İspanya’da buz pateni pisti morg oldu

İtalya ve İspanya’da durum içler acısı.

İspanya’da virüsten ölenlerin sayısı bir gün içinde 512 arttı, toplam 2 bin 694’e çıktı. Vaka sayısı 39 bini geçti. Ülkede huzurevleri salgından en çok etkilenen yerler. Huzurevlerinin bazılarında çalışanlar işlerini bırakıp kaçtığı ve yaşlıların ölüme terk ettiği ortaya çıktı. Ölü sayısının hızla arttığı başkent Madrid’de buz pateni pisti morga çevriliyor.

Korona virüs günlük ölüm bilançosu İtalya’da daha arttı. Küçük artışlarla devam eden iki gün sonra, bugünkü artan ölüm oranları en kötüsünün henüz gelmediği şüphelerine uyandırıyor. İspanya’daysa tam bir şok söz konusu. Madrid’te cenazelere yer bulunamadığından buz pisti morga dönüştürüldü.

İtalya’da hükümet verilerine göre Salı günü 743 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Bu miktar Pazar gününden itibaren görülen en yüksek artış oldu. Avrupa’nın güneyindeki ülkeler küresel çapta virüsten en büyük zararı görüyor ve ölüm oranlarında salgının doğduğu ülke Çin’i geride bıraktılar. Çarşamba sabahından itibaren istatistiklere göre sadece İtalya’da pandemi nedeniyle 6820 kişi hayatını kaybetti.

Ancak İtalya Acil Durum Komiseri ve Sivil Savunma Yöneticisi Angelo Borrelli’ye göre, doğrulanmış yeni korona virüs vakalarının sayısı üst üste üç gün yavaşladı. Ülkedeki toplam enfeksiyon sayısı şu anda 69 bin 176 ve bunların 8 bin 326’sı hastalıktan kurtulmuş bulunmakta.

Madrid’te buz pisti morga döndü

İspanya da bir günde virüsten rekor sayıda ölüm kaydederken, Salı günü 504 kişi hayatlarını kaybettiler. Salgının başlamasından bu yana, Avrupa’nın en kötü durumdaki ikinci ülkesi olan İspanya’da toplam 2 bin 991 kişi hayatını kaybetti.

İspanya’da 42.058 doğrulanmış korona virüs vakası yaşandı ve ülkenin başkenti Madrid en fazla virüs vakasına rastlanılan şehir oldu.

İspanya mart ayı ortasından beri ulusal sokağa çıkma yasağı altında ve diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi insanların hareketleri ve toplanmasıyla ilgili kısıtlamalar aile üyelerinin cenaze törenlerine katılmasını dahi engelliyor. İspanya sağlık bakanı Salvador Illa Roca Salı günü yaptığı açıklamada, hükümetin kritik solunum cihazı venitilatör satın alma çabalarını hızlandırdığını ve virüsle mücadelede en önemli ürünlerin ulusal üretimini de hızlandırdığını söyledi.

Türkiye covid-19 için önlemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir