Çocuğunuz ‘Sıkıldım’ Dediğinde Evde Yapabileceğiniz Alternatif Etkinlikler

‘Sıkıldım.’ Çocuklar bunu söylemeyi çok seviyor; ebeveynler duymaktan nefret ediyor. Bu  eğlenceli çocuk etkinlikleri ile sonsuza kadar bu sıkıntıdan kurtulun.

Corona virüsü sebebiyle evde kalmak zorunda olduğumuz bu dönemde; Çocuklar sıkıldıklarında, anne babalar ve çocuk bakıcılarının yapması gereken en iyi şey eğlenebileceği yolları belirlemelerine yardımcı olmaktır. Dikkat çeken ve doğru zorluk derecesinde olan etkinlikler önerin. Boyama kitabı, aksiyon figürleri ve bulmacalarla dolu bir “sıkıldım kutusu” oluşturun ve bir çocuk sıkıldığını söylediğinde bu kutudakilerle oynamaya teşvik edin. Bunu birkaç ayda bir yeni etkinliklerle kutuyu güncelleyin.

Aktif Çocuklar İçin;

 • Kapalı ortamda bir engelli koşu parkuru oluşturun.
 • Youtube’da bir çocuk yogası eğitimi bulun ve birlikte takip edin.
 • Çocuğunuzun yatak odalarını yeniden düzenlemelerine yardımcı olun.
 • Oyun odası ya da oturma odasında stratejik olarak yerleştirilmiş küçük kilim ve havlularla zambak sıçrayışını oynayın.
 • Müzik açın ve kendinize dans partisi verin.
 • Kendi bowling şeridinizi oluşturun. (Şişeleri boyayarak bowling pimleri olarak kullanın ve bowling topu olarak top kullanın.)
 • “Simon Says” oyununa başlayın; bu klasik oyun asla yaşlanmayacaktır.

Yaratıcı Çocuklar İçin;

 • Çocuğunuzun en sevdiği kitabı canlandırın.
 • Sağlıklı bir tatlıya eğlenceli bir farklılık ekleyin ve bunu meyve salatasına ya da meyve pizzasına çevirin!
 • Arkadaşlarınıza ve ailenize eğlenceli hediyeler yapmak için örgü anahtarlıklar yapın.
 • Tava ve tencereleri çıkarın ve davul olarak kullanın.
 • Kanepeler ve bazı çarşaflarla kapalı bir çadır veya kale inşa edin.
 • LEGO’lardan yeni yapılar ve nesneler oluşturun (talimatları kullanmadan).
 • Bir şiir yazın.
 • Ev yapımı renkli kumla güzel kum sanat eserleri yaratın.
 • İsim şehir oynayın.
 • Kendi gizli dilinizi oluşturun ve sadece sizin bildiğiniz bir selamlaşma oluşturun.
 • Ünlü bir tabloyu taklit etmeye çalışarak boyama becerilerini geliştirin.
 • Herkesin katıldığı bir suluboya gecesine ev sahipliği yapın.
 • Origami nasıl yapılacağını öğrenin.
 • Arkadaşlık bileklikleri yapın.
 • Bir film gecesi düzenleyin. (Bilet çizerek, patlamış mısır yaparak ve odayı sinema salonu gibi düzenleyin.)
 • Bir gazete yayınlayın.
 • Kostüm kutusunu çıkarın, komik kıyafetler giyin ve fotoğraf çektirin.
 • En sevdiğiniz aile tatilini hatırlayın ve yaptığınız her şeyin resimlerini çizerek bir kitap oluşturun.
 • Askerlere mektubunuzu gönderin – düşünceli bir not günlerini aydınlatacaktır!
 • Bir yastık dikin. (Biraz kumaş, makas, elyaf vb.)
 • Çorap kuklaları yapmak için bazı eski çorapları kullanın ve onlara yüz çizin – sonra bir şov yapın!
 • Ev yapımı oyun hamuru yapın.
 • Özel birine mektup yazın (örn., Büyükanne, Noel Baba, Diş Perisi, çocuğunuzun en sevdiği atlet vb.) Posta ile onlara yardım edin.

Oyun Sırasında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

Oyun, çocuk için eğlence aracıdır; anne ve baba için ise, çocuğu eğitme modelidir. Bu nedenle oyunla ilgili bilinmesi arz eden birtakım hususların farkına varılması lazımdır. Böylece, oyun vaktinin çocuğun gelişimi açısından çok daha iyi değerlendirilebilmesi mümkündür. Çocukları yönlendirici, eğitici ve disipline edici oyun modelleri sayesinde zeka, beden ve ruh dünyalarına katkı sağlanılabilir. Bu açıdan şunlara dikkat edilmesinde büyük faydalar mülahaza ediliyor.

 1. Tercih edilen oyunun amacı ve gayesi bulunmalıdır. Belirlenen sınırlar ve hedefler çerçevesinde oyuna iştirak edilmesi ve asla sınırların veya kuralların çiğnenmemesi gerektiğinin algılanması lazımdır.
 2. Oyun ile ilgili prosedürlerin belirlenmesi oyun öncesine bırakılmalıdır. Oyun esnasında ve sürecinde kural değişikliği veya prosedür belirlenmemelidir.
 3. Oyunun sıkıcı olmaması halinde çocuğun iştiraki sağlanılabilir ve oyundan elde edilmek istenilen eğitimle ilgili gayeye ulaşılabilir. Oyunun sıkıcı olmamasının yanı sıra, oyun için tercih edilen mekanın ferahlığı ve çocuk için uygunluğuna da dikkat edilmesi lazımdır. Çocuğun kendisi rahat, güvende ve mutlu hissedeceği mekanda oyun faslı yapılmalıdır.
 4. Oyunda çocuğun özgüven kazanmasını sağlamak önemli bir hedeftir. Dolayısıyla, oyunun çocuk yeteneklerini aşan bir model olmamasına dikkat edilmelidir. Oyunu, beceremeyen ve kavramayan çocuğun hayal kırıklığına kapılması ve özgüven zedelenmesi yaşaması muhtemeldir. Yeteneğine uygun, başarabilen ve başarınca da takdir edileceği bir format izlenmelidir. Böylece çocuk için başarı, somut bir değer haline gelmeye başlayabilir.
 5. Oyun esnasında anne ve babanın ufak hile oyunlarına asla başvurmaması lazımdır. Anne ve babasını örnek alma eğilimi içerisindeki çocuğun hileyi meşru görme riski söz konusu olabilir. Oyunun gidişatı ne olursa olsun müdahale etmemek ve belirlenen kurallar manzumesi içerisinde sürdürmek en doğru seçimdir.
 6. Annelik ve babalık duygusu gereğince çocuğun kaybetmesine izin verilmez. Bu kaybedişin çocuk üzerinde olumsuz etki yaratacağı düşünülebilir. Ancak çocuğun anne ve babasının bilerek oyunu kaybettiği algısına kapılması daha olumsuz bir durum yaratabilir. Dolayısıyla, çocuğun normal şartlar altında kaybetmesinden asla korkulmamalıdır. Kaybetmenin de öğrenilmesi lazımdır.
 7. Oyun bir eğitim modelidir. Bu nedenle anne ve babanın oldukça hassas davranması gerekiyor. Oyun içerisinde çocuğa önemli sorumluluk verilmesi, mesuliyet duygusunun pekişmesi için gereklidir. Aldığı vazifeyi yerine getirme azmi, dikkati ve iştahı hayatındaki sorumluluklar için de benzeri bir çabanın gösterilmesini sağlayabilir.
 8. Oyun bir eğitim modeli olduğu kadar eğlence aracıdır. Dolayısıyla işi eğitim atmosferi içerisinde fazla resmiyete dökmek asla doğru değildir. Eğlenmek, gülmek ve şakalaşmak oyuna olan ilgiyi artırabilir.
 9. Oyun süresinin çok uzun veya çok kısa olmaması gerekiyor. İlgi çeken bir oyunun müddeti, en fazla, 45 dakika olmalıdır. Çocuğun oyundan çok zevk alması ve ikinci kez oynamayı istemesi halinde birinci oyundan daha kısa bir süre içerisinde oyun tekrarlanabilir.
 10. Oyun süreci içerisinde belli bir hız limiti vardır. Bu limit, anne ve babaya göre belirlenmemelidir. Çocuğa göre belirlenmesi lazımdır. Anne ve babanın hız limitine karar vermesi çocuğu sabırsız yapabilir ve oyundan kopmasına neden olabilir.
 11. Oyun seçimine beraber karar verilmesi lazımdır. Grupça oynanacak bir oyun modeline karar verildiyse, gruplar arasındaki denge ve eşitliğe dikkat edilmesi önemlidir. Gruplar arasındaki dengenin aşırı tezatlık içermesi, bir grubun oyundan düşmesine ve dolayısıyla oyunun eğlence aracı olmaktan çıkmasına neden olabilir.
 12. Oyun esnasında bazı zorlukları aşma konusunda çocuklara yardımcı olunabilir. Çocuğun, anne ve babasına danışmasının yolu açılabilir. Ancak bu yardımlaşma modeline de dikkat edilmesi lazımdır. Koruyucu bir ebeveynlik profili çizmek yerine, yönlendirici ve fikir verici bir model izlenmelidir. Çocuğun fikirleri alıp, işlemesi ve pratiğe dökmesi beklenmelidir. Burada da bir tıkanma söz konusu olursa, doğrudan bir müdahale edilebilir.

Bu hususlara dikkat edilerek hem eğlenceli hem de eğitici bir oyun modeli geliştirilebilir. Eğlenirken, öğrenmek daha etkilidir. Anne ve babaların oyun fasılları düzenlemesi, bu oyunların geliştirici ve eğitici olması çocuğun gelecek hayatındaki başarılar adına elzemdir. Anne ve babayla kurulan iletişim ve sevginin gelişmesi adına da önemli bir süreçtir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir