanın en iyi yolu ‘’aynı anda pek çok şey olabilen’’ mobilyaları tercih etmektir. Örnek vermek gerekirse açılır sehpa kullanarak kalabalık misafir gruplarını rahatlıkla ağırlayabilir veya çekyat tarzında koltukları tercih ederek dilediğiniz zaman bu mobilyaları yatak olarak da kullanabilirsiniz.

studyo-daire-kitaplik

Kitaplıkların Yardımı ile Dairenizi Bölün

Eğer stüdyo daireniz halihazırda geniş ise kitaplıklar ile alanlarınızı kullanımlarına göre ayırabilirsiniz. Fakat bu yöntemi gereğinden fazla kalabalık yaratıp daireyi boğabileceği için orta veya küçük ölçekli stüdyolara tavsiye etmiyoruz.

studyo-daire-raf

Duvar Rafları Kurtarıcınızdır

Büyük sistemler yerine evinizdeki eşyaları sergilemek için duvar rafı kullanmak dairenizi olduğundan daha geniş ve ferah gösterebilir. Dekoratif anlamda hoş bir görünüm yakalamanıza da yardımcı olacak bu yöntem ile evinizde hareket alanınızı da arttırabilirsiniz.

studyo-daire-boya

Duvarlarınızı Hafif ve Pastel Renklere Boyayın

Boya tercihlerinizde radikal renklerden kaçınarak pastel tonlarda karar kılmanız stüdyo dairenizde daha geniş bir görünüm yaratabilirsiniz. Bordo veya lacivert skalasındaki renkler, ortamın ambiyansını karartacağı gibi dairenizi olduğundan daha küçük ve kalabalık gösterir.

studyo-daire-koltuk

Yatağınızın Ucuna Koltuk Yerleştirmeye Ne Dersiniz?

Bu yöntem hem yatağınızı bir koltuk gibi kullanabilmenizi sağlar hem de dilerseniz özel alanınızı salon bölgesinden net bir şekilde ayırmanızı mümkün kılar. Yerleşim alanınızın sınırlarını belirlerken mobilya düzenlemelerindeki küçük ayrıntılara dikkat etmeniz mucizeler yaratabilir.

studyo-daire-duvar

Duvarlarınızı Dekore Etmekten Çekinmeyin

Birçok kişi duvar dekorasyonunun odayı boğacağını düşünse de stüdyo dairelerde tabloların oldukça önemli bir işlevi bulunur. Özellikle salon ve yatak odası gibi bölgeleri birbirinden ayırırken farklı renk ve motifleri kullanmak başarılı bir oda algısı yaratmanıza olanak verir.

studyo-daire-isik

Doğal Işığı Kullanın

Daireniz ne kadar çok ışık alırsa o kadar geniş görünür. Bu yüzden mobilya ve perde seçimlerinizde evinizin olabildiğince çok doğal ışıktan yararlanabileceği düzenlemeleri tercih edin.

studyo-daire-hali

Küçük Kilimler Yerine Büyük Halıları Tercih Edin

Yoğun motifli geniş bir halı seçmek dairenizin enerjisini yükseltebilir. Öte yandan tekli küçük kilimlerdense bu tarz aksesuarları tercih ederek evinizdeki kalabalık görünümü bir nebze hafifletebilirsiniz.

studyo-daire-kucuk-mobilya

Olabildiğince Küçük Mobilyaları Seçin

Mobilya tercihlerinizde en çok dikkat etmeniz gereken nokta pratiklik ve işlevselliktir. Ayrıca küçük ama konforlu mobilyalar alanınızı daha rahat kullanabilmenize olanak sağlar.

studyo-daire-yemek

Büyük ve Gösterişli Yemek Masalarından Kaçının

Arkadaşlarınızı ağırlamak için geniş bir yemek masası edinmeyi hayal ediyor olabilirsiniz. Fakat stüdyo dairede yaşamak demek katlanabilir ve küçük bir masaya sahip olmak demektir. Yine de bu krizi bir fırsata çevirebilir ve bistro tarzı yüksek sandalyelerle donatılmış duvara monte küçük masaları tercih edebilirsiniz.

studyo-daire-alan

 Hareket Edebilmenizi Kolaylaştıran Bir Düzenden Yana Olun

Dairenizdeki mobilyaları yerleştirirken alan içerisinde hareketinizi kolaylaştıracak bir düzen kurmalısınız. Misafirlerinizin tuvalete giderken koltuklardan ve masalardan atlamasını istemezsiniz. Ayrıca düzenli ortam her zaman yaşam alanınızı daha geniş ve ferah gösterecektir.

studyo-daire-ayna

 Aynaların İllüzyonunu Es Geçmeyin

Aynalar, bulunduğu ortamın derinliğini arttırdığı için iç mimarlar tarafından sıkça tercih edilir. Siz de bu illüzyonu yaratmak için aynaları dairenizde fonksiyonel bir şekilde konumlandırabilirsiniz.

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir