Malrotasyon, bir bebeğin bağırsağının karın içinde doğru şekilde oluşmadığı bir anormalliktir. Bebek, volvulus olarak bilinen bağırsakta bir bükülme yaşamadıkça, malrotasyon genellikle belirgin değildir. Malrotasyon komplikasyonlara yol açabilse de erken yakalandığında tedavi edilebilir.

Bağırsak Düğümlenmesinin Nedenleri Nelerdir?

Bağırsak düğümlenmesinin spesifik bir nedeni yoktur fakat viral enfeksiyonların neden olduğu kabul edilmektedir. Poliplerin, lenf düğümlerinin, çeşitli kitlelerin de bağırsağın içerisine girmesi; bağırsağın düğümlenmesi demektir. Ağır geçen üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra da bağırsaklarda düğümlenme olabilme durumu vardır.​

Bağırsak düğümlenmesinin bazı nedenleri şunlardır:

  • Şiddetli karın ağrısı
  • Kanlı ishal
  • Halsizlik
  • Huzursuzluk
  • Kusma

Bağırsak Düğümlenmesi Tedavisi

Bağırsak tıkanıklığı olan herhangi bir çocuğun hastaneye yatırılması gerekecektir. Nazogastrik (NG) tüp adı verilen bir tüp, mide ve üst bağırsakların içeriğini çıkarmak için genellikle burun içinden ve midenin içine sokulur. Bu, sıvı ve gazın karın içinde birikmesini önler. Çocuğa ayrıca dehidrasyonu önlemeye yardımcı olmak için intravenöz (IV) sıvılar ve enfeksiyonu önlemek için antibiyotikler verilebilir.​
Bazı çocukların ameliyattan sonra tekrarlayan sorunları olmasına rağmen, bu ameliyatların çoğu başarılıdır. Tekrarlayan volvulus nadirdir, ancak adezyonlara bağlı ikinci bir bağırsak tıkanıklığı (herhangi bir karın ameliyatından sonra skar dokusu birikmesi) daha sonra olabilir.

Önemli malrotasyonun tedavisi neredeyse her zaman ameliyat gerektirir. Zamanlama ve aciliyet, çocuğun durumuna bağlı olacaktır. Zaten bir volvulus varsa, bağırsağa zarar vermemek için hemen ameliyat yapılmalıdır.

Ladd prosedürü adı verilen ameliyatta bağırsak düzleştirilir, Ladd’s bantları bölünür, ince bağırsak karnın sağ tarafına katlanır ve sol tarafa kolon yerleştirilir.

Apendiks malrotasyon olduğunda (normalde apendiks sağda bulunur) genellikle karnın sol tarafında bulunduğundan çıkarılır. Aksi takdirde çocukta apandisit gelişmesi teşhis ve tedaviyi zorlaştırabilir.

Kanın hala bağırsaklara düzgün bir şekilde akmadığı görülüyorsa, doktor ilkinden sonraki 48 saat içinde ikinci bir ameliyat yapabilir. Bağırsak şu anda hala sağlıksız görünüyorsa, hasarlı kısım çıkarılabilir.

Çocuk ameliyat sırasında ciddi şekilde hastaysa, genellikle ileostomi veya kolostomi yapılır. Bu prosedürde, hastalıklı bağırsak tamamen çıkarılır ve normal, sağlıklı bağırsağın ucu, karın derisinde ( stoma adı verilen ) bir açıklıktan dışarı çıkarılır . Dışkı maddesi (kaka) bu açıklıktan geçer ve çocuğun karnına bantlanmış veya yapışkanla tutturulmuş bir torbaya girer.

Küçük çocuklarda, ne kadar bağırsağın alındığına bağlı olarak ileostomi veya kolostomi genellikle geçici bir durumdur ve daha sonra başka bir ameliyatla geri döndürülebilir.

İnce bağırsağının büyük bir kısmı alınan çocuklarda, yeterli beslenmeyi sağlamak için çok az bağırsak olabilir ( kısa bağırsak sendromu olarak bilinen bir durum ). Ameliyattan sonra bir süre (veya çok az bağırsak kalırsa kalıcı olarak) intravenöz (IV) beslenmeye ihtiyaçları olabilir ve daha sonra özel bir diyet gerektirebilir.

Çocuğunuzda safralı (sarı veya yeşil) kusma, karında şişkinlik veya kanlı dışkı olduğu için herhangi bir bağırsak tıkanıklığından şüpheleniyorsanız, hemen doktorunuzu arayın ve çocuğunuzu hemen acil servise götürün

Volvulus ve malrotasyonun erken saptandığı ve bağırsakta kalıcı yaralanma meydana gelmeden önce tedavi edildiği çoğu çocuk iyileşir ve normal gelişir.