Zodyak Kavramı Nedir?

Read Time:1 Minute, 25 Second

Zodyak Yunancadan gelen bir sözcüktür ve hayvanlar halkası demektir. Dünyanın Güneş çevresinde bir sene boyunca 12 burcu ziyaret ederek yolculuk ettiği 360 derecelik dairesel yolculuğa verilen addır.

Bu dairesel şerit burçlar olarak 12 bölüme ayrılmıştır ve bu burçlardan çoğunluğu bir hayvanın adını almaktadır.

​Zodyak halkası güneşin bir yıl boyunca hareket ettiği yolun ve takımyıldızlarının işaretlenmesi ile oluşur. Bu yolculuk boyunca doğum tarihlerinin hangi takımyıldızına denk geldiği hesaplanarak kişinin burcu bulunur. Zodyak yolculuğunda güneş her burçta ortalama bir ay kalır ve toplam 12 burçtan geçer.

Zodyakta içinde 3 burç bulunan tam 4 başlangıç noktası bulunmaktadır. Bunlardan her biri 90’ar derece aralıklı içerisinde 30’ar dereceden 3 burç bulunan pasta dilimleri şeklindedir. Aslında bu başlangıçlar mevsimsel başlangıçlardır ve her başlangıç noktası bir mevsimin başlangıcı olarak kabul edilir.

  • KOÇ BURCU İlkbahar Başlangıcı (21-22 Mart, 22 Nisan)
  • YENGEÇ BURCU Yaz Başlangıcı (21-22 Haziran, 22 Temmuz)
  • TERAZİ BURCU Sonbahar Başlangıcı (21-22 Eylül, 22 Ekim)
  • OĞLAK BURCU Kış Başlangıcı (21-22 Aralık, 22 Ocak)

Zodyak halkası

​Zodyak halkasını yani zodyak çemberi koç ile başlayıp balıkla biten bu dairesel yolculuğa verilen addır. Fakat çoğumuz bu dairesel yolculuğun sadece insan kişiliği analizinden ibaret olduğunu sanarız. Oysaki bu yolculukta yüksek enerjinin giderek azalması ve bir olgunlaşma süreci de gerçekleşmektedir. Bunu daha iyi algılamak için kendinizi bir koşu maratonunda düşünün. Nasıl yarışa başladığınızda enerjiniz daha yüksek ve bitiş çizgisine doğru azalıyor ise Zodyak çemberinde de bu durumun aynısı cereyan etmektedir. Koç burcunun tüm burçlar içinde en enerjik ve girişken olmasının sebebi işte bu halkada henüz enerjinin yüksek olduğu noktada bulunmasıdır. Balık burcu ise tam tersi enerjinin tükenmeye başladığı yerdedir bu yüzden balık burcuna mensup kişiler daha yavaş düşünür, daha yavaş hareket ederler hatta bazıları yorgun ya da baygın bakışlıdırlar.

 

0 0

About Post Author

Fatih Akgün

Yazar ve Kurucumuz, 1999 yılından bu yana aktif bilişim işi ile uğraşan, bilgisayar donanım konusunda uzman E-Destech Datacenter (veri merkezi) Tic. A.Ş. (e-destech.com) Kuruculuğunu halen yürütmekte olan ve teknoloji alanında bilgilerini güncel tutmayı hedefleyen bir vizyona sahiptir..İş'de YETER Online Muhasebe sistemlerinin Kurucu ortağı olarak yazılım alanında da kendi projelerini yürütmektedir. (isdeyeter.com) Teknolojixhaber.com ve Laflaf.Net portallerinin de kurucusudur.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir