Su içmenin az bilinen faydaları!

0 0
Read Time:1 Minute, 59 Second

Vücudumuzun üçte ikisi sudan meydana geliyor. Su içmek sağlık için gereklidir. Yeterince su tüketmeyen bireylerde ortaya çıkan organ yetersizlikleri nedeni ile yaşam kalitesi düşerken öte yandan da sağlığa harcanan para artıyor. Basit bir önlem alarak ve su içmenin faydaları konusunda farkındalık kazanarak düzenli su tüketmek, sağlığımızı koruyacak ve bedenimizi ayakta tutan tüm sistemlerin en önemli ihtiyacı giderilmiş olacaktır.

Kan sıvısının dahi yüzde doksanının su olması suyun önemini gösterir. Böbreklerin iyi çalışması için ortalama olarak her yetişkinin yaz aylarında 2-2.5 L su tüketmesi kış aylarında 1.5-2 L su tüketmesi önerilmektedir. Susuz kalan insanların cilt hastalıklarına yakalanma riski de yüksektir.

 

Su tüketimi cildi güzelleştirir. İstenmeyen cilt kırışıklıklarının önlenmesi, yeterli su tüketimine bağlıdır.

SUYUN FAYDALARI

Kabız olmayı önler.

Sindirim sistemini çalıştırır.

Hücrelere oksijen ve besin taşır.

Cildi tazeler ve güzelleştirir.

Eklemlere destek verir.

Vücut ısısını dengeler.

Vücutta biriken fazla maddeleri dışarı atılmasını sağlar.

Böbrek ve karaciğerdeki toksinleri temizler.

Mineral, vitamin ve diğer besin maddelerin emilmesini sağlar.

Kan dolaşımını sağlar.

Açlık hissini azaltır.

SUYUN ZARARLARI

Her şeyin bir yararı olduğu gibi zararı da vardır. Su da öyledir. Fazla su tükettiğimizde bize zararı olabilir. Su zehirlenmesi, aşırı terleme, hazımsızlık, hyponatremia gibi birçok rahatsızlığa neden olmaktadır.

FAZLA SU İÇMEK BÖBREKLERE ZARAR VERİR Mİ?

Su içmek böbreklerdeki toksinleri temizler. Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar. Fakat fazla su tüketimi böbrekleri yorabilir. Bu da beraberinde rahatsızlıklara yol açar. Özellikle böbrek hastalarının çok fazla su tüketmemesi gerekir. Bazı uzmanlara göre suyun böbrek hastalarına iyi gelmediği yönde araştırmaları da vardır. Bu yüzden günlük içilmesi gereken kadar tüketilmelidir.

FAZLA SU İÇMEK TANSİYONU YÜKSELTİR Mİ?

Fazla su içmenin zararlarından bahsetmiştik. Bunlardan biri de hyponatremia. Bu rahatsızlık fazla su içmeyle beraber oluşan şişkinlik, hazımsızlık, aşırı gerilme gibi belirtiler gösterir. Bu belirtiler ayrıca tansiyonun yükselmesine neden olur. Bu yüzden aşırı su tüketiminden kaçınılmalıdır.

SU İÇMENİN CİLDE FAYDALARI

Cildin kırışık olmasını geciktirir.

Cildin kuru kalmasını engeller. Nemlendirir.

Cildin gözenekleri açar. Ferahlık verir.

Hassas ciltler için koruyucu özelliği vardır.

Cildi besler ve tazeler.

SU İÇMEK ZAYIFLATIR MI?

Kilo vermek isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri bu. Egzersiz programlarına dâhil edilen ve diyet listelerinde yer alan su gerçekten zayıflatıyor mu? Yazımızda çok su içmenin zararlarından bahsetmiştik. Zayıflamak için çok su içmenin hiçbir yararı yoktur. Rejimlerde uygulanan bitkisel çaylar ve haricinde su takviyeleri su ihtiyacını karşılayacaktır. Ayrıca su açlık hissini azaltarak bu yönde sizi zayıflamanıza yardımcı olabilir. Suyun içerisindeki mineraller vücudun bazı ihtiyaçlarını karşılayarak daha az yemek yemeye teşvik edecektir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir